دندان اضافه در دهان

دندان اضافه در دهان

دندان اضافه در دهان یک بیماری دهانی است که با رشد چند دندان اضافه در دهان مشخص می‌گردد. هر فردی که بیشتر از ۲۰ دندان شیری یا بیشتر از ۳۲ دندان دائمی در دهان خود داشته باشد، دندان‌های مازاد او بر این اعداد، دندان اضافه در دهان محسوب می‌شود. دندان اضافه در دهان می‌تواند در هر بخشی از دهان ایجاد شوند اما غالباً این دندان اضافه در دهان، دندان‌های جلویی دائمی در فک بالا هستند. . 

در بعضی موارد بیمار ممکن است یک یا چند دندان اضافه در دهان داشته باشدکه اصطلاحا به آن supernumerary می گویند. در بیشتر موارد بیمار تنها یک دندان اضافه در دهان دارد، اما در برخی موارد ممکن است چندین دندان اضافه در دهان وجود داشته باشد که در این صورت به آنhyperdontiaمی گویند.

از آنجاییکه دندان اضافه در دهان می تواند باعث تداخل در رویش سایر دندان ها شود، می بایست دندان اضافه را از دهان خارج کرد.

 

 

 

انواع دندان اضافه در دهان: 

دندان اضافه در دهان نام‌های مختلفی دارند! این دندان‌ها بر اساس محلی که رویش کرده اند و شکلی که دارند دسته‌بندی می‌ گردند. اگر این دندان اضافه در دهان، در بین دو دندان جلویی فک بالا قرار گرفته باشد، به آن مزیودنس گفته می‌شود. اگر این دندان اضافه در دهان، نزدیک محل دندان آسیا باشد به آن دندان اضافه در دهان پارامولار گفته می‌شود. اگر دندان اضافه در دهان، پشت دندان عقل باشد به آن دیستودنز گفته می‌شود.

اگر دندان اضافه در دهان، به شکل دندان‌های طبیعی دیگر باشد، به آن دندان تکمیلی یا سوپلیمنتا گفته می‌شود. اگر این دندان اضافه در دهان، به شکل دندان‌های طبیعی نباشد، به آن دندان ناقص یا رودیمنتاری گفته می‌شود. دندان‌های ناقص بر اساس شکل ظاهری دسته‌بندی می‌شوند:

  • دندان‌های ناقص مخروطی شکل که کوچک و دندانه‌ای به نظر می‌رسند.
  • دندان‌های ناقص زگیلی شکل یا تابرکولیت که به شکل بشکه بوده و بیشتر از یک نوک دارند.
  • دندان‌های مولاری فرم که شبیه دندان‌های آسیاب یا آسیاب کوچک بوده اما به قدری بزرگ نشده‌اند که بتوان به آن‌ها دندان‌های مکمل گفت.

 

علت به وجود آمدن دندان اضافه در دهان

محققان هنوز دلیل خاصی برای رشد دندان اضافه در دهان نیافته‌اند. با این وجود نشانه‌هایی از نقش عوامل ژنتیکی در به وجود آمدن دندان اضافه در دهان وجود دارد. دندان اضافه در دهان همچنین به دلیل بنواقص موجود دهان مانند شکاف لب و کام یا لب شکری نیز به وجود می‌آیند. برخی از بیماری‌های خاص مثل سندرم اهلرز دانلوس و سندرم گاردنر نیز ممکن است سبب رشد دندان اضافه در دهان شوند. مردم معمولا قبل از رشد کامل دندان‌های شیری کودک متوجه حضور دندان اضافه در دهان نمی‌شوند. 

 

 

 

دندان اضافه در دهان در کجای دهان به وجود می‌آید؟

تقریباً تمام (حدود ۹۵%) دندان اضافه در دهان در فک بالایی رشد می‌کنند. این دندان‌ها بیشتر بین دو دندان جلویی فک بالا به وجود می‌آیند. این دندان اضافه در دهان ممکن است پشت دندان عقل نیز شکل بگیرند. نکته مهم و قابل توجه این که دندان اضافه در دهان همیشه در فک رشد نمی‌کنند. با وجود این که بیشتر دندان اضافه در دهان در ناحیه فک شکل می‌گیرند، اما نمونه‌هایی از رشد دندان اضافه در دهان در ناحیه لثه، برجستگی‌های فک بالا، محل کام نرم، محل سینوس بالایی، شکاف اسفنوماگزیلاری، محل حفره بینی و بین اوربیت و مغز نیز مشاهده شده است. بیرون‌زدگی این دندان اضافه در دهان متفاوت بوده و به میزان جایی که دندان اضافه در دهان برای رشد دارد بستگی دارد.

 

عوارض رشد دندان اضافه در دهان

  • دندان اضافه در دهان از رشد طبیعی دندان‌های دائمی جلوگیری می کنند یا حتی اجازه رشد به آن‌ها را نمی‌دهند. در این شرایط، دندان‌ها مستعد ازهم باز شدن (فاصله دار شدن) بوده و دندان اضافه در دهان در محل و شکلی غیرطبیعی رشد می‌کند.
  • دندان اضافه در دهان باعث شلوغی و نامرتبی دندان ها در دهان شده و در چنین وضعیتی افراد در زمان غذا خوردن دچار مشکل می‌شوند. حتی دندان اضافه در دهان می‌توانند باعث به وجود آمدن کیست دندانی شوند که ممکن است به تومور تبدیل گردد.

 

درمان دندان اضافه در دهان

  • از شکل‌گیری دندان اضافه در دهان نمی‌توان جلوگیری کرد. بهترین و تنها روش درمان دندان اضافه در دهان، کشیدن آن است. باید برای مرتب‌کردن دندان اضافه در دهان به دندان‌های مجاور توجه کرد. نتایج حاصل از درمان معمولاً خوب است. اگر مرتب کردن دندان‌ها در درمان مشکلی ایجاد کرد بهتر است که دندان اضافه در دهان کشیده شوند.

    اگر شما با وجود دندان اضافه در دهان مشکلی ندارید، بهتر است آن را رها کنید و از عوارض ناشی از کشیدن مثل قطع شدن عروق خونی و عصب‌ها، رشد نامناسب، انکیلوزیس، شکستگی توربوزیته یا برجستگی پشت دندان های فک بالا و ایجاد مشکل در سینوس بالا و فضای پتریگوماگزیلاری پیشگیری کنید.

     

کشیدن دندان اضافه در دهان

فرایند کامل درمان دندان اضافه در دهان شامل کشیدن دندان اضافه در دهان یا دندان‌های دیگر توسط دندانپزشک است. جراحی دهان و دندان نیز ممکن است جهت خارج کردن دندان اضافه در دهان ضروری باشد که بستگی به محل وجود دندان اضافه در دهان دارد. کشیدن دندان تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود.

برای پیشگیری از بروز مشکلات دندانی آینده، باید کودک توسط یک متخصص ارتودنسی در سنین زیر ۷ سالگی مورد معاینه قرار گیرد. متخصص ارتودنسی در خلال این معاینه می‌تواند دندان اضافه در دهان کودک را دیده و مشکل را قبل از این که دندان اضافه در دهان باعث ایجاد اختلال و مشکل در رشد دندان‌های دائمی شود درمان کند. در اسرع وقت برای درک میزان شدت مشکل و یافتن بهترین راه درمانی با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

 

 

برای دریافت برترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان از بهترین متخصص  ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، مراجعه کنندگان و بیماران  گرانقدر می توانند به مطب متخصص ارتودنسی، دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه کنند.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت یکی از اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران، با دارا بودن مدرک تخصصی ارتودنسی و همچنین بورد تخصصی ارتودنسی، با پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات در مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار، از ساعت 15 تا ساعت 20:30  روزهای زوج هفته پذیرای شما مراجعه کنندگان عزیز خواهد بود و آماده ارائه برترین و کاملترین خدمات درمان و مشاوره در زمینه ارتودنسی به بیماران و مراجعه کنندگان محترم و گرامی می باشد. 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما