فاصله بین دندان های بالا و پایین

فاصله بین دندان های بالا و پایین

در ناهنجاری فاصله بین دندان های بالا و پایین بیشتر فک بزرگ از پدر و دندانهای کوچک از مادر به ارث می رود. در اینصورت به دلیل کوچکی دندانها و وجود فضای اضافه در قوس فکی، بین دندانها فاصله می افتد. از عوامل دیگری که باعث ایجاد فاصله بین دندان های بالا و پایین می شود، می توان به نهفتگی یک یا تعدادی از دندانها، نبود یک یا تعدادی از دندانها، بیرون زدگی دندانهای جلویی، بزرگ بودن زبان و غیره اشاره کرد. باقی ماندن فاصله بین دندان های بالا و پایین باعث تحلیل لثه، به وجود آمدن جرم روی دندانها، گیر کردن مواد غذایی در بین دندانها، کاهش بازدهی عملکرد دندانها و نقص زیبایی می گردد که نیاز به درمان دارد. معمولاً فاصله بین دندان های بالا و پایین می بایست به روش ارتودنسی ثابت  درمان شود ولی اگر بیمار علاوه بر فاصله بین دندان های بالا و پایین دارای مشکل فکی هم باشد می بایست اول مشکل فکی بیمار تصحیح شود و بعد از تصحیح فکین (که حتماً می بایست قبل از سن بلوغ انجام شود) با درمانهای ثابت ارتودنسی فاصله بین دندان های بالا و پایین را بست. در برخی از بیماران به دلیل نبود یک یا دو دندان ممکن است فاصله بین دندان های بالا و پایین وجود داشته باشد در این موارد 2 راه درمانی براساس شرایط بیمار وجود خواهد داشت.

یکی از راه های درمانی وجود فاصله بین دندان های بالا و پایین این است که می توان دندانهای عقب را به سمت جلو حرکت داد و فضای دندانهای جلویی را با کمک جلو آوردن دندانهای عقب بست که اگر شرایط بیمار اجازه این کار را بدهد می بایست این روش درمانی بستن فاصله بین دندان های بالا و پایین انجام شود که به آن Space closure می گویند. این روش بهترین درمان بستن فاصله بین دندان های بالا و پایین است و در بیشتر موارد ترجیح داده می شود که از این روش استفاده شود. زیرا فضای دندان خالی با دندانهای خود بیمار پر می گردد و هیچ ایمپلنت و به عبارت دیگر جسم خارجی در دهان بیمار قرار نمی گیرد. در صورتی که نتوان از این روش برای بستن فاصله بین دندان های بالا و پایین استفاده کرد می بایست به جای فضای  خالی دندان غایبایمپلنت قرار بگیرد. در بیشتر موارد فاصله بین دندان های بالا و پایین، توافق برای بستن فضای غایب وجود دارد تا اینکه برای بیمار ایمپلنت  قرار داده شود ، ولی طرح درمان نهایی بستن فاصله بین دندان های بالا و پایین می بایست براساس شرایط بیمار، وجود و یا عدم وجود شلوغی دندانها، میزان بیرون زدگی دندان های قدامی، نمای نیمرخ بیمار و تصاویر رادیوگرافی استوار باشد.

به طور کلی از هرکدام از روش های ارتودنسی ثابت میتوان برای درمان ناهنجاری فاصله بین دندان های بالا و پایین کمک گرفت. زمان درمان ناهنجاری فاصله بین دندان های بالا و پایین و هزینه درمان ناهنجاری فاصله بین دندان های بالا و پایین توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود. لذا توصیه میشود جهت مشاوره به مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی مراجعه فرمایید. 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

مراجعه کنندگان عزیز و محترم می توانند به منظور بهره مندی از بهترین خدمات مشاوره و درمان در ارتباط با ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در اسلامشهر، ارتودنسی در رباط کریم، ارتودنسی در غرب تهران، ارتودنسی در پرند، ارتودنسی درکرج، به مرکز درمانی تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی در شهر شهریار مراجعه نمایند. مطب درمانی دکتر امیرحسین خطیبی، دارای مدرک تخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و عضو انجمن ارتودنسی ایران و دارای بورد تخصصی، مرکز تخصصی  ارتودنسی در شهریار با امکانات پیشرفته دنیا و کادری بسیار حرفه ای و مجرب، در ساعات 15 تا 20:30 روزهای زوج هفته آماده ارائه بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان به شما مراجعه کنندگان عزیز و محترم می باشد. 

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما