جویدن ناخن

جویدن ناخن

 

ناخن جویدن با انگشت مکیدن متفاوت است. انگشت مکیدن یک عادت می باشد ولی جویدن ناخن عملی است که کودک جهت پایین آوردن فشار درونی خود به کار می برد. مثلا زمان عصبانیت، زمان امتحان یا هنگام مشاهده فیلم های مهیج یا در زمان واکنش در مقابل خصومتی از طرف افراد محبوبی مانند مادر که باعث شده کودک بر انگیخته شود.
ناخن ها پر احساس ترین منقطه ی پوستی بدن می باشند که نوک انگشتان را از آسیب های فیزیکی و حرارتی محافظت می کنند. به کمک ناخن ها چیز های ظریف را راحت تر میتوان برداشت. خیاطی با سوزن های ظریف هم مدیون ناخن ها می باشد. اما جویدن ناخن سبب آسیب پوست اطراف آن می شود و میکروب ها به آسانی زیر پوست راه می یابند. از طرفی زیر ناخن مقدار زیادی میکروب و آلودگی جمع گشته که در نتیجه ی جویدن ناخن به دهان منتقل می شود.

جویدن ناخن اختلال شایع بین سنین 12- 3 سالگی می باشد که در دختران شایع تر از پسران است و در بزرگسالان نیز مشاهده می گردد که علاوه بر آسیبی که به انگشت وارد می شود برای بافت های دهان و دندان نیز آسیب رسان می باشد. جویدن ناخن سبب بیرون زدگی دندانها و ایجاد مشکلات فکی دهانی می گردد که مهمترین این مشکلات فاصله ی بین دندان های بالا و پایین در قسمت جلو و بیرون زدگی زبان و جلو زدگی قسمت جلویی فک بالا است که علاوه بر مشکلات زیبایی سبب لکنت زبان و اشکال در تلفظ حروف نیز می گردد.

بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک | ارتودنسی در اسلامشهر

عوامل موثر در جویدن ناخن

 1. عصبانیت بیش از حد نرمال در نتیجه اضطراب و فشارهای روحی 
 2. ترس و دلهره
 3.  
 4. هیجان پذیری بیش از حد نرمال
 5. بلا تکلیفی
 6. احساس بی کفایتی، بی لیاقتی و حقارت
 7. وجود تضاد های فکری
 8. احساس نا امنی
 9. روش های تربیتی غلط مثل تنبیه، سر زنش و تبعیض
 10. توقع از کودک بیشتر از حد توان او
 11. عدم توانایی در بر قراری ارتباط خوب و مناسب با همسالان و اطرافیان
 12. رفتارهای مسئله ساز مدرسه و نوع بر خورد معلم با کودک در مدرسه
 13. سوء تغذیه مخصوصا کمبود ویتامین آ که منجر به تشدید حالات عصبی می گردد
 14. کمبود مواد معدنی مخصوصا آهن که در نتیجه ی آن فرد به خوردن موادی از جمله خاک، شن یا ناخن تمایل پیدا می کند.

ارتودنسی دراندیشه | ارتودنسی در نسیم شهر

والدین می بایست برای رفع عادت جویدن ناخن کودک خود با توجه به عوامل ایجاد کننده ی این عادت به موارد زیر توجه کنند:

بهترین راه ها برای ترک عادت جویدن ناخن:

 1. کیفیت فضای عاطفی خانواده را بالا برده و فضای امن و شاد برای کودک ایجاد کنید.
 2. همواره جهت ارزشیابی رفتار کودک به نکات مثبت او بیشتر از ضعف ها و ناتوانی هایش توجه داشته باشید.
 3. برای کمک به ترک جویدن ناخن، ویژگی های رفتار های مثبت کودک را تشویق و نسبت به رفتارهای منفی او بی تفاوت باشید.
 4. ار سرزنش کردن کودک بپرهیزید.
 5. به هیچ وجه او را با دیگران مقایسه نکنید.
 6. بین او و خواهر و برادرانش تبعیض قائل نشوید.
 7. مسئولیت های در حد توان کودک را در خانه و مدرسه به او واگذار کنید.
 8. برای کمک به ترک جویدن ناخن، مراقب باشید کودکتان در موقعیت های ترسناک مثل فیلم وحشتناک تحت تاثیر موجودات موهوم و خرافاتی قرار نگیرد.
 9. تفریحات مناسب را در برنامه روز مره کودک خود قرار دهید.
 10. استعدادهای بالقوه کودکتان را شناسایی و امکان حضور در مشارکت اجتماعی، بازی گروهی، مدرسه ای، سرگرمی ها و تفریحات ورزشی شاد و پر تحرک را فراهم کنید.
 11. از تنبیه، تلخ کردن انگشت، مالیدن فلفل به انگشت و زدن خط کش روی انگشتان کودک خودداری کنید.
 12. یکی از روش های بسیار مفید و موثر تشویق و پاداش دادن به کودک در صورت تلاش خود برای رفع جویدن ناخن می باشد. به صورتی که کودک با گرفتن آن پاداش بزرگ شگفت زده می شود.
 13. داشتن هم بازی و وسایل سرگرم کننده می تواند کودک را در ترک عادت جویدن ناخن کمک کند.
 14. با تمسخر و تهدید کاری از پیش نمی برید، باید درمان جویدن ناخن شامل درک مشکل و کمک به شخص باشد تا بتواند سازش شخصیتی کافی و راه های مناسب تری جهت خالی کردن فشار روحی خود پیدا کند.
 15. برای آرامش کودک در زمان خواب کارهایی مثل حمام کردن کودک قبل از خواب مخصوصا در یک وان پر از کف برای کودک هیجان انگیز است و از لحاظ روانی به کودک کمک می کند به آرامش به خواب رود.
 16. گوش دادن کودک به داستان گوئی شما زمان خواب می تواند به کمک به ترک جویدن ناخن کمک کننده باشد و اگر کودک نیاز به آرامش بیشتری پیدا می کند پشتش را بمالید و یا کمی کنار تختش دراز بکشید. اگر لازم و ضروری می دانید برای چند شب اول کنار او تا به خواب رفتن رداز بکشید. کم کم مقدار زمانی که هر شب با او میگذرانید را کاهش دهید.
 17. درزمان خاموش کردن چراغ ها، پخش یک موزیک ملایم با یک نوار آرامش دهنده بسیار مفید می باشد.

کودکان ممکن است عادات بد و نامطلوبی داشته باشند مانند مکیدن انگشت شست، پیچ دادن موی سر، دندان قروچه یا ساییدن دندان ها به هم، دست کردن به داخل بینی، جویدن یک جسم مانند مداد، خاراندن وسواسی، کوبیدن سر، گاز گرفتن خودشان مانند دست، تکان دادن بدن مانند پا، چرخیدن، کندن پوست و حتی جویدن ناخن.

در بسیاری از موارد، این اختلالات عادتی می توانند با کمک والدین، معلم و یا یک راهنمای مناسب برطرف گردند.

اما در موارد کمی، کودک این عادت را تا بزرگسالی هم به همراه دارد که می تواند ارادی یا غیرارادی باشد. یکی از شایع ترین این اختلالات عادتی در بزرگسالان، جویدن ناخن است. فرد مبتلا معمولا ناخن های دستش را در زمان عصبانیت، فشار عصبی، خستگی و یا در محیط پر تنش می جود.

بر اساس آمار، جویدن ناخن در کودکان و نوجوانان شایع است، اما 5 درصد آن ها این عادت را تا بزرگسالی نیز با خود به همراه دارند.

ارتودنسی در مارلیک | ارتودنسی در فردیس

علل احتمالی جویدن ناخن

برخی محققان معتقدند رایج ترین علل جویدن ناخن شامل استرس، افسردگی و خستگی می باشد.

سایر دلایل احتمالی جویدن ناخن و اختلالات عادتی دیگر عبارتند از : مصرف مواد مخدر مخصوصا آمفتامین و کوکائین، اختلالات روانی مهم، بیماری های مغزی، عقب ماندگی ذهنی و نداشتن یکی از حواس پنج گانه اصلی مانند کر یا کور بودن.

علائم جویدن ناخن

اگر کودک برای مدت زمان کوتاهی ناخن هایش را بجود، انگشتش را بمکد و یا دچار اختلال عادتی دیگر شود، غیرعادی نیست. اما وقتی این عادت دائمی و شدید شود، می بایست والدین و سایر افراد خانواده در پی درمان آن باشند.

علائم جویدن ناخن در یک فرد شامل موارد زیر است:

 • کوتاهی و ناصافی در ناخن های دست
 • تبخال دهان
 • عفونت ناخن که سبب قرمزی و التهاب پوست اطراف ناخن می شود
 • بروز ضایعات انگشتان دست در اثر ویروس هرپس سیمپلکس
 • در آمدن دندان خراب و آسیب دیده در کودک
 • التهاب و خونریزی از ناحیه لثه
 • شکستگی یا ترک دندان های جلویی
 • بروز زگیل هایی اطراف بستر ناخن
 • قارچ ناخن

ارتودنسی در مارلیک | ارتودنسی در فردیس

عوارض جویدن ناخن

علاوه بر احساس خجالت به دلیل جویدن ناخن و داشتن ناخن های ناصاف و زشت، اثرات منفی و خطرناک دیگری نیز این عادت زشت دارد، مثل:

 1. عفونت های دهان
  در هنگام جویدن ناخن، معمولا دست ها کثیف و آلوده هستند. به همین دلیل باکتری ها و میکروب های مضر روی دست سبب عفونت دهان، لب ها و لثه می شود.آیا می دانید که حدود 2000 نوع عفونت پوستی در سالن های آرایش ناخن کشف گشته است؟ آن وقت متوجه می شوید که شما با جویدن ناخن های خود در معرض ابتلا به چه بیماری هایی قرار می گیرید.
 2. مشکلات دندانی
  ناخن ها سفت هستند و جویدن آن ها کاری دشوار است. به همین دلیل در صورت جویدن ناخن، دندان ها مخصوصا دندان های جلویی خود را خراب می کنید.این عادت حتی روی ظاهر دندان های شما نیز موثر خواهد بود. لذا علی رغم داشتن دست هایی زشت، دندان های جلویی شما ترک خورده و شکسته خواهند بود.
 3. ناتوانی استفاده از دست ها
  اگر عادت به جویدن ناخن داشته باشید و دستتان داخل دهانتان باشد، نمی توانید به راحتی و به درستی وظایف شغلی خود را انجام دهید.در موارد شدید، جویدن ناخن سبب می شود فرد نتواند کارهای عادی و روزمره خود را نیز انجام دهد.
 4. عفونت ناخن
  جویدن ناخن سبب می شود ناخن های شما ضعیف و سست شده و باکتری ها و قارچ های زیادی وارد ترک های کوچک و زخم های روی ناخن شما گردند.

ارتودنسی دراندیشه | ارتودنسی در نسیم شهر

اگرچه بعضی از انواع عفونت های ناخن به آسانی درمان می شود، ولی بعضی دیگر مانند قارچ ناخن به سختی بر طرف می گردند.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از گذراندن و طی نمودن دوره های تخصصی ارتودنسی با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و با کسب مدارک تخصص ارتودنسی، یکی از اعضای برتر و بسیار برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند که به دانش نوین ارتودنسی تسلط کامل دارند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و برترین امکانات و تکنولوژِی های دنیا و دانش برتر دندانپزشکی در زمینه درمان ارتودنسی و همچنین با دارا بودن کادری مجرب و حرفه ای، در روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30، آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان گرامی و عزیز می باشد. منتظر حضور گرم شما دوستان و عزیزان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان گرامی و عزیز، شما میتوانید به منظور استفاده از بهترین خدمات مشاوره و کاملترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخخص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما