ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی علم اصلاح روابط نامناسب فک و دندان و جفت شدن و مرتب کردن دندان‌های نامنظم می باشد. هر چند درمان ارتودنسی  در همه سنین امکان‌پذیر است اما برخی درمان‌های ارتودنسی در بعضی سنین بهتر و راحت‌تر انجام می گیرد.
همه کودکان طبق اصول علمی و تئوریک یاد شده می بایست در سن ۷ سالگی تحت معاینه ارتودنسی قرار گیرند.
مزایای درمان زودهنگام ارتودنسی  عبارتند از:

• تأثیر مثبت بر رشد فک کودک
• هماهنگی عرض قوس‌های دندانی فک بالا و فک پایین
• بهبود الگوهای رویشی
• تصحیح عادات دهانی زیات آور
• بهبود زیبایی و اعتماد به‌نفس کودک
• ساده و یا کوتاه کردن درمان‌های ارتودنسی بعدی
• کاهش احتمال نهفتگی دندان‌های دائمی بیمار
• بهبود مشکلات تکلم بیمار
• نگهداری یا بازیابی فضا به منظور دندان‌های دائمی در حال رویش
سیم‌های ارتودنسی به دندان‌ها فشاری مداوم و تدریجی وارد می‌کند و دندان ها را کم‌کم در یک ردیف قرار می‌دهد همان‌طور که دندان با فشار برای تصحیح ناهنجاری‌های دندانی حرکت می‌کند، حفره استخوانی دندان هم تغییر شکل می‌دهد. شکل و موقعیت غلط و نادرست دندان‌های یا دو فک نسبت به هم از عواملی می باشد که ما را به سوی درمان ارتودنسی سوق می‌دهد. در بیمارانی ممکن است هر دو مشکل یعنی هم ناهنجاری دندانی و هم ناهنجاری دو فک نسبت به هم دیده گردد که در این موارد هم دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراحلی را اتخاذ می‌کند تا بیمار به شکل اصولی و صحیح به قرار گرفتن دندان‌ها و هر دو فک نسبت به هم برسد.
درمان ارتودنسی به صورت معمول حدوداً یک سال و نیم تا دو سال و نیم بطول می‌انجامد. البته به دنبال مواردی به منظور حفظ روابط بین دندانی می بایست تا مدتی از پلاک نگهدارنده هم طبق دستور دندانپزشک متخصص استفاده کرد. این درمان تنها بر اصلاح موقعیت دندان‌ها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان‌های ارتوپدیک ارتودنسی) متمرکز می‌باشد. از طرف دیگر می‌توان درمان‌های ارتودنسی را به درمان با دستگاه‌های ثابت و متحرک تقسیم کرد. دستگاه های ثابت ارتودنسی دستگاه‌هایی هستند که در طول دوره درمان ارتودنسی به خارج نمودن آنها از دهان توسط بیمار نیازی نیست و اجزای اصلی تشکیل دهنده آنها براکت‌ها و سیم‌ها هستند. براکت‌ها همان اجزای کوچکی می باشند که توسط چسب خاصی به سطح دندان چسبانده می‌شود و در میان مردم از اصطلاح سیم‌کشی یا سیم بستن دندان‌ها بهم به منظور اشاره به این موضوع استفاده می گردد، اما دستگاه های متحرک ارتودنسی انواعی هستند که بیمار می‌تواند در طول دوره درمان آنها را از دهانش خارج کند. البته بعضی مواقع این خارج کردن ممکن است بنابر تجویز متخصص ارتودنسی محدود به زمان‌های کوتاهی مثل زمان غذا خوردن و یا مسواک زدن باشد. این نوع دستگاه‌های متحرک ارتودنسی بطور عامیانه به همان پلاک‌های ارتودنسی مشهور می باشند.
مدت زمان این دوره قطعاً به نوع درمان تجویز شده به وسیله دندانپزشک متخصص ارتودنسی و همچنین سن بیمار- میزان شلوغی و نامرتب بودن دندان‌ها و سلامت و بهداشت دهان و دندان بیمار بستگی خواهد داشت.

 

مراجعه کنندگان گرامی و بیماران محترم و عزیز، شما می توانید به منظور بهره مندی و برخورداری از بهترین و کاملترین خدمات دندانپزشکی مرتبط با مشاوره و درمان ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی اسلامشهر، بهترین متخخص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی دراسلامشهر  به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایند.

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از گذراندن و سپری کردن دوره های تخصصی ارتودنسی، با کسب مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و همچنین با دارا بودن مدرک تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت، یکی از اعضای بسیار بنام و برجسته و مسلط به دانش برتر ارتودنسی انجمن ارتودنتیست های ایران هستند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با دراختیار داشتن پیشرفته ترین و برترین امکانات و تکنولوژی های دنیا و علم نوین دندانپزشکی در ارتباط با درمان ارتودنسی و با در اختیار داشتن کادری بسیار حرفه ای و دلسوز و مجرب، در طول روزهای زوج هفته و در طی ساعات 15 تا 20:30، آماده ارائه بهترین خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان گرامی و بیماران محترم و عزیزمی باشد. منتظر حضور شما دوستان گرامی و مراجعه کنندگان محترم و عزیز در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار می باشیم.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما