بهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان

 

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان قبل از رویش اولین دندان شروع می شود .

کودکان با تمام دندان هایشان به دنیا می آیند ولی به دلیل اینکه دندان هایشان در لثه پنهان می باشند شما نمی توانید آنها را ببینید. در سن 6 ماهگی دندان های کودک شروع به خارج شدن از لثه می کنند اما رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان حتی قبل از رویش اولین دندان کودک حایز اهمیت است. دندان های سالم در گرو داشتن لثه های سالم می باشد. بچه ها درسن 3سالگی همه دندان های کودکی خود را خواهند داشت، که دندان های اولیه (شیری) نامیده می شوند. حدود 6 سالگی زمانی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، دندان های شیری خواهند افتاد.

دندان های شیری فضای کافی را جهت رشد دندان های دائمی ایجاد می کنند، رویش بیشتر دندان های دائمی تا سن 13 سالگی کامل می شود.

استفاده زیاد از بطری (شیشه شیر) می تواند مشکل شدید و جدی پوسیدگی دندان ایجاد کند.

خوردن طولانی مدت شیر یا آب میوه از طریق بطری می تواند منجر به پوسیدگی دندان در کودکان شود.

 

نکاتی مهم برای بهداشت دهان و دندان کودکان

پس از تمام شدن نوشیدن، بطری را از کودک بگیرید. نوزاد خود را با بطری به رختخواب نبرید. جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان و رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان استفاده از شیرینی جات و غذاهای چسبنده و نوشیدنی های شیرین را برای آنها محدود کنید.

 

چند روش برای سالم و محکم نگه داشتن دندان های کودکان ورعایت بهداشت دهان و دندان کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان تا 2 سالگی

  • بعد از غذا دادن، لثه ها را با یک گاز استریل پاک کنید. این کار کمک می کند که لثه ها از پوشش چسبنده ای به نام پلاک که می تواند سبب پوسیدگی دندان شود پاک گردند.
  • نوبت اول مراجعه به دندانپزشک باید پس سن از یک سالگی باشد.

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان3 از تا 5 سالگی

  • از 3 سالگی، روزی 2 بار مسواک زدن با خمیر دندان دارای فلوراید، تنها به اندازه یک نخود توصیه می گردد. مطمئن شوید که کودک شما بعد از مسواک زدن خمیر دندان را از دهان خارج می کند. به محض حس رویش دومین دندان، استفاده از نخ دندان را آغاز کنند.
  • تلاش کنید کودک شما عادت مخرب مکیدن انگشت و پستانک را از 4 سالگی به بعد ترک کند.
  • هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید، تا دندان های کودک شما معاینه گردد.

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از6 تا 9 سالگی

  • استفاده از نخ دندان را به محض احساس رویش اولین دندان فرزندتان آغاز کنید. اجازه دهید بداند که افتادن دندان ها پدیده ای طبیعی است، به این صورت دندان های دائمی شروع به رویش می کنند. تا زمانی که کودکان به تنهایی قادر به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان کودکان نیستند، شما باید در رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان به آن ها کمک کنید. همیشه می بایست توجه ویژه ای به دندان های عقبی آن ها داشت، زیرا امکان تجمع پلاک در آن مناطق بیشتر است.

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از 10 تا 12 سالگی

  • کودکانی که ورزش می کنند برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به دندان ها از حفاظ مخصوص دندان ها استفاده کنند.

  • رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از 13 سالگی به بالا

  • والدین می توانند با یادآوری اینکه لبخند (دندان های) زیبا و بوی خوش دهان، نوجوانان را به منظور رسیدن به ظاهر و احساسی زیباتر کمک می کنند ، آن ها را به رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان تشویق کنند.

یک نکته مهم   در خصوص بهداشت دهان و دندان کودکان

تشویق نوجوانانی که از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می کنند به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بسیار حائز اهمیت می باشد. پیشنهاد می شود نوجوانان در طول روز مسواک و نخ دندان خود را در داخل کیف یا ساک ورزشی خود به همراه داشته باشند.

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از سپری کردن و گذراندن دوره های تخصصی در زمینه درمان ارتودنسی، با گذراندن و سپری کردن دوره های تخصصی ارتودنسی و با کسب مدارک تخصصی ارتودنسی و همینطور با کسب مدارک بورد تخصصی، یکی از اعضای برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند که به طور کامل به دانش نوین ارتودنسی مسلط هستند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با کادری بسیار مجرب و با در دسترس داشتن پیشرفته ترین و برترین تکنولوژِی های دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه درمان های ارتودنسی در طی روزهای زوج هفته از ساعت 15 الی 20:30، آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان عزیز و محترم می باشد. منتظر حضور گرم شما در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار هستیم.

مراجعه کنندگان عزیز و گرانقدر و بیماران محترم، شما میتوانید به منظور بهره مندی از کاملترین خدمات مشاوره و بهترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه فرمایید.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما