جلو بودن فک بالایی

جلو بودن فک بالایی

در بعضی موارد ممکن است مشکل جلو بودن فک بالایی وجود داشته باشد که در اصطلاح به آن Maxillary protrusion گفته می شود. 

 

درمان جلو بودن فک بالایی

جلو بودن فک بالایی منجر به بیرون زدن دندانهای قدامی می گردد. در این صورت زمانی که فرد مبتلا به ناهنجاری جلو بودن فک بالایی دهان خود را می بندد، دندانهای فک بالا از دهان بیرون می زنند. در واقع صحبت کردن آسان، بستن دهان، غذا خوردن و به صورت کلی هر کاری که باید با دهان انجام شود، سخت تر می گردد. در این صورت درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی ضرورت دارد.
برای درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی از روش ارتودنسی استفاده می شود. اما همین درمان هم به شیوه های مختلفی است که عبارتند از: روش جراحی و روش استفاده از هدگیر یا مینی اسکرو. هر کدام از این روشها با توجه به سن بیمار، میزان ناهنجاری و ... انتخاب می گردد.

 

روش جراحی برای درمان جلو بودن فک بالایی

روش جراحی برای درمان جلو بودن فک بالایی زمانی استفاده می شود که فک بالا بیش از حد نرمال جلو باشد. در این صورت در ابتدا متخصص ارتودنسی بیمار را معاینه می کند و سپس با کمک روش جراحی و شاید کشیدن بعضی از دندانها (البته بسته به نوع مشکل، برای هر بیمار ممکن است متفاوت عمل شود) فک بیمار مبتلا به ناهنجاری جلو بودن فک بالایی را به سمت عقب می برد.

 

هدگیر ارتودنسی ابزاری برای درمان جلو بودن فک بالایی

اگر میزان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی، حاد نباشد، ارتودنتیست از ابزار ارتودنسی هدگیر استفاده می کند. هدگیر یک دستگاه خارج دهانی است که به منظور جلوگیری از رشد بیش از حد فک بالا استفاده می شود. دستگاه هدگیر با کمک کش هایی که پشت گردن یا روی سر بیمار قرار می گیرد، می توان از رشد زیاد فک بالا جلوگیری کرد و ناهنجاری جلو بودن فک بالایی را برطرف کرد.  این روش بیشتر برای کودکان و نوجوانانی که به ناهنجاری جلو بودن فک بالایی دچار هستند و در سن رشد قرار دارند، کاربرد دارد. یکی از نکات مهمی که در زمان استفاده از هدگیر باید به آن توجه شود، دقت در نصب آن است. زیرا دستگاه هدگیر به شدت حساس است و در صورت بی دقتی و نصب نامناسب ممکن است به چشم بیمار یا صورت بیمار آسیب برساند. بیمار هم در زمان استفاده از این دستگاه باید به دقت دستورات متخصص ارتودنسی خود را اجرا کند.

در حال حاضر یک روش دیگر برای درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی نیز جایگزین هدگیرها شده است که در آنها از پیچ های مخصوص داخل استخوان یا مینی اسکرو استفاده می گردد. این دستگاه از نظر کارکرد شباهت بسیار زیادی به هدگیرها دارند. هر چند به اندازه هدگیر در درمان ناهنجاریِ جلو بودن فک بالایی موثر نیست، اما به دلیل سهولت استفاده و امنیت بیشتر در استفاده، کاربرد زیادی در درمان ارتودنسی ناهنجاری جلو بودن فک بالایی دارد.

دستگاه هدگیر در زمان خواب استفاده می شود و نوع، فرم و جهت وصل شدن تسمه دستگاه سیم های کمانی آن (فیس بو) با وارد کردن نیرو و فشار بر فک و دندان، باعث مرتب شدن دندانها و عقب رفتن فک بالا می گردد. دستگاه هدگیر برای درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی شامل دو کمان سیمی ضخیم است که به یکدیگر متصل شده اند.

 

طول دوره درمان

دوره درمان جلو بودن فک بالایی به میزان ناهنجاری در بیمار بستگی دارد. هر چقدر که ناهنجاری جلو بودن فک بالایی در فک بالا بیشتر باشد، درمان نیز طولانی تر خواهد بود. همچنین سن درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی نیز تاثیر زیادی در کاهش دوره درمان دارد. بدین معنا که در کودکان و نوجوانان طول دوره درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی کمتر از سنین بالاست. به همین دلیل متخصص ارتودنسی توصیه می کنند که در سنین پایین و قبل از سن بلوغ برای درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی اقدام شود.درمان ناهنجاری جلو بودن فک بالایی نیز می بایست در دوران رشد قبل از بلوغ انجام گردد. در صورت عدم مراجعه بیمار در زمان مناسب (قبل از بلوغ و پایان یافتن دوره رشد) ، برای عقب بردن فک بالا نیاز به جراحی خواهد بود.

 

بیماران و مراجعه کنندگان گرانقدر برای برخورداری و بهره مندی از برترین و کاملترین خدمات درمان و مشاوره ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهرن، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، می توانید به دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت یکی از اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران، دارای بورد تخصصی و همچنین مدرک تخصصی ارتودنسی ، با پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات در مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار، از ساعت 15 الی ساعت 20:30  روزهای زوج، آماده ارائه بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در ارتباط با ارتودنسی به بیماران و مراجعه کنندگان گرامی و محترم می باشد و پذیرای شما عزیزان خواهد بود.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما