براکت ارتودنسی چیست

براکت ارتودنسی چیست

 

روند پیشرفت براکت ارتودنسی از گذشته تا کنون

براکت ارتودنسی یکی از مهمترین عناصر و وسایل در ارتودنسی هستند. به عبارت دیگر آنها از جمله ابزارهای مهم و کمکی برای سیم ها در ارتودنسی هستند .

براکت ارتودنسی طبقه بندی شده اند  و مطابق با سایز بزرگ، کوچک و اولترامینی دسته بندی میشوند. 

پس از بررسی اجمالی تاریخ ارتودنسی و حرکت دندان درمی یابیم که در سال  ۱۷۲۸ یک دندانپزشک فرانسوی به نام  پیرفوچرد از یک باند فلزی و سوراخ سوراخ به شکل قوس  استفاده کرد .

پیر فوچرد این باند طراحی شده را از یکی از سایت ها انتخاب کرد و باکمی تغییرات آنرا بهبود بخشید .

او خیلی زود به این نتیجه رسید که کنترل و چرخش در این باند قوسی شکل ناکافی است .

براکت های ارتودنسی

اولین براکت ارتودنسی از طلا  ساخته شده بودد. به دلیل نرمی طلا  و تمایل آن  به شکل پذیری آسان، انسداد نیروهای تولید شده و شریان بند استفاده می شد .

براکت یا قلاب توسط سیم ارتودنسی ( آرچ وایر )  به دندان وصل شده و  نیروی های  لازم را  به ریشه دندان منتقل می کرد .

سیم ارتودنسی (آرچ وایر)  وسیله ای بود که برای درمان بدون کشیدن دندان طراحی شده بود و وسیله ای بود که برای برطرف کردن نیازهای آن قرن عرضه شده بود.

انواع براکت ارتودنسی

انواع براکت ارتودنسی :

براکت های فلزی SS

 

 

اغلب براکت ارتودنسی که در حال حاضر استفاده می شود ساخته شده اند از آستنیتی ، استنلس استیل که حاوی ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل می باشد .

براکت ارتودنسی SS  اغلب مشخصات اساسی را که از یک براکت ارتودنسی انتظار می رود دارا است .

این براکت ارتودنسی مقاوم به انواع خوردگی ، بهداشتی و مقرون به صرفه می باشند .

 

براکت پلاستیکی

 

 

براکت ارتودنسی پلاستیکی در اوایل از پلی کربنات و پودر قالب ریزی پلاستیک ( طلق شیشه ای ) ساخته شده بودند.

این براکت ارتودنسی نتوانستند برای مدتی طولانی  کارمفیدی را انجام دهند به دلیل اینکه بی رنگ نبودند ، شکننده بودند و دندان  را  تحت فشار قرار نمی دادند .

همچنین مقدار زیادی از انرژی در سیم برای انحراف براکت ها مصرف می شد به همین دلیل به اندازه ناچیزی به سیم قوس دار و شکاف ، نیرو انتقال می یافت .

از این رو با استفاده از براکت ارتودنسی پلاستیکی نیرویی به دندان منتقل نمیشد .

به همین دلیل براکت های پلاستیکی باید تقویت می شدند. توسط درج کردن شکاف استنلس استیل ( فولاد ضد زنگ ) اصطکاک به حداقل مقدار ممکن می رسید .

بنابراین در این نوع براکت ارتودنسی تغییرات لازم صورت گرفت .

 

براکت های سرامیکی

 

 

این نوع براکت ارتودنسی برای استفاده بالینی  مناسب هستند به دلیل اینکه آنها ثبات رنگ دارند ، اصطکاک کمتر و ساختاری درست دارند. همچنین نسبت به انتقال نیروهای ارتودنسی بدون تحریف می باشند .

براکت ارتودنسی سرامیکی  ظریف هستند و جایگزین بسیار مناسبی برای براکت های پلاستیکی می باشند این نوع از براکت ارتودنسی در بعضی موارد انتخاب اول متخصص ارتودنسی برای شما است.

مزایا و معایب براکت های سرامیکی

مزیت براکت ارتودنسی سرامیکی :

  • رنگ بسیار خوب
  • ماندگاری بسیار
  • مقاومت در برابر لکه گیری
  • سازگاری با هر فردی
  • از جمله مزیت های بارز براکت ارتودنسی سرامیکی هستند.

معایب براکت ارتودنسی سرامیکی:

  • گرایش به شکستگی ( درحین پیچش و اوج حرکت یا حرکت شدید)
  •  سایش مینا ی دندان در هنگام دی باند کردن

طرح نو برای براکت سرامیکی

یک طرح نو از براکت ارتودنسی سرامیکی  در واقع طرحی برگرفته  از طرح تقویت فلز از براکت پلاستیکی می باشد که در شکاف فلز ثبت شده است .

در براکت ارتودنسی سرامیکی هدف اصلی کاهش اصطکاک بین براکت و سیم است .

یکی دیگر از ویژگی های این وسیله  آسان بودن دی باند از طریق نسخه های عمودی و ردیف خطی در قرار دادن پایگاه براکت است .

 سطح اصلاح استفاده از براکت فو تو کاتالیستی  اکسید تیتانیوم

براکت ارتودنسی پوشش داده شده با فوتوکالیستی  اکسید تیتینیوم ؛ضد چسبندگی ؛ در مقابل اثر اسید فیلوس است .

براکت های پوشش دار در مقایسه با براکت بدون پوشش دارای برتری خاصی هستند .سایز و اندازه براکت پوشش داده شده با  TIO( 2)در قیاس با براکت بدون پوشش کمتر می باشد .

همچنین TIO( 2 ) دارای اثر ضد باکتری برای پوشش براکت بوده و از پوسیدگی دندان در اثر تماس جلوگیری می کند .

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از کسب نمودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و پس از کسب نمودن مدارک تخصصی ارتودنسی و همینطور با طی نمودن دوره های تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار بنام و بسیار مطرح و بسیار برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند و یکی از اعضای بسیار بنام و بسیار مطرح و بسیار برجسته هیئت علمی دانشگاه می باشند و به علم و دانش ارتودنسی به طور کامل مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن کادری دلسوز بسیار مجرب و بسیار حرفه ای و همچنین با تسلط کامل به دانش برتر و نوین دندانپزشکی در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی و همینطور با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژی های به روز و برتر دنیا، در طی روزهای زوج هفته از ساعات 11 تا 20:30 ، آماده ارائه برترین و بهترین خدمات درمان و مشاوره در زمینه ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان بزرگوار و گرانقدر و محترم می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران بزرگوار و گرانقدر و محترم در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان بزرگوار و گرانقدر و محترم شما میتوانید جهت برخورداری از خدمات درمان و مشاوره در ارتباط با درمان های تخصصی ارتودنسی و همچنین مشاوره از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما