دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه (Bruxism) به عادت، ساییدن و فشردن دندان ها بر روی هم گفته می شود که معمولا در هنگام خواب رخ می دهد. دندان قروچه یا ساییدن دندان ها و فشار دادن آن ها بر روی هم به صورتی که حتی ممکن است اطرافیان را از خواب بیدار کند. در عارضه دندان قروچه دندان ها سایش پیدا کرده و مسطح و لب پریده می گردند.

دندان قروچه هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می گردد دندان قروچه در کودکان شایع است، اما معمولا تا سن 10 سالگی برطرف می گردد. در بزرگسالان، عارضه دندان قروچه بین 20 تا 40 سالگی بروز می کند و با افزایش سن، میزان بروز دندان قروچه کاهش می یابد ممکن است دندان قروچه از سه سالگی شروع شده و تا آخر عمر ادامه داشته باشد. باید این نکته را دانست دندان قروچه در کودکان و در زمان دندان های شیری نیز ممکن است به وجود بیاید.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر| بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه

دندان قروچه در دوران کودکی پدیده بسیار شایعی است و نوعی اختلال خواب محسوب می شود. پزشکان به صورت کامل علل دندان قروچه را نمی دانند. ارتباط مستقیمی بین استرس های روزانه و دندان قروچه وجود ندارد. این اختلال در یکی از مراحل خواب عمیق اتفاق می افتد و به درمان روانپزشکی نیاز ندارد. در بیشتر موارد اختلال دندان قروچه در حول و حوش سن 3 تا 5 سالگی آغاز می گردد و حدودا در 35 درصد کودکان مبتلا، سابقه خانوادگی آن وجود دارد. البته با وجود اینکه استرس علت دندان قروچه نیست ولی همه اختلالات خواب مانند ددندان قروچه، وحشت شبانه و کابوس ممکن است با استرس های روزانه تشدید گردند. در اثر نگرانیها یا فشار روحی یا بی خوابی، استرس و اضطراب ایجاد می گردد. استرس در اثر عصبانیت و یا تغییرات در کارهای روز مره، معلم جدید یا تولد یک خواهر یا یک برادر، تنبیه والدین، یا بحث و جدل کودک با والدین هم ممکن است بوجود بیاید و فاکتورهای روانی دیگر مثل بحران و کشمکش، فرو بردن خشم، افراد با شخصیت فعال و تهاجمی ممکن است این اختلال را تشدید کنند، همچنین هر نوع اختلالی که در مفصل گیجگاهی – فکی پدیدار شود می تواند با علائمی مثل دندان قروچه و درد های مبهم ناحیه سر و صورت خود را نشان دهد. مشکلات و درد های مفصل گیجگاهی – فکی در سنین مختلف با تظاهرات مختلف و متفاوت همراه خواهد بود، به عنوان مثال در کهنسالی این نارسایی با از دست دادن دندان ها و در سنین جوانی عمدتا بر اثر استرس های روحی و روانی همراه خواهد بود که در تمامی موارد این امر به تاثیر روی مراکز عصبی مربوط به سیستم جونده و دندان هامنجر می شود و به دنبال آن عارضه ای به نام دندان قروچه می شود.

در گذشته بین وجود انگل در بدن کودک و دندان قروچه هم ارتباط مستقیمی قائل می شدند، در حالی که بعدها به این نتیجه رسیدند که هیچ گونه ارتباطی بین انگل و بروز دندان قروچه وجود ندارد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر| بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  با گذراندن و طی کردن دوره های تخصصی ارتودنسی و پس از کسب کردن مدارک تخصصی ارتودنسی و با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران هستند که به دانش ارتودنسی تسلط کامل دارند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین امکانات و تکنولوژِی های دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه علم ارتودنسی و همچنین با دارا بودن کادری مجرب، در روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30، آماده ارائه مشاوره و خدمات درمان ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان عزیز و گرانقدر می باشد. منتظر حضور گرم شما عزیزان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان محترم و عزیز، شما میتوانید برای برخورداری از بهترین خدمات مشاوره و کاملترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخخص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما