سن مناسب برای ارتودنسی

سن مناسب برای ارتودنسی

زمانی‌كه ساختمان‌های صورت در حال رشد می باشند، ارتودنسی ساده‌تر و راحتتر انجام می‌شود و در زمان کوتاه تری موفقیت بالاتری خواهد داشت.

اگر این زمان طی شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری احتیاج دارد. در سنین بالا‌تر، بیشترین و مهمترین هدف درمان، مرتب كردن دندان‌ها و در سنین پایین‌تر بیشترین و مهمترین هدف درمان، برطرف کردن اختلالات فكی است. سن بیمار از این نظر دارای اهمیت است كه سن مناسب برای ارتودنسی به ما نشان می‌دهد چه امكاناتی برای درمان در اختیار خواهیم داشت و آیا از فاكتور رشد می‌توان كمك گرفت یا نه؟ البته فراموش نكنید كه تا زمانی كه دندان در دهان وجود دارد می‌توان ارتودنسی را انجام داد و در واقع هیچ وقت دیر نیست. پيشنهاد انجمن ارتودنسي آمريكا اين است كه اولين ویزیت ارتودنسي می بایست با مشاهده اولين مشكل ارتودنسي انجام گيرد كه اين معاينه نبايد ديرتر از سن 7 سالگي انجام شود. ممكن است آغاز درمان ارتودنسي در 7 سالگی ضروري نباشد، اما معاينه دقيق در تعيين سن مناسب برای ارتودنسی كمك مي کند. معاينه زودهنگام و تعیین سن مناسب برای ارتودنسی سبب تشخيص بموقع مشكلات شده و زمان زيادي براي درمان فراهم مي آورد. با تعیین سن مناسب برای ارتودنسی مداخله ماهرانه در الگوي رشد بيمار مي تواند سبب هدايت رشد و تكامل گشته و از بروز مشكلات بیشتر در اين دوره جلوگيري كند. در 7 سالگي، اولين دندان آسياب بزرگ در فضای دهان ظاهر مي گردد كه نقش بسیار مهمي در جويدن و تثبيت الگوي جفت شدن دندان ها دارد. در اين زمان متخصص ارتودنسی قادر است روابط دندان ها و فكين را ارزيابي نماید.

زمان درمان به نوع ناهنجاری و شدت مشکل بستگی دارد. با تعیین سن مناسب برای ارتودنسی اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر خواهد بود. در بیمارانی که دچار مشکل فکی هستند حتما باید بیمار را قبل از سن بلوغ معاینه کرد. سن مناسب برای ارتودنسی در مورد پسرها 9 سالگی و در مورد دختر ها 8 سالگی می باشد. ولی براساس نوع ناهنجاری می توان زودتر هم انجام گردد به عبارت دیگر در بعضی از موارد باید درمان را حتی زودتر از 8-9 سالگی آغاز کرد که نوع ناهنجاری تعیین کننده آن است. اگر متخصص ارتودنسی در بیمار مشکل فکی را تشخیص دهد، باید با استفاده از دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان گردد چرا که در صورت عدم درمان در زمان مناسب، نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی فک پیدا خواهد کرد.

بنابراین ویزیت به موقع در درمان ناهنجاری های دندان و فک به منظور تعیین سن مناسب برای ارتودنسی بسیار اهمیت دارد ولی در صورتی که بیمار دارای مشکل فکی نباشد و فقط دندان های او نیاز به درمان برای مرتب شدن داشته باشند در آن صورت می توان درمان را در هر سنی انجام داد. در آن شرایط هم بهتر است درمان را در سن مناسب برای ارتودنسی و در محدوده 10 تا 12 سالگی آغاز کرد. بنابراین بیماری که مشکل دندانی دارد، میتواند درمان را در هر سنی در صورتی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد، انجام دهد ولی در صورتی که مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد، درمان ارتودنسی به تنهایی کارساز نخواهد بود و در آن صورت بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. در صورتی که مشکل فکی بیمار در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شود و سن مناسب برای ارتودنسی درست تشحیص داده شود می توان با کمک ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، می توان بیمار را درمان کرد. مجدداً تاکید می گردد اگر بيماران كه مشكل اسكلتي در فك‌هايشان وجود دارند، در سنين رشد و قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه كنند، درمان بهتر و موفق‌تري خواهند داشت و مي‌توان از روند رشد در درمان ارتودنسي استفاده كرد. در بيماران بزرگسال، اگر مشكل دنداني باشد، مي‌توان با درمان‌هاي غيرجراحي مثل براكت و سيم مشكل را حل کرد و دندان‌ها را مرتب كرد ولي در صورتی که مشكل مربوط به اسكلت فك‌ها باشد، در يك انسان بالغ بايد اول مشكلات دنداني را با ارتودنسی اصلاح و به دنبال آن با جراحي موقعيت فك‌ها را اصلاح و تنظیم كرد.

 

سن مناسب برای ارتودنسی چه زمانی است؟

زمان درمان به نوع ناهنجاری بستگی دارد ولی در هر سنی می توان ارتودنسی را انجام داد. اگر سن بیمار کمتر باشد درمان آسان تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر خواهد بود. البته نوع ناهنجاری نیز در تشخصیسن مناسب برای ارتودنسی بسیار با اهمیت است. در بیمارانی که دارای مشکل فکی هستند حتما می بایست بیمار را قبل از سن بلوغ معاینه کرد. در مورد پسرها معمولا 9 سالگی و در مورد دختر ها 8 سالگی سن مناسب برای ارتودنسی است. اگر متخصص ارتودنسی مشکل فکی را تشخیص دهد، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان گردد، چراکه در صورت عدم درمان در سن مناسب برای ارتودنسی، دیگر نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار به جراحی فک نیز نیاز خواهد داشت.

بنابراین ویزیت به موقع و دقیق در درمان ناهنجاری های دندان و فک و تعیین سن مناسب برای ارتودنسی بسیار با اهمیت است، ولی اگر بیمار دارای مشکل فکی نباشد و فقط دندان های او به درمان برای مرتب شدن نیاز داشته باشند، می توان درمان را در هر سنی انجام داد. گرچه در آن شرایط هم بهتر است درمان را پیش از سن بلوغ شروع کرد. بنابراین بیماری که به موقع و در سن مناسب برای ارتودنسی مراجعه نمی کند و مشکل دندانی نیز دارد، میتواند درمان ارتودنسی را در هر سنی به شرطی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد، انجام دهد. ولی اگر مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد درمان ارتودنسی به تنهایی کارآمد نخواهد بود و در آن صورت بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. اگر مشکل فکی بیمار در سنین قبل از سن بلوغ و تعیین سن مناسب برای ارتودنسی تشخیص داده شود می توان با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، بیمار را درمان کرد.

 

به صورت کلی مشکلات ارتودنسی به دو گروه دندانی و فکی طبقه بندی می گردند. هر گروه از این مشکلات بر اساس ماهیت و شدت، سن خاصی را با عنوان بهترین زمان درمان می طلبد. بنابراین مطابق با دستور انجمن ارتودنتیست های آمریکا سن مناسب برای ارتودنسی کودکان در سن ۷ سالگی تعیین شده است تا در صورت مشاهده هر گونه انحراف و بروز هرگونه مشکل در مسیر رشد و تکامل دندانی فکی برای درمان مناسب در سن مناسب اقدام شود

همانند دیگر رشته های پزشکی در ارتودنسی نیز درمان های پیشگیرانه می توانند ضمن کاهش هزینه و طول مدت زمان درمان فعال بر کیفیت نتیجه بدست آمده افزایش دهد. خوشبختانه امروزه تعداد زیادی از ناهنجاری های دندانی فکی در سن مناسب برای ارتودنسی یعنی سنین قبل از بلوغ قابل درمان و یا کنترل هستند
سن مناسب برای ارتودنسی ثابت بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی همزمان با تمام شدن رویش دندانهای دائمی و تکامل کافی ریشه این دندانها می باشد. با این وجود اگر بیماری به هر دلیل در سن مناسب برای ارتودنسی، درمان صحیح را دریافت نکرده باشد حتی در سنین بالا و بعد از بلوغ جنسی نیز آلترناتیو های درمانی متعدد و گوناگونی جهت رفع مشکلات ارتودنسی وجود دارد. جهت مشکلات دندانی در بزرگسالی به شرط برقراری سلامت کامل استخوان و لثه و بهداشت دهان و دندان، همچنان امکان انجام درمان ارتودنسی ثابت وجود دارد. جهت ناهنجاری های اسکلتی نیز می توان از درمان های ارتودنسی جبرانی یا کموفلاژ و ارتودنسی همراه با جراحی فک کمک گرفت.

 

بیماران عزیز و مراجعه کنندگان محترم و گرانقدر لطفا به منظور برخورداری و بهره مندی از بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در قدس، بهترین متخصص ارتودنسی درشهر کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، به مرکز ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت با دارا بودن مدرک تخصصی ارتودنسی و همچنین بورد تخصصی ارتودنسی و یکی از برجسته ترین اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران، با پیشرفته ترین و به روزترین امکانات تخصصی ارتودنسی و علم روز دنیا در مرکز تخصصی ارتودنسی در شهریار، در ساعت 15 تا ساعت 20:30  روزهای زوج، آماده ارائه بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در زمینه مشاوره و درمان ارتودنسی به شما عزیزان گرانقدر و محترم خواهد بود.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما