عوارض ارتودنسی

عوارض ارتودنسی

می توان گفت بیشتر درمان ها عوارضی دارند و درمان ارتودنسی هم جزو این دسته درمان هاست. به صورت کلی درمان ارتودنسی به دو گروه اختیاری و ضروری تقسیم می گردد.

درمان‌های ضروری درمان‌هایی می باشند که درصورت بی‌توجهی سبب درد، ناراحتی و به‌ خطر‌ افتادن سلامت کلی فرد می گردد. در سمت دیگر درمان‌هایی هستند که انتخابی بوده و بیمار به‌دلیل اولویت خاص از ‌لحاظ کارایی بهتر، زیبایی یا پیشگیری از بروز بیماری‌های دیگر انجام می‌دهد.

درمان ارتودنسی یکی از این نوع درمان ها می باشد که عمدتا به منظور زیبایی بیشتر، افزایش کارایی سیستم دندانی یا آسانی بیشتر در مراقبت‌های دندانی و جلوگیری از پوسیدگی و ناراحتی لثه انجام می گیرد. در کنار این فواید ممکن است نگرانی‌هایی در ارتباط با عوارض ارتودنسی یا محدودیت‌های درمان ارتودنسی وجود داشته باشد.

آگاهی داشتن از عوارض ارتودنسی یا محدودیت‌ها و روش‌های جایگزین زمان شروع درمان ارتودنسی ضروری بوده و متخصص ارتودنسی درمان‌کننده موظف است هم از جنبه اخلاقی و هم از جنبه حقوقی عوارض ارتودنسی به اطلاع بیمار برساند. در این نوشتار اشاره کلی به خطرات بالقوه و عوارض ارتودنسی خواهیم داشت.

بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک | بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه

خطای درمان کننده از مهمترین عوارض ارتودنسی: مهم‌ترین عامل ایجادکننده عوارض ارتودنسی به مهارت متخصص ارتودنسی درمان‌کننده ارتباط دارد. اگر متخصص ارتودنسی درمان‌کننده در این زمینه مهارت نداشته باشد امکان بروز خطا در مرحله تشخیص، طرح درمان، انجام درمان و نگهداری نتایج درمان وجود خواهد داشت.

متأسفانه این عوارض ارتودنسی شایع‌ترین و غیرقابل جبران‌ترین مشکلاتی می باشند که در درمان‌های ارتودنسی در جامعه دیده می‌شوند. این خطا‌ها و عوارض ارتودنسی  عمدتا مربوط به عدم توانایی در برآورده‌کردن انتظارات بیمار، کشیدن ناصحیح دندان، به‌هم‌زدن نیمرخ بیمار، تبدیل‌کردن بیماری که با درمان ارتودنسی قادر به بهبود وضعیت بوده، به بیماری که به جراحی فک نیاز دارد، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه و کوتاه شدن طول ریشه دندان‌ها به‌دلیل اعمال نیروی نامناسب است.

افرادی که دارای مدرک تخصصی ارتودنسی هستند علاوه بر قید کلمه متخصص ارتودنسی در تابلو، در مهر نظام‌پزشکی خود هم همین کلمه را دارند. بررسی کامل‌تر و دقیق تر  تخصص و تجربه فرد با بررسی مدارک تخصصی فرد در سایت نظام پزشکی امکان پذیر خواهد بود.

بهترین متخصص ارتودنسی دراسلامشهر | متخصص ارتودنسی در اندیشه

خطر پوسیدگی و بیماری‌های لثه یکی از عوارض ارتودنسیبا وجود وسایل ارتودنسی در دهان امکان گیر کردم مواد غذایی در اطراف وسایل ارتودنسی بیشتر گشته و به تعداد پناهگاه‌های باکتری‌ها افزوده خواهد شد، به همین دلیل بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن، استفاده نخ دندان و برس بین دندانی برای بیماران ارتودنسی است می‌تواند سبب بروز عوارض ارتودنسی پوسیدگی دندان، ناراحتی لثه یا تغییر رنگ دندان‌ها شود.

نگرانی مهم بیماران ارتودنسی از پوسیدگی زیر وسایل ارتودنسی می باشد. درصورتی که این نواحی خطر پوسیدگی بالایی ندارند و فقط اطراف آنهاست که با تجمع مواد غذایی در این نواحی و عدم رعایت صحیح و با دقت بهداشت خطر بروز پوسیدگی جدی می گردد. متخصصان ارتودنسی با درک اهمیت از جنبه از عوارض ارتودنسی، نخستین اقدامی که در هر جلسه ویزیت انجام خواهند داد کنترل وضعیت بهداشت و ارائه آموزش‌های لازم می باشد. نخستین علامت بهداشت نادرست دهان و دندان معمولا با خونریزی حاشیه لثه در زمان مسواک زدن آشکار می گردد که در این موارد زنگ خطر به صدا درآمده و ضروری است کنترل بهداشتی بیشتری برای بیمار انجام گردد.

 

خطر برگشت درمان ارتودنسی یکی از عوارض ارتودنسی: برگشت درمان‌های ارتودنسی در 2 گروه کلی به مشکلات فکی و جابه‌جایی دندان‌ها تقسیم می گردند. مشکلات فکی درمان شده در دوران رشد با با پایان یافتن دوره رشد تغییری پیدا نمی‌کنند. این درمان‌ها معمولا هنگامی انجام می‌شوند که بلافاصله پس از آن درمان ارتودنسی ثابت انجام می گردد تا کنترل مناسب به منظور پیشگیری عوارض ارتودنسی ناشی از خطر برگشت درمان ارتودنسی صورت گیرد.

 با بالغ‌شدن بیمار امکان تغییر در شکل کلی فک بالا و فک پایین در جهت مثبت یا منفی کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد. حرکت و جابه‌جایی دندان‌ها در تمام سنین قابل انجام می باشد. درمان صحیح و کامل ارتودنسی در 95درصد موارد برگشت عمده‌ای نخواهد داشت اما تغییرات بسیار خفیف پس از درمان ارتودنسی لازم و اجتناب‌ناپذیر می باشد.

بهترین متخصص ارتودنسی دراسلامشهر | متخصص ارتودنسی در اندیشه

کوتاه شدن طول ریشه از جمله عوارض ارتودنسیهرچند احتمال بروز تحلیل و کوتاه‌شدن ریشه در بیماران ارتودنسی بسیار کم و بین 3 تا 5 درصد موارد می باشد، اما آگاهی از این نوع از عوارض ارتودنسی ضروری می باشد. حرکت دندان‌ها در استخوان با توجه به مکانیسم تحلیل و تشکیل استخوان صورت می‌گیرد. در این فرایند ممکن است در مقیاس میکروسکوپی، قطعات میکروسکوپیک ریشه نیز برداشته شده و مجددا از نو ساخته شود. اگر شرایط زمینه‌ای خاصی مانند بیماری آسم یا سابقه ضربه و تروما، شکستگی دندان یا اعمال نیروی ارتودنسی نادرست وجود داشته باشد این جنبه از عوارض ارتودنسی توجه بیشتری می‌طلبد.

 

درد فک یکی از عوارض ارتودنسیتحقیقات مختلف و متعدد نشان داده که ارتباطی بین درمان ارتودنسی و ایجاد یا رفع مشکلات فکی وجود ندارد. در بیمارانی که در ابتدای درمان دارای مشکلات فکی می باشند، درمان ارتودنسی درست و اصولی می‌تواند سبب بهبود مشکلات فکی گردد اما تنها عامل نیست و ممکن است به درمان‌های تکمیلی نیاز داشته باشد. با توجه به ماهیت مفصلی بودن این ناحیه، امکان بروز مشکلات سایر مفاصل در مفصل گیجگاهی فکی هم وجود خواهد داشت.

بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک | بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه

مدت زمان درمان از جمله عوارض ارتودنسیممکن است طول دوره درمان ارتودنسی از آن چیزی که پیش‌بینی شده کوتاه‌تر یا طولانی‌تر گردد. درمان معمول ارتودنسی که به صورت صحیح و کامل انجام می‌شود و بیمار به صورت منظم برای ویزیت های ارتودنسی مراجعه کند، در بیشتر موارد بین 18 تا 24 ماه خواهد بود. عمده‌ترین عللل افزایش یافتن دوره درمان ارتودنسی ملاحظه‌کاری در طرح درمان، بیماری‌های زمینه‌ای و همکاری ضعیف بیمار در مراجعات منظم و اجرای دستورات یا شکستگی وسایل ارتودنسی طی درمان می باشد. در این صورت ممکن است کیفیت نهایی درمان ارتودنسی هم کاهش یابد.

 

مراجعه کنندگان و بیماران گرامی و محترم، شما می توانید به منظور بهره مندی از بهترین و کاملترین خدمات دندانپزشکی در زمینه درمان ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی پرند، بهترین متخخص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی درشهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایند.

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از طی کردن و سپری نمودن دوره های تخصصی ارتودنسی، با کسب کردن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و همچنین با دارا بودن مدرک تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت، یکی از اعضای بسیار بنام و برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند و به دانش ارتودنسی کاملا مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با دراختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژِی ها و امکانات برتر دنیا و علم نوین دندانپزشکی در زمینه درمان ارتودنسی و با در اختیار داشتن کادری بسیار حرفه ای و دلسوز و مجرب، در ساعات 15 تا 20:30 روزهای زوج هفته، آماده ارائه تمام خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان و بیماران گرامی و محترم می باشد. منتظر حضور شما دوستان و مراجعه کنندگان گرامی در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار می باشیم.

متخصص ارتودنسی در شهریار\ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما