ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال چیست؟

 

بر خلاف ارتودنسی ثابت به روش معمولی که در آن براکت های ارتودنسی به سطح خارجی دندانها وصل می شود، در ارتودنسی لینگوال یا زبانی براکت ها به سطح داخلی و پشت دندانها (سمت زبانی) وصل شده و کاملا پنهان و غیر قابل رویت می شوند. ارتودنسی لینگوال یا زبانی برای اولین بار حدود ۱۵ سال پیش به علم ارتودنسی معرفی شد، در آن سال‌ها متخصصین ارتودنسی گمان می کردند ارتودنسی لینگوال به زودی روش های درمانی ارتودنسی را دگرگون خواهد کرد و با پیشرفت روزافزون، جایگزین تمام روش‌های روتین ارتودنسی ثابت خواهد شد. اصول کلی ارتودنسی لینگوال همانند ارتودنسی ثابت معمولی است که در آن نیروی ارتودنسی به کمک براکت‌هایی که به سطح داخلی یا پشتی دندان چسبانده می‌شود، موجب حرکت آن به محل مناسب می‌گردد. این تکنیک فوق العاده پیشرفته ( ارتودنسی لینگوال ) برای افراد بزرگسالی که تمایل به درمان ارتودنسی به منظور بهبود وضعیت دندانهای خود دارند اما نگران دیده شدن وسایل ارتودنسی هستند، راه حل مناسبی می باشد. ارتودنسی لینگوال را نباید با درمانهای ارتودنسی ثابتی که از براکت های پلاستیکی یا سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود و نامریی خوانده می شوند، اشتباه گرفت.

در ارتودنسی لینگوال به دلیل متصل شدن براکت ها به سطوح داخلی یا پشتی دندانها، ابزارهای ارتودنسی لینگوال کاملا پنهان هستند ولی یکی از مهمترین نگرانی ها امکان بروز  آسیب و آزار زبان و بروز اشکال در صحبت کردن و همجنین بروز مشکل هنگام غذا خوردن است. همانطور که در درمانهای ارتودنسی ثابت به منظور عادت کردن لب ها به براکت ها و سایر ابزار های ارتودنسی ثابت یک یا دو هفته زمان نیاز است،با این وجود مشکل آسیب رسانده به زبان، صحبت کردن، غذا خوردن تا مدتی باقی خواهد ماند. در روش ارتودنسی لینگوال نیز امکان بروز ناراحتی در چند هفته اول وجود دارد و بعد از آن زبان فرد به وضعیت موجود عادت خواهد کرد و این مشکل نیز برطرف خواهد شد. از دیگر مشكلات جدی ارتودنسی لینگوال، هزینه چند برابر بیشتر ارتودنسی لینگوال نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن عملکرد آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی و غیرقابل استفاده بودن و ناکارامدی ارتودنسی لینگوال در رفع مشکلات متوسط و پیشرفته ارتودنسی، طول مدت بیشتر درمان ارتودنسی به نسبت روش های معمول ارتودنسی ثابت و پروسه های لابراتواری پیچیده تر می باشد.

متاسفانه در حال حاضر ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در بیشتر درمان‌های ارتودنسی جایگزین قابل اعتماد و کارآمدی برای ارتودنسی ثابت باشد و فقط جهت برطرف کردن نامنظمی‌های بسیار ساده و مختصر دندان‌ها در افرادی که به دلیل شرایط خاصشان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی ثابت معمولی را بپذیرند، استفاده می شود. البته امید است که با پیشرفت بیشتر تکنیک های ارتودنسی لینگوال و رفع مشکلات آن در سال‌های آینده، بتوان از ارتودنسی لینگوال برای رفع مشکلات ارتودنسی بیشتری استفاده کرد.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار متعلق به دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت، با کادری بسیار حرفه ای و امکانات پیشرفته دنیا، در طی روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30 آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان به مراجعه کنندگان عزیز و محترم می باشد. مراجعه کنندگان و بیماران عزیز و محترم می توانند به منظور دریافت خدمات مشاوره و درمان در زمینه ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در رباط کریم، ارتودنسی در پرند، ارتودنسی در اسلامشهر، ارتودنسی در غرب تهران، به مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی در شهر شهریار مراجعه نمایند.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما