زرد شدن دندان ها

زرد شدن دندان ها

 

راه خلاص شدن از مشكل زرد شدن دندان ها كدام می باشد؟

پاسخ: دلایل بسیار زیادی جهت زرد شدن دندان ها وجود دارد. یكی از عوامل زرد شدن دندان ها وراثت است. همچنین شیوه زندگی، بهداشت و افزایش سن نیز در بروز این مشكل دخالت دارند.

برای درمان زرد شدن دندان ها و بر طرف شدن زردی آن به دندان پزشك مراجعه كنید.

 

زرد شدن دندان ها

آناتومی دندان

مینا قابل رؤیت‌ترین قسمت دندان می باشد كه ماده كاملاً سختی می باشد و برای مقاومت کردن در مقابل جویدن و گاز گرفتن، طراحی شده است. به دلیل بادوام بودن مینای دندان، با افزایش سن هم این قسمت از دندان جهت خرد كردن و شكستن مستعد می گردد.

اگر مینا به قدر كافی مواد معدنی داشته باشد، رنگ دندان روشن‌تر یا سفیدتر خواهد بود. با این وجود، بیشتر موارد نیمه شفاف، خاكستری روشن یا زرد رنگ می باشد كه این رنگ‌ها از ماده استخوانی مثل زیر مینا ـ عاج دندان ـ نشأت می‌گیرند. این بافت دندانی بسیار قوی است و قسمت اعظم ساختار دندان را تشكیل می‌دهد و به عنوان محافظ مینا به حساب می‌آید.

هسته دندان، زیر بافت عاج قرار دارد كه این قسمت، از رگ‌های خونی، (كه مواد مغذی حیاتی جهت زنده نگه داشتن دندان را فراهم می‌كنند) بافت و اعصاب تشكیل یافته است. قسمتی از هسته دندان كه در قسمت ریشه دندان قرار دارد، كانال ریشه‌ای نامیده می گردد و از طریق آن رگ‌های خونی و اعصاب وارد بافت دندان می‌شود تا قسمتی از ‏هسته گردند.

همینطور افزایش سن در از بین رفتن دندان‌ها یكی از عوامل مهم و تأثیرگذار است. حتی اگر فرد 45 ساله هم باشد، بر اثر گذشت زمان، مینای دندان خراب می گردد. در نتیجه، دندان‌ها رنگ طبیعی عاج درون مینا را منعكس خواهند کرد.

 

دلایل زرد شدن دندان ها​​​​​​​​​​​​​​

هر چند كه تعداد زیادی از افراد دندان‌های سفید و خیلی روشن دارند، اما گروهی از افراد دچار زرد شدن دندان ها​​​​​​​​​​​​​​ هستند. كلید این مسأله در این نکته است كه بدانید رنگ طبیعی دندان چیست. سپس می‌توانید از دندانپزشك علت زرد شدن دندان ها​​​​​​​​​​​​​​ را جویا شوید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

مواد موثر بر زرد شدن دندان ها​​​​​​​

غذاها (شاتوت، سس سویا) و نوشیدنی‌ها (قهوه، چای، كولا)، مخصوصا آن دسته از نوشیدنی‌ها كه اسیدی می باشند، استعمال دخانیات، بهداشت دندان ضعیف كه سبب بروز پلاك و جرم می‌شود و لكه‌ها به آسانی روی دندان‌ها انباشته می گردند سبب زرد شدن دندان ها​​​​​​​ می گردند. همچنین مواد دندانپزشكی از جمله رنگ ماده احیاگر كه سبب ظاهر نیمه شفاف مینای دندان می‌شوند، مكمل های آهن،استفاده زیاد از حد از دهان‌شویه‌های دارای كلرهگزیدین و كلرید ستیلپریدینیوم، ورود بیش از اندازه ماده فلوراید به دلیل سطوح بالا و غیرمعمول در آب یا از طریق مصرف پیوسته فلوراید خمیر دندان یا دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید نیز سبب زرد شدن دندان ها​​​​​​​ می شوند. داروهایی كه دارای آنتی‌هیستامین و آنتی‌سایكوتیك می باشند یا داروهای كنترل كننده فشار خون بالا نیز باعث زرد شدن دندان ها​​​​​​​​​​​​​​ می گردند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، از پزشك خود سئوال بفرمایید.

 

جلوگیری از زرد شدن دندان ها​​​​​​​

خوشبختانه، راه‌های زیادی برای جلوگیری از زرد شدن دندان ها​​​​​​​ وجود دارد.

برای شروع، از مواد ایجاد كننده ی زرد شدن دندان ها​​​​​​​ تا حد امكان اجتناب كنید. سپس به صورت مرتب بعد از هر وعده غذا مسواك بزنید تا از لكه‌های ایجاد شده توسط غذاها و نوشیدنی‌ها جلوگیری به عمل آورید.

همینطور با استفاده از نخ دندان می‌توانید، تشكیل باكتری و جرم‌های بین دندان‌ها را کم کنید و سلامت دهان و دندان خود را افزایش دهید.

جهت از بین بردن لكه‌ها و برطرف کردن زرد شدن دندان ها​​​​​​​ حتما به دندانپزشك متخصص مراجعه كنید و هیچ وقت به افراد غیرمتخصص (مانند دندان ساز تجربی) رجوع نكنید. دندانپزشك با کمک مواد مخصوص، زرد شدن دندان ها​​​​​​​ را برطرف می کند و دندان‌ها را سفید می‌سازد یا در صورت لزوم از روكش استفاده می‌كند

 

ایا ارتودنسی باعث زرد شدن دندان ها​​​​​​​ میشود؟

بسیار پیش می‌آید که بیماران پس از درمان ارتودنسی از زرد شدن دندان ها​​​​​​​ خبر می‌دهند، ارتودنسی به تنهایی هیچ‌گونه تغییر رنگی در دندان‌ها ایجاد نمی‌کند و باعث زرد شدن دندان ها​​​​​​​ نمی گردد اما این اتفاق حتما به دلیل یکی از این دلایل است:
ممکن است بیمار با وجود توصیه متخصص ارتودنسی به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی‌هایی در دندان‌ها شود. این پوسیدگی‌ها به شکل لکه‌های سفید یا قهوه‌ای و حتی‌ گاه سیاه دیده خواهند شد که به خوبی با رعایت بهداشت مناسب قابل پیشگیری خواهند بود. اما وقتی این پوسیدگی ها ایجاد شدند و زرد شدن دندان ها​​​​​​​ اتفاق افتاد، برطرف کردن آن‌ها نیاز به اقدامات دندانپزشکی خواهد داشت.

مسئله دیگر که طی درمان ارتودنسی بسیار رایج است، تغییر رنگ موقت دندان‌ها یعنی زرد شدن دندان ها​​​​​​​ به صورت موقتی می باشد که به علت استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین رقیق نشده می باشد. این تغییر رنگ و زرد شدن دندان ها​​​​​​​ موقتی بوده با مسواک زدن درست قابل پیش‌گیری و قابل رفع می باشد. به ندرت ممکن است دندان‌هایی که سابقه ضربه یا پوسیدگی‌ها یا ترمیم‌های عمیق داشته‌اند، در طی درمان ارتودنسی دچار مرگ عصب دندان شده و رنگشان عوض شود. در این حالت درمان ریشه (عصب‌کشی) و سفید کردن دندان لازم خواهد بود. حالت اخیر بسیار نادر و شاید ۱ در هزار نفر می باشد!
در انتهای درمان ارتودنسی، تمام چسب‌ها و کامپوزیت‌هایی که جهت چسباندن براکت‌ها و بندهای ارتودنسی استفاده می‌شدند از روی سطح دندان توسط متخصص ارتودنسی حذف می‌شوند و بنابراین هرچه از ارتودنسی به دندان اضافه شده برداشته می‌شود و زرد شدن دندان ها​​​​​​​ ناشی از چسب های براکت برطرف می گردد.
بیشتر موارد بعد از درمان، چون بیمار توجهش به دندان‌ها نسبت به قبل بیشتر شده، ممکن است «احساس» کند زرد شدن دندان ها​​​​​​​ اتفاق افتاده است. در این موارد مدتی پس از درمان ارتودنسی می‌تواند از روش‌های سفید کردن دندان‌ها جهت درمان زرد شدن دندان ها​​​​​​​ استفاده کند. به ندرت استفاده از درمان‌های ترمیم زیبایی ممکن است بعد از ارتودنسی توصیه شود.

پیشنهاد ویژه ما برای شما عزیزان استفاده از ویزیت رایگان جهت محاسبه هزینه درمان ارتودنسی می باشد.

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  با سپری کردن و گذراندن دوره های تخصصی ارتودنسی و پس کسب مدارک تخصصی ارتودنسی و با دارا بودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند که کاملا به دانش ارتودنسی مسلط هستند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و بهترین تکنولوژِی های دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در زمینه درمان های ارتودنسی و همچنین با کادری بسیار حرفه ای، در روزهای زوج هفته از ساعت 15 تا 20:30، آماده ارائه مشاوره و خدمات درمان ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان محترم و عزیز می باشد. منتظر حضور گرم شما عزیزان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

مراجعه کنندگان بیماران محترم و گرانقدر، شما میتوانید جهت بهره مندی و برخورداری از کاملترین خدمات مشاوره و برترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی کرج، بهترین متخخص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه فرمایید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.​​​​​​​

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما