حساسیت دندانی

حساسیت دندانی

حساسیت دندانی دردی است که هنگام خوردن و یا آشامیدن مواد غذایی سرد و گرم احساس می شود، حتی ممکن است این درد حساسیت دندانی هنگام تنفس در هوای سرد نیز احساس شود. حساسیت دندانی زمانی رخ می دهد که لثه از دندانها فاصله گرفته باشد و یا بافت لثه از بین رفته باشد. از بین رفتن بافت لثه می تواند به دلیل مسواک زدن خشن، عدم مسواک زدن و عدم استفاده ی منظم از نخ دندان باشد. درد حساسیت دندانی گاهی مواقع ایجاد می شود و گاهی از بین می رود، اما نادیده گرفتن در حساسیت دندانی می تواند منجر به پدید آمدن سایر بیماری ها ی دهان و دندان گردد.

 

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه

غذا، نوشیدنی شیرین و اسیدی مانند نوشابه، ماء الشعیر، آب میوه و اسنک های حاوی شکر می توانند سبب پوسیدگی دندان شوند که این خود یکی از عوامل حساسیت دندانی است. زمانی که لثه از بین می رود قسمتی از دندان که زیر شیار لثه قرار دارد، در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. در این قسمت از دندان، مجاری کوچکی وجود دارند که حاوی مایع می باشند و فضای داخل دهان را به محل قرار گرفتن عروق و اعصاب دندان مرتبط می سازند. به محل قرار گرفتن عروق و اعصاب دندان پالپ می گویند. زمانی که این مجراها در تماس با سرما و گرما قرار می گیرند، مایع موجود در آنها اعصاب دندان را تحریک کرده و در نهایت منجر به درد دندان و حساسیت دندانی می شود.

حساسیت دندانی همچنین می تواند زمانی رخ دهد که لایه سخت دندان به نام مینا، دچار عارضه سائیدگی شده باشد که یکی از علل آن می تواند دندان قروچه باشد. حساسیت دندانی می تواند پس از درمان جرمگیری و یا سفید کردن دندان ها نیز به وجود بیاید که به سرعت پس از پایان طول درمان از بین خواهد رفت. اما اگر از این مسئله نگران هستید می توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید.

بهترین متخصص ارتودنسی در فردیس | بهترین متخصص ارتودنسی در ملارد

راه کارهایی جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت دندانی​​​​​​​ :

  • جهت جلوگیری از بیماری لثه و در نتیجه بروز حساسیت دندانی​​​​​​​، روزی 2 بار از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، از تمیز بودن تمام بخش های دهان خود مثل فواصل بین دندان ها و شیار لثه اطمینان حاصل کنید.
  • با ملایمت و به درستی مسواک بزنید و حتما از مسواک هایی که الیاف نرم دارند استفاده کنید. این امر به جلوگیری از بیماری های لثه و در نتیجه بروز حساسیت دندانی​​​​​​​ کمک می کند و از ساییدگی مینای دندان شما ممانعت می کند. سعی کنید از مصرف غذا و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید. از دندانپزشک خود بخواهید تا خمیر دندان های مخصوص ضد حساسیت دندانی​​​​​​​ را به شما معرفی کند.

 

پیش گیری از آسیب مینای دندان و حساسیت دندانی​​​​​​​

آسیب رسیدن به مینای دندان، جبران ناپذیر خواهد بود. زمانی که مینای دندان آسیب ببیند، هیچ راهی جهت برگشت آن وجود نخواهد داشت. بنابراین فقط می توانید از آن پیشگیری کنید.

بهترین توصیه ها جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان و پیشگیری از حساسیت دندانی​​​​​​​

  •  از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و به هیچ عنوان محکم مسواک نزنید. سعی کنید طبق اصول صحیح مسواک بزنید.
  •  سعی کنید مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی را کاهش دهید و یا به کلی مصرف این مواد غذایی را ترک کنید و اگر امکان ترک آن ها وجود ندارد، حتما بعد از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشورید و حداقل به مدت نیم ساعت صبر کنید و سپس مسواک بزنید.
  •  مراقب باشد که دندان قروچه نکنید و یا دندان هایتان را بیش از حد به هم فشار ندهید. در زمان خواب می توانید از محافظ دهان استفاده کنید.
  •  سعی کنید هر شش ماه یک بار حتماً به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

بعضی مواقع با تمام مراقبت هایی که می کنیم ولی باز هم یک یا چند دندانمان دچار حساسیت دندانی​​​​​​​ می شوند. در این صورت بهترین کار مراجعه به دندان پزشک می باشد. در صورت عدم دسترسی به دندانپزشک خود، می توانید از خمیر دندان های مخصوصی استفاده کنید که جلوی حساسیت دندانی​​​​​​​ و درد را می گیرند. همچنین ژل فلوراید که سبب استحکام مینای دندان می شود و حساسیت دندانی​​​​​​​ را کاهش می دهد نیز می تواند به شما کمک کننده باشد.

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از طی نمودن دوره های تخصصی ارتودنسی و با کسب مدارک تخصصی ارتودنسی و با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای برتر انجمن ارتودنتیست های ایران هستند که به دانش نوین ارتودنسی تسلط کامل دارند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و بهترین امکانات و تکنولوژِی های دنیا و دانش برتر دندانپزشکی در زمینه علم ارتودنسی و همچنین با کادری مجرب و حرفه ای، در روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30، آماده ارائه مشاوره و خدمات درمان ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان گرانقدر و عزیز می باشد. منتظر حضور گرم شما دوستان و عزیزان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان عزیز و گرامی، شما میتوانید برای استفاده از بهترین خدمات مشاوره و کاملترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخخص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.​​​​​​​

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما