تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

آیا کوتاه شدن یا تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی خطرناک می باشد؟

کوتاه شدن یا تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی یکی از عوارض درمان ارتودنسی است که سبب نگرانی بسیاری از افراد می شود. بسیاری از بیماران به اشتباه با این ترس از ارتودنسی منصرف می شوند. در این مقاله خواهید دید که این ترس عملا بی اساس می باشد!

ارتودنسی در نسیم شهر| ارتودنسی در فردیس

 

ریشه دندان چه نقشی دارد؟

وظیفه اصلی ریشه دندان حفظ موقعیت دندان در محل خود و انتقال نیروهای وارد شده به دندان ها، به استخوان و بافت های اطراف دندان است. در بین دندان ها، دندان نیش فک بالا قوی ترین دندان می باشد.

 

تحلیل ریشه دندان چیست؟

کوتاه شدن ریشه دندان به هردلیلی که اتفاق بیافتد تحلیل ریشه دندان نامیده می گردد. علت اصلی این اتفاق “التهاب” در ناحیه نوک ریشه می باشد. این التهاب می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. پوسیدگی دندان اگر شدید باشد و عصب دندان را به طور کامل درگیر کند، آبسه و تورم به ناحیه نوک ریشه منتقل گشته و ممکن است با تحلیل ریشه همراه گردد. بعضی ضایعات کیست مانند نیز با تحلیل ریشه همراه می باشند. ضربه به دندان نیز می تواند سبب تحلیل ریشه شود.

ارتودنسی در نسیم شهر| ارتودنسی در فردیس

 

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

ارتودنسی پروسه ای می باشد که با فعالیت های شبیه به التهاب در اطراف دندان همراه می باشد. اگرچه به هر دلیلی التهاب بیش از حد باشد و از ساخت و ساز استخوان اطراف دندان پیشی بگیرد، تحلیل ریشه به صورت واضح دیده خواهد شد.

 

شیوع تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

تحلیل ریشه ملایم در حدی که قابل توجه نباشد در درمان ارتودنسی شایع و کاملا بی خطر می باشد. تحلیل ریشه شدید ( کوتاه شدن ریشه بیشتر از ۲۵% طول اولیه) ممکن است در حدود ۳ درصد بیماران دیده گردد.

ارتودنسی در نسیم شهر| ارتودنسی در فردیس

 

علل تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی به شکل شدید

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی به شکل شدید به سه علت اصلی رخ دهد: ۱- سابقه ضربه به دندان ۲- وارد کردن نیروهای بیش از حد به ریشه دندان .

بعضی بیماران استعداد تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی بیشتری دارند و به شکل ناشناخته ای دندان هایشان دچار تحلیل زیاد می شود. تکنیک متخصص ارتودنسی نیز در این بین موثر می باشد. در بین بیماران یک متخصص ارتودنسی ماهر ، تحلیل ریشه شدید در کمتر از ۳% موارد دیده خواهد شد و نه بیشتر!

یکی از مواردی که احتمال دیده شدن تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی به شکل واضح را بیشتر می کند، وجود ریشه ها نازک و باریک می باشد. اما حتی در این موارد نیز می توان درمان ارتودنسی را با اطمینان انجام داد. 

 

آیا تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی خطرناک است؟

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی ممکن است نگران کننده باشد اما به ندرت خطر آن در حد تهدید عملکرد دندان ها خواهد بود. حتی تحلیل ریشه در حد کوتاه شدن ۳۰% ریشه نیز در یک استخوان سالم اگر اتفاق بیافتد، ممکن است دندان کمی لق باقی بماند ولی تا سالیان طولانی و حتی تا پایان عمر می تواند در دهان باقی بماند و دارای عملکرد و فانکشن باشد.

ارتودنسی در نسیم شهر| ارتودنسی در فردیس

 

آیا ترس از تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی می تواند دلیل ارتودنسی نکردن باشد؟

خیر! در یک نمونه درمانی موفق در بیماری که در ۴۷ سالگی نسبت به درمان ارتودنسی اقدام کرده و ۲ سال ارتودنسی را به خوبی و بدون وارد شدن صدمه به ریشه ها و استخوان پشت سر گذاشته است. بنابراین درمان ارتودنسی خطری ندارد که ترس از آن علتی برای اجتباب از نجام دادن درمان ارتودنسی باشد!

ارتودنسی در نسیم شهر| ارتودنسی در فردیس

مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار دکتر امیر حسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت در روزهای زوج هفته از ساعت 11 صبح تا 8:30 شب برای مشاوره  به شما عزیزان در خدمت شما عزیزان می باشد.

عزیزان به منظور انجام درمان ارتودنسی در رباط کریم، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در غرب تهران، ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در پرند می توانید برای مشاوره به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر خطیبی در شهریار مراجعه فرمایید. در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما