در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت

در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت

در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت یکی از رایج ترین مشکلات بیماران تحت درمان ارتودنسی ثابت می باشد. اگر شما هم دچار این مشکل شده اید مطالعه با دقت این مقاله میتواند برای شما کمک کننده باشد.

سیم ارتودنسی چیست؟
سیم ارتودنسی در دو دسته کلی قابل بحث و بررسی می باشد. یکی سیم اصلی ارتودنسی تابت که هدف اصلی این مقاله می باشد و دیگری سیم های نازک لیگاچور که به منظور سفت و درگیر کردن سیم اصلی استفاده می گردند.در مورد دررفتگی و جابجای سیم فرعی ارتودنسی ثابت در مقاله دیگر توضیح داده شده است:

 

در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت اصلی چرا اتفاق می افتد؟
بر عکس ارتودنسی متحرک و یا حتی ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) که از روی دندان ها جدا می گردند، در ارتودنسی ثابت اتصالاتی تحت عنوان براکت روی سطح دندان ها با چسب مخصوص چسبانده می گردند و بعد سیم اصلی ارتودنسی داخل شیار این اتصالات قرار داده می شود تا متخصص ارتودنسی بتواند با کمک این سیم هدایت دندان ها را انجام دهد. این سیم در مراحل ابتدایی درمان ارتودنسی ثابت از نوع قابل انعطاف و نازک تر انتخاب می گردد و به دلیل دارا بودن این قابلیت انعطاف و اندازه کوچک، خیلی راحت تر و بهتر می توان دررفتگی سیم  را دید.

 

در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت در چه شرایطی بیشتر است؟
اگر قسمتی از سیم در نواحی انتهایی آزاد شده باشد (مثلا به دلیل نبودن یا کشیدن دندان در نواحی اواخر دهان) احتمال بیشتری وجود دارد که سیم دچار جابجای گردد و از براکت آخر خارج گردد.
در روش ارتودنسی با سیستم دیمون یا استفاده از سایر براکت های سلف لیگیت مخصوصا استفاده از انواع پسیو، به دلیل اصطکاک بسیار پایین احتمال لغزیدن و بیرون افتاد سیم نیز بیشتر هم می باشد. 

 

آیا نمی توان کاری کرد که در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت اتفاق نیافتد؟
در واقع متخصص ارتودنسی به این منظور همیشه تمهیداتی فراهم می کند تا بیمار دچار مشکل در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت نگردد. یکی از این تمهیدات خم کردن ناحیه انتهای سیم یا اصطلاحا cinch back می باشد. اما این کار همیشه مطلوب و مجاز نمی باشد و گاه در سیم های با تکنوژی ساخت بالا مثل سیم های کاپر بسیار مشکل خواهد بود. یک مساله دیگر این است که به منظور انجام این کار می بایست انتهای سیم کمی بلند تر از انتهای آخرین براکت باشد و این سبب می شود احتمال آزار تیزی انتهای سیم بیشتر گردد. 


آیا همیشه در طول درمان مشکل در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت اتفاق میافتد؟
معمولا نه! معمولا سیم های بعدی  از جنس هایی می باشند که دررفتگی در آن ها کمتر شایع خواهد بود.

 

راه حل در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت چیست؟
راه حل اصلی این مشکل، این است که به مطب متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا سیم را در محل صحیح خود قرار دهد. اما چنانچه به دلیلی مانند تعطیل بودن مطب متخصص ارتودنسی قادر به مراجعه سریع نبودید می توانید در منزل با کمک قر ار دادن انتهای سیم بر روی براکت آخرین دندان و یا قرار دادن مقدار کمی از موم مخصوص ارتودنسی در انتهای سیم از ایجاد آزردگی ناشی از سیم جلوگیری کنید و به این صورت تا زمان مراجعه خارج از نوبت و اورژانسی به مطب متخصص ارتودنسی، از بابت در رفتگی سیم ارتودنسی ثابت کمی خیالتان راحت تر باشد.

 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از طی کردن و سپری نمودن دوره های تکمیلی تخصصی ارتودنسی و بعد از کسب مدرک تخصصی ارتودنسی و با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای برجسته و بسیار مطرح انجمن ارتودنتیست های ایران و همچنین یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه می باشند و به دانش نوین ارتودنسی کاملا مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژِی ها و امکانات روز دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی و همچنین با در اختیار داشتن کادری بسیار دلسوز و مجرب و حرفه ای، در طی ساعات 15 تا 20:30 روزهای زوج ، آماده ارائه برترین و بهترین خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان بزرگوار و عزیز می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران عزیز و بزرگوار در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان عزیز و بزرگوار، شما میتوانید به منظور بهره مندی از بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در ارتباط با درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار , بهترین متخصص ارتودنسی شهرقدس، بهترین متخخص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما