ارتودنسی و ارتباط آن با دندان عقل

ارتودنسی و ارتباط آن با دندان عقل

دندان عقل سومین دندان آسیاب بزرگ است همچنین آخرین دندان در هر قوس فکی می باشد که رویش پیدا می کند. دندان عقل كمی دیرتر از سایر دندان‌ها رشد می‌كند و در سنین 17 تا 21 سالگی‌ رویش این دندان رخ می دهد.

گاهی به دلایلی مثل دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی(مانند کم خونی، راشیتیسم )، نا هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها در بیمار و كوچك شدن فك، دندان عقل در داخل فک نهفته باقی می‌مانند.
موضوع دندانهای نهفته به دليل اهميت فراوانی که دارد در بیشتر شاخه‌های علم دندانپزشکی مورد بحث و توجه قرار گرفته است. دلایل توصیه به خارج کردن دندان عقلل نهفته پايين، درد ناشی از پوسيدگی، درد در مفصل گيجگاهی فکی (TMJ)، ارتودنسی و کراودينگ یا شلوغی دندان ها، پری‌کورونيت، پروتز و . . . می باشد.

بهترین متخصص ارتودنسی در فردیس | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک
دندان عقل پس از دچار شدن به پوسیدگی، سبب پوسیدگی دندان‌های مجاور و عفونت در اطراف می گردند و با توجه به اینكه دندان عقل در آخرین ردیف دندان‌ها رشد خواهد کرد و فضای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان‌های‌ مجاور فشار وارد کرده و باعث كج شدن دندان‌های دیگر می گردد. همچنین دندان عقل ممکن است سبب بروز دردهایی در ناحیه مفصل فك، گوش، چشم و سر شوند.

بهترین متخصص ارتودنسی دراسلامشهر | ارتودنسی در اندیشه 

این سوال مطرح است که آیا دندان عقل سبب نیاز به ارتودنسی و به هم ریختگی دندانها می گردد و آیا باید دندان عقل را خارج کرد؟

متخصصان دندانپزشكي در آمريكا تاكيد دارند كه دندان عقل را نبايد بي‌دليل از دهان خارج کرد مگر اينكه سبب بروز مشكل و ناراحتي گردند.

باید گفت بهتر است تصمیم گیری درمورد کشیدن دندان عقل در پایان دوره درمان ارتودنسی انجام شود، زیرا گاهی شما دندان هایتان را ارتودنسی می‌كنید و تمام دندان ها بعد از اتمام مدت درمان مرتب می‌شوند، ولی هنوز کمی شلوغی و نامرتبی در دندان های جلوی فك پایین باقی مانده است.

یا ممکن است برای درمان ارتودنسی دندانی کشیده شود و به دنبال کشیدن دندان، فضای مناسبی برای دندان عقل یا مولر سوم ایجاد گردد و دیگر به درآوردن دندان عقل نیازی نباشد و اگر دندان مولر سوم یا دندان عقل در ابتدای درمان ارتودنسی کشیده شود جبران آن امکان پذیر نخواهد بود.


زمانی دندان عقل یا مولر سوم کشیده خواهد شد که آن دندان در دهان کج رشد کند و در فک فضای مناسبی نداشته باشد و یا در مواردی که زاویه و جهت رویش دندان عقل یا مولر سوم نامناسب باشد و به ردیف دندانها صدمه وارد کند.

گاهی هم ممكن است شما فضای كمی به منظور حركت دادن دندان ها و مرتب كردنشان داشته باشید. در این شرایط بعضی مواقع متخصص ارتودنسی پیش از شروع درمان ارتودنسی به شما توصیه می‌كند دندان عقل را با جراحی از دهان خارج كنید؛ مخصوصا زمانی كه لازم است به منظور مرتب كردن دندان هایتان، دندان های آسیاب را به سمت عقب هدایت کنند.

بعضی موارد اگر دندان عقل کشیده نشود با مشکل بازگشت ناهنجاری دندان بیمار رو به رو شویم که عامل و مسبب بسیاری از درمانهای ناموفق، کمبود فضا و نا هماهنگی اندازه دندانها با اندازه استخوان در برگیرنده دندانها می باشد.

در تمام موارد فوق، مشاوره و نظر متخصص ارتودنسی به منظور رسیدن به طرح درمان موفق و صحیح، لازم و ضروری می باشد.

آگاهی مردم و مراجعات به موقع در کودکان ، پیشرفت های سریع و گسترده در تولید و ساخت ابزارهای ارتودنسی، نوع مواد، استفاده از آلیاژهای حافظه دار ،وجود وسایل هوشمند جدید و همچنین به کار بردن پیچ های داخل استخوانی سبب شده که متخصصین ارتودنسی تا حد امکان، از کشیدن دندان عقل صرفنظر کنند.

دندان پزشكان معتقدند بهترین سن به منظور جراحی دندان عقل، زیر سن 20 سالگی می باشد، زیرا عوارض و درد كمتری خواهد داشت.

باید تاکید کرد که بهتر است تصمیم گیری در مورد خارج کردن دندان عقل را به متخصص ارتودنسی بسپاریم. زیرا در افراد مختلف با توجه به شرایط هر فرد، درمان متفاوتی صورت خواهد گرفت.

بهترین متخصص ارتودنسی در فردیس | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

جناب آقای دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس ازسپری نمودن و  طی کردن دوره های تخصصی ارتودنسی و پس از کسب نمودن مدرک تخصصی ارتودنسی و همچنین با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای برجسته و بسیار مطرح انجمن ارتودنتیست های ایران و همینطور یکی از اعضای برتر هیئت علمی دانشگاه هستند و به علم نوین ارتودنسی به صورت کامل مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژی های روز دنیا و همچنین دانش برتر دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی و همینطور با در اختیار داشتن کادری بسیار حرفه ای و دلسوز و مجرب، در طی ساعات 11 تا 20:30 روزهای زوج، آماده ارائه کاملترین خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان گرانقدر و بزرگوار می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران گرانقدر و بزرگوار در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

بیماران و مراجعه کنندگان گرانقدر و بزرگوار، شما میتوانید به منظور بهره مندی از برترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی پرند، بهترین متخخص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

 

متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما