انگشت مکیدن کودکان

انگشت مکیدن کودکان

انگشت مکیدن کودکان یک عادت دهانی بسیار مخرب است که سبب ایجاد ناهنجاری دهانی و اسکلتی می گردد. این عادت تا 4 سالگی طبیعی می باشد و احتیاج به درمان خاصی ندارد اما اگر این عادت تا آغاز زمان رویش دندان های دائمی ادامه پبدا کند سبب ایجاد ناهنجاری دندانی و اسکلتی می گردد. از جمله اینکه دندان های جلویی فک بالا به طرف بیرون متمایل می شود و بین آنها فاصله می افتد. انگشت مکیدن کودکان سبب می شود دندان های جلویی فک پایین به سمت داخل متمایل شده و در نتیجه در فک پایین شلوغی و نامرتبی دندان به وجود می آید. فک بالا تنگ و گنبدی شکل می شود. دندان های عقبی رویش بیش از حد نرمال کرده و در نتیجه دندان های جلویی فک بالا و پایین فاصله ایجاد می کند که به این حالت اپن بایت (open bite ) گویند.

 

عادت انگشت مکیدن کودکان علاوه بر ناهنجاریهای مختلف در فک و دهان و صورت سبب مشکلات روحی و روانی برای کودک و خانواده وی می گردد. تحقیقات نشان داده استفاده یا عدم استفاده از پستانک به عنوان یک عامل موثر در انگشت مکیدن کودکان تلقی نشده است.

انگشت مکیدن کودکان در طی دو سال اول زندگی به عنوان عامل طبیعی ممکن است تلقی گردد.

انگشت مکیدن کودکان تا قبل از رویش دندان های دائمی مشکلی ایجاد نمی کند. اگر این عادت تا 5 سالگی که آغاز رویش دندان های دائمی است ادامه پیدا کند ایجاد مشکل می کند و سبب بروز ناهنجاری های فکی، دندانی می شود.

 

درمان عادت انگشت مکیدن کودکان

آنچه در رفع عادت انگشت مکیدن کودکان باید مد نظر باشد آن است که بعد از سن 3 تا 4 سالگی می بایست با اقداماتی به فکر ترک عادت انگشت مکیدن کودکان باشیم.

 

بهترین روش درمان عادت انگشت مکیدن کودکان

بهترین طریقه درمان انگشت مکیدن کودکان آن است که کودک به صورت غیر مستقیم به کارهای دیگری که مورد علاقه اوست وادار شود تا به تدریج و با مرور زمان این عادت از سر او بیفتد.

برای ترک عادت انگشت مکیدن کودکان، خود کودک باید تصمیم بگیرد تنبیه و سرزنش هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت و می بایست با کودک در خصوص بد بودن عملش صحبت شود.

از آنجایی که کودکان دارای عادت انگشت مکیدن کودکان اغلب از فعالیت مکیدن آگاه نیستند، داشتن چیزی بر روی انگشت به منظور یاد آوری با آنان وقتی که فعالیت رخ می دهد کمک بزرگی می باشد. به کودک باید گفته شود چون عادت به این عمل کرده به منظور یاد آوری با اجازه ی خودش به انگشتی که عادت به مکیدن آن دارد باند پارچه ای بسته می گردد که این باند به عنوان یک زنگ عمل می کند و به کودک دارای انگشت مکیدن کودکان هشدار می دهد که این کار را نکند. موثر ترین و بهترین یاد آور کننده را یک بانداژ چسبنده در طول روز معرفی می کنند مخصوصا اگر عکس یک شخصیت کارتونی که کودک از آن خوشش می آید روی آن وجود داشته باشد. بعضی بچه ها ترجیح می دهند که هیچ یاد آور کننده ای نداشته باشد شما می بایست در این خصوص منعطف باشید.

زمانی باید یاد آور روزانه را برداشت که در طول روز کودک انگشتش را به طرف دهانش نبرد. آنگاه شروع به حذف تدریجی و کم کم یاد آور می شود و در ابتدای حذف یاد آور بهتر است که در طول روز زمانی که کودک خسته است و تلویزیون نگاه می کند یاد آور را بر روی انگشت داشته باشد.

در خصوص انگشت مکیدن کودکان در هنگام خواب بستن یاد آور به انگشت ضروری می باشد ولی به کودک باید توضیح داد که او نمی داند در طول خواب چه کار میکند. به کودک بگویید در طول شب ها که او را کنترل کرده اید متوجه شده اید انگشت خود را به دهانش می گذارد و شما می خواهید که عروسکی بلند با پارچه یا پنبه به انگشتش ببندید تا عروسک در خارج کردن انگشت از دهانش در خواب به او کمک کند و کودک را آزاد بگذارید تا با مداد رنگی های غیر سمی هر طور خودش می خواهد و به هر شکلی که دوست دارد روی عروسکش را نقاشی کند.

برای تشویق کودک به ترک عادت انگشت مکیدن کودکان عادتش جایزه در نظر بگیرید. با کودک قرار گذاشته شود و حتی قول نامه نوشته گردد که در هر روز که این عادت را انجام ندهد و یا اگر تعداد دفعات مکیدن انگشت کم شود به او جایزه می دهید و آن را عملی کنید. جایزه های کوچک کافی خواهند بود.

اگر انگشت مکیدن کودکان تا شروع سن مدرسه تداوم یابد باید توسط دندانپزشک تحت درمان قرار گیرد.

بچه هایی که بزرگ شده اند و عادت انگشت مکیدن کودکان را دارند معمولا زمینه ی یک اضطراب در آنها وجود دارد. اگر مشکل کودک بر طرف گردد به راحتی عادتش ترک می شود . در این افراد می توان از وسیله ی دندانپزشکی جهت کمک به ترک عادت انگشت مکیدن کودکان استفاده کرد.این وسایل به وسیله ی دندانپزشک روی سقف دهان و دندانهای فک بالا قرار می گیرد و عادت انگشت مکیدن کودکان را مشکل می کند. علاوه بر آن ، این وسیله به عنوان یک یاد آور نیز عمل می کند و به کودک هشدار می دهد که این کار را انجام ندهد.

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از گذراندن و سپری کردن دوره های تخصصی در زمینه درمان ارتودنسی، با گذراندن دوره های تخصصی ارتودنسی و با کسب مدرک تخصصی ارتودنسی و همینطور با کسب مدرک بورد تخصصی، یکی از اعضای بنام و برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند که کاملا به دانش نوین ارتودنسی مسلط هستند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با کادری بسیار مجرب و حرفه ایی و با در دسترس داشتن پیشرفته ترین و برترین تکنولوژِی های برتر دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه درمان های ارتودنسی از ساعت 15 الی 20:30 روزهای زوج هفته، آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان محترم و عزیز می باشد. منتظر حضور گرمتان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار هستیم.

مراجعه کنندگان عزیز و بیماران گرانقدر و محترم، شما میتوانید به منظور بهره مندی از برترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه نمایند

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما