ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت چیست؟

منظور از ارتودنسی ثابت این است که دستگاه ارتودنسی از دهان خارج نشود. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به شکل نگین هایی روی دندان چسبانده شده و ثابت می شوند. نام این نگین ها براکت است. ارتودنسی ثابت برخلاف ارتودنسی متحرک، به همکاری بیمار وابسته نمی باشد.

طول درمان ارتودنسی ثابت به صورت متوسط 2 سال می باشد ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل می تواند به زمان ارتودنسی ثابت اضافه شود. بیمار در هنگام دوره ارتودنسی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مانند ته دیگ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و غیره را استفاده کند. در صورت استفاده از این مواد، ممکن است براکت ارتودنسی ثابت از دندان جدا شود که درصورت کنده شدن براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود. بروز این مشکل در ارتودنسی ثابت می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد. در دوره ارتودنسی ثابت بیمار از نظر بهداشت، به مراقبت های خاصی و با دقت بیشتری نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندانها جلوگیری به عمل بیاید.

در درمانهای ارتودنسی ثابت می توان ماهی یک میلیمتر دندان را حرکت داد. این حرکت طی درمان ارتودنسی ثابت در بعضی مقاطع درمانی چندان مشهود نخواهد بود. در بعضی از موارد ارتودنسی ثابت از بیمار براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود. در این بیماران در چند جلسه اول درمان ارتودنسی ثابت، حرکت دندانها بخوبی مشاهده می شود و دندانها به جای فضای خالی حرکت داده می شوند. این روند درمان ارتودنسی ثابت، از نظر بیمار به خوبی قابل مشاهده است. بیمار می بایست ماهی یک بار برای درمان ویزیت شود. در هر جلسه ارتودنسی ثابت، بعد از فعال کردن کش ها، سیم ها و یا فنرها ممکن است بیمار کمی احساس درد داشته باشد که به مرور زمان در هفته اول کاهش می یابد. گاهی در بین جلسات درمان ارتودنسی ثابت، به دلیل حرکت دندانها ممکن است مقدار کمی از انتهای سیم ها از آخرین دندان خارج شود و سبب احساس تیزی و آزار گونه بیمار گردد که در این صورت نیاز است بیمار وقت اورژانس بگیرد و زودتر از موعد مقرر به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا انتهای سیم کوتاه گردد.

 

هدف ارتودنسی ثابت

هدف از ارتودنسی ثابت: حرکت دندانها در فضای مناسب، مرتب کردن دندانهای شلوغ و تصحیح روابط دندانهای دو فک می باشد. در مرحله اول ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندانها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود. این سیم با کش های بسیار ظریف به براکت های ارتودنسی ثابت انداخته می شود. این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند. این کش ها در هر جلسه عوض میشود. در ارتودنسی ثابت تعویض سیم ها هر جلسه ممکن است انجام نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی ارتودنسی ثابت در دهان باقی می مانند. در بعضی از موارد ارتودنسی ثابت نیاز است که از بیمار دندان کشیده بشود. دندان های مورد نظر برای کشیدن براساس نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن مراجعه بیمار، می تواند هر نوع دندانی باشد اما معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین مد نظر قرار میگیرند. به عنوان یک قانون در درمان ارتودنسی ثابت، هرگز دندانهای نیش کشیده نمی شوند حتی اگر کاملاً بیرون زده و یا کاملا نهفته باشند. مگر اینکه شرایط دندان نیش نهفته به گونه ای باشد که در موقعیتی قرار گرفته باشد که امکان حرکت دادن آن وجود نداشته باشد. در درمان ارتودنسی ثابت معمولاً دندانهای آسیای کوچک کشیده می شوند و دندان نیش در فضای مناسب قرار خواهد گرفت. در درمان ارتودنسی ثابت، گاهی براساس شرایط بیمار ممکن است یک عدد دندان ثنایا از فک پایین در قسمت جلو کشیده شود. فاصله ایجاد شده حاصل از دندان کشیده شده، با رفع شلوغی دندانهای دیگر و یا با عقب بردن دندانهای جلویی فک بالا و پایین پر می شوند. فاصله ایجاد شده در اثر کشیدن دندانها در انتهای درمان ارتودنسی ثابت، با حرکت سایر دندانها به طور کامل بسته می شود و بیمار مشکلی از لحاظ داشتن فضای باقی مانده بین دندانها، نخواهد داشت. بعضی از بیماران ارتودنسی ثابت نگران هستند که در صورت کشیده شدن دندانها فضای خاصل از کشیده دندان ها خالی بماند، در صورتی که در درمان ارتودنسی ثابت، دستور کشیدن دندان به درستی داده شده باشد این نگرانی بی مورد می باشد. در اثر درمان ارتودنسی ثابت و حرکت دندانها به سمت فضای دندان کشیده شده، ممکن است فضا برای رویش دندانهای عقل فراهم گردد. در ارتودنسی ثابت، کشیدن دندان عقل یا مولر سوم سبب مرتب شدن دندانهای جلو نخواهد شد و از فضای حاصل از کشیده شدن دندان عقل یا مولر سوم نمی توان برای مرتب کردن دندانهای نیش یا جلویی استفاده کرد. در ارتودنسی ثابت با توجه به سلامت لثه ها و استخوان و بافت های نگه دارنده دندانها می توان دندانها را در هر سنی حرکت داد ولی بهتر است که درمان های ارتودنسی ثابت در سن خاصی انجام شود. گرچه با افزایش سن، سرعت حرکت دندانها در ارتودنسی ثابت کاهش می یابد. ولی به عنوان یک قانون کلی بهتر است بیمار قبل از زمان بلوغ ویزیت شود تا بتوان از ادامه روند رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری کمک گرفت. به عبارت دیگر بهترین زمان برای شروع درمان یا سن درمان ارتودنسی ثابت قبل از بلوغ است. ارتودنسی ثابت به دلیل پیچیدگی و نیاز به دقت و ظرافت کاری بالاتر، طولانی بودن مدت درمان ارتودنسی ثابت، در دوره دندانپزشکی عمومی آموزش کامل داده نمی شود و آموزش آن فقط در دوره تخصصی ارتودنسی انجام می گردد. بنابراین بایستی برای درمان ارتودنسی ثابت فقط به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.
درمان ارتودنسی ثابت با چسباندن سیم و براکتهای ارتودنسی به دندانها انجام شده و در داخل دهان ثابت می ماند. مدت درمان ارتودنسی ثابت به طور تقریبی از12 ماه تا 3 سال بر اساس نوع ناهنجاری متفاوت می باشد و گاهی در برخی از مشکلات دندانی فکی می تواند از این مدت هم بیشتر باشد. در زمان درمان ارتودنسی ثابت باید به نکات زیر توجه داشت.

همکاری و مراجعات منظم و به موقع بیمار به مطب جهت فعال کردن سیم و فنرهای ارتودنسی ثابت لازم است.

بعد از چسباندن سیم های ارتودنسی ثابت در دهان، چند روز اول صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل خواهد شد اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

  • بعد از وصل کردن براکت ارتودنسی ثابت تا چند روز از غذاهای نرم استفاده کنید.
  • در روزهای اول درمان ارتودنسی ثابت از خوردن مواد غذایی رنگی مثل سس ، سبزی ، نوشابه ، چای ، قهوه و … خودداری کنید.
  • در طی درمان ارتودنسی ثابت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبنده مثل ته دیگ و آدامس به منظور جلوگیری از شکستن و کج شدن سیمهای ارتودنسی ثابت شدیداً اجتناب کنید.
  • از شکستن تنقلات مثل تخمه و بادام … در ارتودنسی ثابت خودداری کنید.
  • برای  جلوگیری از گیر غذایی و پوسیدگی دندانها در ارتودنسی ثابت می بایست براکتها و سیمهای ثابت ارتودنسی ثابت توسط مسواک های مخصوص و برسهای بین دندانی تمیز شود تا از بو گرفتن و تغییر رنگ رنگ دندانها جلوگیری گردد.
  • در طی درمان ارتودنسی ثابت هنگام فعالیتهای شدید و ورزشهای سنگین که ممکن است همراه با ضربه به سر و صورت همراه باشد و یا هنگام ورزش شنا مراقب سیمهای ارتودنسی ثابت باشید و در صورت امکان از محافظ استفاده کنید.
  • در صورت افتادن براکتهای ارتودنسی ثابت یا شل شدن آنها ، سریعاً به مطب مراجعه نمائید.

 

اجزای دستگاه ارتودنسی ثابت

براکت ارتودنسی ثابت

نگین های فلزی که بر روی دندانها چسبانده می شوند. البته انواع دیگری از براکت ارتودنسی ثابت به شکل براکت های سرامیکی هم وجود دارد که همرنگ دندانها بوده و مزیت کمتر دیده شدن اجزای ارتودنسی ثابت را به همراه دارد.

بند ارتودنسی ثابت

حلقه های فلزی که به دور دندانهای آسیای اول یا دوم قرار میگیرندبند ارتودنسی ثابت حلقه ای است که به صورت معمول روی دندانهای آسیای بزرگ قرار می گیرد. به دلیل اینکه این دندانها تحت فشار بیشتری از طرف دستگاه های ارتودنسی ثابت و نیروی ماضغه قرار دارند، به طور معمول متخصصین ارتودنسی ترجیح می دهند بجای چسباندن براکت ارتودنسی ثابت (تیوب) از سمان کردن حلقه های بند روی آنها استفاده کنند.

البته امروزه در سیستم های ارتودنسی ثابت سلف لیگیت مثل سیستم دیمون بجای بند از تیوب استفاده می شود.

 

جداکننده ارتودنسی ثابت

 حلقه های لاستیکی که قبل از تعبیه بند های ارتودنسی ثابت بین دندانهای عقب قرار می گیرد تا فضای لازم برای قرارگیری بند های ارتودنسی ثابت ایجاد گردد.

اورینگ ارتودنسی ثابت

 حلقه هایی کشی با انواع رنگ ها که بعد از قرار دادن سیم ارتودنسی ثابت روی تک تک براکت های ارتودنسی ثابت قرار گرفته و سیم را به براکت ها وصل می کند.

 

سیم ارتودنسی ارتودنسی ثابت

 سیم پیوسته ای که از عقب به جلو روی تمام براکتهای ارتودنسی ثابت قرار می گیرد و با اعمال نیرو باعث حرکت دندان ها می گردد.

 

الاستیک های ارتودنسی ثابت

 حلقه های کوچک کشی در قطر ها و ضخامت های مختلف که بر اساس نظر متخصص ارتودنسی جهت حرکت دادن دندان ها در جهات مختلف توسط بیمار استفاده می گرددکش های ارتودنسی ثابت نیز مانند پلاک های ارتودنسی، باید در تمام ساعات شبانه روز، بجز هنگام غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن) باید استفاده شوند. تاکید می گردد استفاده مداوم و بدون وقفه و با دقت رمز اصلی اثر بخشی الاستیک های ارتودنسی ثابت، پلاک ها و هد گیر است .
الاستیک های ارتودنسی ثابت مطابق دستور ارتودنتیست ها باید هر ۱۲ ساعت یک بار عوض شوند. دقت کنید که نحوه صحیح استفاده از کش های ارتودنسی ثابت را قبل از خروج از مطب آموخته باشید. در صورتی که الاستیک های ارتودنسی ثابت قبل از موعد ویزیت بعدی تمام شد، می توانید جهت دریافت الاستیک های ارتودنسی ثابت به مطب مراجعه کنید. هرچند در ساعات ابتدایی استفاده از کش های ارتودنسی ثابت، باز کردن دهان سخت به نظر می رسد، ولی خیلی زود این مشکل برطرف خواهد شد.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

مراجعه کنندگان عزیز و محترم می توانند برای دریافت خدمات مشاوره و درمان در ارتبااط با ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در رباط کریم، ارتودنسی در غرب تهران، ارتودنسی در پرند، ارتودنسی در اسلامشهر، به مرکز درمانی تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی در شهر شهریار مراجعه نمایند. مرکز درمانی تخصصی ارتودنسی در شهریار متعلق به دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت، با امکانات پیشرفته دنیا و کادری مجرب و حرفه ای، در روزهای زوج هفته در ساعات 15 تا 20:30 آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان به عزیزان می باشد. 

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما