دندان نهفته

دندان نهفته

 

دندان نهفته چرا ایجاد می شود و چگونه می توان آن را پیشگیری/درمان کرد؟

دندانی که به طور صحیح رویش نیافته باشد دندان نهفته یا نروییده یا نیمه روییده نامیده می گردد.

نهفتگی دندان (impaction) چگونه اتفاق می افتد؟

بیشترین دندان هایی که نهفته می شوند دندان های عقل می باشند ولی معمولا دندان های عقل نهفته با جراحی خارج می گردند! اما بیشترین دندان نهفته که در ارتودنسی به درمان نیاز پیدا می کنند دندان های نیش می باشند، مخصوصا در فک بالا!

بازسازی کامپیوتری پس از رادیوگرافی به بهترین شکل ممکن، محل دندان نهفته را نشان می دهد: باز سازی های کامپیوتری و سه بعدی از دندان نهفته (از روی رادیوگرافی های مخصوص) بهترین نما را در اختیار متخصص ارتودنسی و جراح می گذارند تا مناسب ترین درمان برای بیمار برنامه ریزی گردد!


علت ایجاد دندان نهفته چیست؟

شایع ترین علت نهفتگی دندان ها کمبود فضای رویش دندان مورد نظر می باشد. کمبود فضا می تواند به شکل ایجاد مانعی در مسیر رویش دندان تظاهر پیدا کند که این مانع می تواند دندان های مجاور یا یک توده اضافی استخوانی یا … باشد. 

گاهی موارد کشیدن زودتر از هنگام دندان های شیری سبب به هم ریختگی دندان ها و نهفتگی بعضی دندان ها می شود: گاه کمبود فضا ذاتی می باشد و هرقدر هم فرد مراقب باشد، با این وجود ریسک بروز دندان نهفته وجود دارد:
اینجا است که زیر نظر متخصصین بودن اهمیت خود را در پیشگیری و کنترل از بروز دندان نهفته نشان می دهد.


درمان دندان نهفته چیست؟

بهترین درمان پیشگیری از نهفتگی دندان می باشد. کودک اگر دندان های شیری را زود از زمان معین از دست ندهد و یا اگر از دست داد سریع به متخصص ارتودنسی مراجعه کند، می توان از بروز تقریبا همه دندان نهفته ( به جز دندان عقل ) پیشگیری کرد! ممکن است یک متخصص ارتودنسی ماهر بتواند با یک تصمیم درست و حتی بدون نیاز به تجویز دستگاهی برای شما، بتواند مشکل را پیشگیری و حتی درمان کند. ولی برای آگاهی با روش های ارتودنتیک درمان دندان نهفته، مخصوصا دندان نیش که شایع ترین و رایج ترین نهفتگی می باشد، در ادامه توضیح کافی داده شده است:


درمان دندان نهفته چیست؟

گاهی نمی توان دندان را از نفتگی نجات داد: گاه این دندان ها به استخوان اطراف جوش خورده اند و چاره ای جز کشیدن آن ها نیست! در بعضی موارد هم کشیدن دندان پبشنهاد می گردد چون خیلی جابجا شده و نمی توان آن را نگهداری و به محل اصلی خود هدایت کرد! حال اگر دندان فک جوش نباشد اما با این وجود امکان رویش خود به خود نیز نداشته باشد، لازم است که در زمان مناسب مداخله ارتودنسی انجام گردد و به دندان کمک کنیم تا رویش پیدا کند و بیمار  دچار دندان نهفته نگردد.

گاه کافی است با درمان ارتودنسی فضای کافی برای دندان ایجاد گردد و یا مسیر رویش باز گردد تا خود دندان رویش پیدا کند. اما اغلب خود دندان دیگر نمی تواند در محل مناسب رویش پیدا کند و باید این کار با درمان ارتودنسی انجام داد.


جراحی دندان نهفته:

حال اگر دندان اصلا از لثه بیرون نزده باشد می بایست ابتدا با انجام جراحی مسیر دندان باز گردد. به این منظور اغلب نیاز است وسیله ای روی دندان چسبانده شود تا متخصص ارتودنسی با اعمال نیرو (forced eruption) دندان را به رویش وادار کند! به این کار orthodontic eruption نیز می گویند.

همواره ممکن است حین یا بعد حرکت معلوم شود که دندان نهفته فک جوش بوده است. به منظور کاهش و از بین رفتن این خطر نیاز است طی هفته اول پس از جراحی نیروی کشش ارتودنسی روی دندان اعمال گردد و همواره ادامه پیدا کند!

با درمان مناسب و همکاری بیمار طی درمان ارتودنسی و رعایت مناسب بهداشت، پس از رویش و حرکت دندان نهفته، از نظر ظاهر تفاوتی بین شکل و لثه این دندان نهفته با دندان و لثه طبیعی وجود نخواهد داشت!
گاه نیاز است با ریتینر ثابت دندان مورد نظر ثابت گشته و از عدم بازگشت آن اطمینان حاصل گردد.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از طی نمودن و گذراندن دوره های تخصصی ارتودنسی و پس از کسب کردن مدارک تخصصی ارتودنسی و با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار برجسته و بسیار بنام انجمن ارتودنتیست های ایران هستند و به علم ارتودنسی کاملا مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژِی ها و امکانات برتر و به روز دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی و همینطور با در اختیار داشتن کادری بسیار مجرب و حرفه ای، در ساعات 11 تا 20 روزهای زوج، آماده ارائه برترین خدمات مشاوره و خدمات درمان به شما مراجعه کنندگان محترم و گرانقدر می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران محترم و گرانقدر در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان محترم و عزیز، شما میتوانید برای برخورداری از برترین خدمات مشاوره و درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی کرج، بهترین متخخص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار تماس حاصل فرمایید. متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما