دندان های غایب

دندان های غایب

کمبود مادرزادی دندان ها

ممکن است طی معاینات دندانپزشکی مشخص شود بیمار به کمبود مادر زادی دندانهای دائمی (وجود یک یا چند دندان های غایب) مبتلا است. در بعضی موارد جوانه دندانها بطور مادرزادی تشکیل نمی شود که به آن غیبت مادرزادی دندان (دندان های غایب) گفته می شود. در حدود یک یا پنج درصد افراد به نوعی دچار کمبود مادرزادی یک یا چند دندان (دندان های غایب) می باشند که می تواند هم دندانهای شیری و هم دندانهای دائمی را درگیر کند.

 

چرا کمبود مادرزادی دندان ها (دندان های غایب) رخ می دهد؟

کمبود مادرزادی دندان ها (دندان های غایب) یک اختلال ژنتیکی است که معمولا در یک فامیل وجود داشته و تکرار می شود. البته باید توجه داشت این به این معنا نیست که تمامی افرادی که دچار کمبود مادرزادی دندان (دندان های غایب) هستند حتما آن را به فرزندان خود منتقل می کنند. بعضی اوقات عارضه کمبود مادرزادی دندان ها (دندان های غایب) به دلایل نامشخص نیز ممکن است بروز نماید.

 

چگونه می توان کمبود مادرزادی دندانها (دندان های غایب) را تشخیص داد؟

کمبود در دندانهای شیری به طور حتمی منجر به کمبود در دندان دائمی جایگزین خواهد شد.در صورت وجود فاصله زیاد بین دندانهای دائمی و یا باقی ماندن طولانی مدت دندانهای شیری در بزرگسالان می تواند نشانه هایی از کمبود مادرزادی (دندان های غایب) دندانهای دائمی باشد. معاینه دقیق و گرفتن رادیولوژی برای تشخیص ناهنجاری کمبود مادرزادی دندان ها (دندان های غایب) لازم است.بطور کلی دندانهای شیری تقریبا تا سنین 12 سالگی می افتند و دندانهای دائمی جایگزین آنها می گردند. باقی ماندن دندانهای شیری در سنین بزرگسالی می تواند علامتی از بروز اختلالات دندانی از جمله کمبود مادرزادی دندان ها (دندان های غایب) باشد و باید بلافاصله توسط ارتودنتیست بررسی گردد.

در بعضی بیماران به علت وجود یک یا دو دندان های غایب ممکن است بین دندانها فاصله وجود داشته باشد. دندان های غایب ممکن است به صورت مادرزادی باشد و یا ممکن است بیمار دندان خود را در اثر بروز یک حادثه از دست داده باشد. در مورد دندان های غایب دو راه درمانی براساس شرایط بیمار وجود دارد.

یکی از راه های درمان دندان های غایب این است که می توان دندانهای عقب را به طرف جلو آورد و فضای موجود بین دندانهای قدامی را با به جلو آوردن دندانهای عقب بست . اگر شرایط بیمار اجازه این درمان را برای دندان های غایب بدهد می بایست این روش درمانی انجام شود که به این روش درمان فضای ناشی از دندان های غایب، Space closure می گویند. این روش بهترین درمان فضای ناشی از دندان های غایب است و در بیشتر موارد ترجیح داده می شود که از این روش استفاده شود. زیرا فضای دندان های غایب با دندانهای خود بیمار پر می شود و از ایمپلنت و به عبارت دیگر جسم خارجی در دهان بیمار استفاده نمی شود. در غیر این صورت می بایست به جای فضای دندان های غایب، ایمپلنت در دهان بیمار قرار گیرد. در بیشتر موارد، توافق برای بستن فضای دندان های غایب وجود دارد تا اینکه ایمپلنت داخل دهان بیمارقرار داده شود. با این وجود طرح درمان نهایی برای بستن فضای دندان های غایب بایستی براساس شرایط بیمار، وجود و یا عدم وجود شلوغی و نامرتبی دندانها، نمای نیمرخ بیمار، میزان بیرون زدگی دندانهای جلویی یا قدامی بیمار و تصاویر رادیوگرافی استوار باشد.

 

برای درمان فضای دندان های غایب چه نوع درمان ارتودنسی مورد نیاز است؟

برای درمان فضای دندان های غایب اغلب به درمان ارتودنسی ثابت نیاز خواهد بود و شروع درمان اغلب بعد از رویش همه دندانهای دائمی خواهد بود. از سیم های ثابت جهت بستن فاصله ایجاد شده بین دندان ها ناشی از دندان های غایب و یا باز کردن فاصله بین آنها جهت درمان ایمپلنت استفاده می شود.

 

برای بهره مندی از کاملترین خدمات مشاوره و برترین خدمات درمان از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران،  بیماران و مراجعه کنندگان عزیز می توانند به مطب دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه نمایند.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت با دارا بودن بورد تخصصی و مدرک تخصصی ارتودنسی و همینطورعضو انجمن ارتودنتیست های ایران، با پیشرفته ترین تجهیزات در مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار، درروزهای زوج از ساعات 15 تا 20:30  پذیرای شما عزیزان می باشد و آماده ارائه کاملترین و برترین خدمات در زمینه ارتودنسی به شما می باشد. 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما