ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی متحرک دندان

 

منظور از ارتودنسی متحرک دندان این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند. ارتودنسی متحرک دندان به صورت کلی برای دو دسته از درمان های ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد: مرتب کردن دندانها و هدایت رشد فک (ارتوپدی فک).

مرتب کردن دندانها

به طور کلی مرتب کردن دندانها در روش ارتودنسی متحرک دندان  نسبت به ارتودنسی ثابت دقیق کمتری دارد و بیشتر محدود به کودکان و نوجوانان می باشد.

ارتوپدی فک

به منظور هدایت رشد فک در سنین رشد می توان از ارتودنسی متحرک دندان کمک گرفت. ناهنجاری هایی مانند جلو بودن فک پایین، عقب بودن فک پایین، انحراف فک و ... به کمک ارتودنسی متحرک دندان قابل درمان خواهند بود.

 

 

از ارتودنسی متحرک دندان برای مرتب کردن دندانها در شرایطی استفاده می شود که شدت بی نظمی دندانها کم است و همچنین سن بیمار به منظور انجام درمان ارتودنسی ثابت کم است. به عبارت دیگر دندانهای شیری به طور کامل با دندانهای دائمی جایگزین نشده اند.

از سوی دیگر ارتودنسی متحرک دندان برای جابجایی فکین نیز به کار برده می شود. این دستگاههای ارتودنسی متحرک دندان برای جلو آوردن فک پایین و یا جلو آوردن فک بالا بسته به نیاز بیمار به کار برده می شوند . پلاک ارتودنسی متحرک دندان می تواند به صورت مستقل و یا به همراه ارتودنسی ثابت  به کار رود . بعد از هر وعده غذایی پلاک ارتودنسی متحرک دندان می بایست با کمک مسواک و مایع ظرفشویی کاملا تمییز شوند و سپس زیر جریان آب شسته شوند . لازم به ذکر است که در روزهای اول استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک دندان مشکلاتی در تکلم ، ترشح زیاد بزاق و غیره برای بیمار ایجاد می شود که معمولاً بعد از چند روز برطرف می گردد .

پلاک ارتودنسی متحرک دندان می تواند بصورت مستقل و یا قبل و یا همزمان با درمان ارتودنسی ثابت تجویز شود. پلاک ارتودنسی متحرک دندان باید بصورت شبانه روزی به جز سه وعده غذایی اصلی مورد استفاده قرار بگیردپلاک ارتودنسی متحرک دندان دندان سبب باطل شدن روزه نمیگردند.باید توجه داشت که اثر بخشی دستگاه های ارتودنسی متحرک دندان  به استفاده پیوسته و بدون فاصله آنها بستگی دارد. بعد از هر وعده غذایی اصلی و تمیز کردن دندانها به کمک یک مسواک دیگر بدون استفاده از خمیر دندان و فقط توسط مسواک و مایع ظرفشویی تمییز شده و سپس زیر جریان آب شسته می شوند. ماساژ سقف دهان توسط قسمت نرمی انگشت شست بعد از مسواک زدن دندانها به منظور تقویت جریان خون و کمک به بهداشت زیر پلاک توصیه می شود. توجه داشته باشید در چند روز ابتدایی استفاده از پلاکهای ارتودنسی متحرک دندان  مشکلاتی مانند طعم بد دهان، حالت تهوع، مشکل در تکلم، ترشح زیاد آب دهان و ... رخ خواهد داد که در صورت استفاده مرتب از پلاک های ارتودنسی متحرک دندان این مشکلات ظرف مدت چند روز برطرف می گردند.

بعضی از پلاک های ارتودنسی متحرک دندان دارای پیچ می باشد. با هر بار باز کردن پیچ تنها 25/0 میلیمتر پلاک ارتودنسی متحرک دندان باز می شود که سبب افزایش عرضی فک بالا می شود. در اثر باز کردن پیچ ممکن است فاصله ای میان دندانها (مخصوصا دندانهای جلو) ایجاد شود که نگران کننده نیست و ظاهر شدن این فاصله نشانه پاسخ به درمان می باشد. با باز کردن پیچ ممکن است مقداری درد در دهان احساس شود که برای کاهش درد بیمار می تواند از داروی مسکن مانند استامینوفن استفاده کرد. در صورتی که پلاک ارتودنسی متحرک دندان پیچ داشته باشد، ممکن است در مورد روند سفت کردن پیچ دستگاه ارتودنسی متحرک دندان و زمان استفاده از آن، براساس پیشرفت درمان ، تغییراتی داده خواهد شد که متخصص ارتودنسی در حین ویزیتهای درمانی این مسائل را گوشزد می نماید. اگر بیمار چند روز از پلاک ارتودنسی متحرک دندان استفاده نکند ممکن است پلاک ارتودنسی متحرک دندان در دهان در محل خود قرار نگیرد که به علت عدم تطابق پلاک ارتودنسی متحرک دندان با دهان است. این امر مخصوصا در پلاک های ارتودنسی متحرک دندان پیچ دار مشاهده می شود. در زمانی که بیمار چند روز از پلاک ارتودنسی متحرک دندان پیچ دار استفاده نمی کند ، به دلیل بازگشت نتایج درمانی پلاک ارتودنسی متحرک دندان در دهان نخواهد نشست و نیاز است که مجددا قالب گیری شود و به بیمار پلاک ارتودنسی متحرک دندان دیگری تحویل داده شود. در پلاک های ارتودنسی متحرک دندان پیچ دار باید طبق دستور داده شده در زمان معین با آچار مخصوص ، پیچ آن را باز کرد. به این ترتیب که آچار را در سوراخی که در راستای انتهایی پیکان قرار داده و به سمت نوک پیکان تا انتها یک دور چرخانده شود.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

مرکز تخصصی ارتودنسی در شهریار متعلق به دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت، با کادری بسیار حرفه ای و مجرب و امکانات پیشرفته، در طی روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30 آماده خدمات مشاوره و درمان به مراجعه کنندگان گرامی و عزیز می باشد. مراجعه کنندگان و بیماران گرامی و عزیز می توانند به منظور دریافت خدمات مشاوره و درمان ارتودنسی در زمینه ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در اسلامشهر، ارتودنسی در غرب تهران، ارتودنسی در پرند، ارتودنسی در رباط کریم، به مرکز تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت در شهر شهریار مراجعه کنند.

 

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما