لامینیت یا ارتودنسی

لامینیت یا ارتودنسی

لامینیت دندان یک لایه روکش  می باشد که بر روی دندان قرار گرفته و با هدف زیبایی لبخند یا محافظت از سطح دندان به کار برده می گردد.

لامینیت یا ارتودنسی؟ از لامینت دندان به منظور برطرف کردن عیوب دندانی که شکسته شده ، لب پر شده ، ترک خورده و یا تغییر رنگ داده استفاده می گردد.

لامینیت یا ارتودنسی؟ در بعضی از موارد هم ممکن است دندان های شما خیلی کوچک باشند و فضای بین آن را نتوان توسط ارتودنسی بست به همین ذلیل دندانپزشک شما ونیر را توصیه می کند .

لامینیت یا ارتودنسی؟ لبه های کج و ناصاف و دندان های بلند و کوتاه هم توسط لامینت دندان زیبا می شوند .

لامینیت یا ارتودنسی؟ لامینت دندان جهت برطرف کردن نازیبایی مثلث سیاه و سفید بین دندان ها که به دلیل عقب نشینی لثه می باشد نیز کاربرد دارد .

لامینیت یا ارتودنسی؟ دندانپزشکان یکنواختی و تقارن شکل دندان های جلویی را توسط غشاء و فرآیند های پرسلن نازک بر روی دندان ها به دست می آورند .

 

در چه مواردی مشکل شما فقط با درمان ارتودنسی برطرف می شود نه لامینیت دندان !

درمان ارتودنسی روشی است که توسط آن، در وضعیت و عملکرد دندان ها بهبود حاصل شده و ظاهر دندان ها  زیبا تر می شود .

لامینیت یا ارتودنسی؟ اگر سوال شما هم همین است بهتر است بوسیله یک جلسه ویزیت از مشکل دندان های خود باخبر شوید.

در این نه مورد مشکل شما تنها توسط درمان ارتودنسی  برطرف می شود :

  1. وجود کمبود فضا درفک
  2. اختلال یا مشکلات فکی یا مال اکلوژن
  3. عدم همپوشانی دندان ها
  4. بهم ریختگی و نامرتب بودن دندان ها
  5. بزرگی و یا کوچکی فک
  6. تصحیح فرم صورت وفک ها
  7. جلو زدگی یا عقب ماندگی فک بالا یا پایین
  8. ایجاد هماهنگی بین اجزاء مختلف صورت
  9. افتادن قبل از موعد دندان شیری

 

کمبود فضا در فک _ لامینیت یا ارتودنسی؟

کمبود فضا درفک را می توان با کمک یکی از راه حل های :گسترش قوس دندانی ، کشیدن دندان و عقب بردن دندان های آسیا توسط نیروهای ارتودنسی برطرف کرد .

متخصص ارتودنسی با استفاده از روش های بالا به شما کمک می کند تا دندان های مرتب و منظمی را برای تمام عمر داشته باشید و با اعتماد به نفس بالا لبخند بزنید .

اختلال های فکی یا مال اکلوژن _ لامینیت یا ارتودنسی؟

در این حالت به دلیل طول بیش از اندازه فک بالا قسمت بیشتر لثه ها در هنگام لبخند نمایان می شود .

این ناحنجاری مادزادی است و برای درمان آن متخصص ارتودنسی به وسیله عمل جراحی ابتدا فک را کوتاه می کند بعد با کمک نیروی ارتودنسی فک بالا و پایین را هم راستا می کند .

عدم همپوشانی دندان ها _ لامینیت یا ارتودنسی؟

در این وضعیت دهان بیمار در حالت بسته، به دلیل فاصله عمودی بین دندان ها فضایی باز باقی می ماند.

بهم ریختگی دندان ها _ لامینیت یا ارتودنسی؟

توسط ارتودنسی، شلوغی و روی هم افتادگی دندان ها برطرف شده و بعد از درمان به وسیله نیروهای هدایت شونده ارتودنسی، دندان ها مرتب شده و هرکدام سر جای اصلی خود قرار می گیرند .

کوچکی یا بزرگی فک _ لامینیت یا ارتودنسی؟

اگر شما دارای فک کوچک و دندان های بزرگ و روی هم افتاده و نامنظم باشید و یا داری فک بزرگ و دندان های فاصله دار باشید، در این موارد این ارتودنسی است که می تواند مشکل شما را برطرف کند .

اصلاح فرم صورت و فک ها _ لامینیت یا ارتودنسی؟

تصحیح فرم صورت و فک ها بخصوص در نوجوانان تنها توسط نیروی ارتودنسی امکان پذیر است .

جلوزدگی یا عقب ماندگی فک پایین یا بالا _ لامینیت یا ارتودنسی؟

یک متخصص ارتودنسی ابتدا ذلیل جلو زدگی یا عقب ماندگی فک شما را به دقت بررسی می کند، سپس مراحل درمان را طبق آن انجام می دهد . تنگی فک می تواند باعث ایجاد کمبود فضا برای رویش دندان های دائمی گردد. کمبود فضای رویش برای دندان ها منجر به بهم ریختگی و رشد نامرتب دندان می گردد. چنانچه تنگی فک به موقع به وسیله یک متخصص ارتودنسی درمان نشود، ممکن است سبب ناقرینگی و مشکلات دیگر شود .

بااینکه ناهنجاری های فکی و اسکلتی درهرسنی قابل درمان می باشد اما متخصص ارتودنسی این درمان را درسنین قبل از بلوغ توصیه می کند .

ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف صورت _ لامینیت یا ارتودنسی؟

یکی دیگر از ویژگیهای ارتودنسی ایجاد هماهنگی بین اجزای تشکیل دهنده صورت می باشد. این هماهنگی می تواند ارتباط بین لثه ها نسبت به دندان ها و یا هم پوشانی دندان های بالا و پایین نسبت به یکدیگر باشد. فرم لب و بینی و تناسب بین آنها و رنگ لثه ها می تواند کلید زیبایی لبخند باشد .

افتادن پیش از موعد دندان شیری _ لامینیت یا ارتودنسی؟

درصورت افتادن قبل از موعد دندان شیری فرزند شما ، متخصص ارتودنسی جهت جلوگیری ازمشکلات بعدی مثل کج درآمدن دندان های دائمی مجاور و کمبود فضای رویش دندان های دائمی از وسیله ای به نام فضا نگهدار استفاده می کند .

نصب این وسیله در فک کودک شما از رشد دندان ها ی دیگر خارج از محدوده قوس فکی جلوگیری می کند .

موارد منع مصرف ونیر

در یک نظریه بحث برانگیز بعضی از دندانپزشکان از مشکلات زیادی که ونیرهای پرسلن تحت عنوان ارتودنسی فوری برای بیمارانشان به وجود آورده است بحث کردند . آنها تجربیات دندانپزشکی خود را که حاکی از این است که استفاده از ونیر ها به جای درمان ارتودنسی با هدف برطرف کردن ایراد دندان ها مخصوصا در افراد جوان با دندان های سالم تا چه حد می تواند مضر باشد، عنوان کردند . این دندانپزشکان می گویند آسیب سطحی یا سایش دندان طبیعی که به دلیل نصب ونیرهای سرامیکی یا چینی صورت می گیرد می تواند آسیب رسان باشد . دلیل آن هم این است که برای زیر سازی و آماده سازی برای انجام درمان لمینت ممکن است در برخی از موارد تا ۳۰ درصد از سطح دندان توسط یک دندانپزشک بی تجربه کم شود .

این درحالی است که در بهترین شرایط پنجاه درصد از ونیرها بعد از ۱۰ سال به درمان مجدد نیاز پیدا می کنند . به همین دلیل استفاده از ونیر ها برای افراد جوانی که دندان های سالمی دارند و فقط به تمیز کردن و سفید کردن معمولی نیاز دارند توصیه نمی گردد. همینطور دندان هایی که مقدار قابل توجهی از ساختار خود را به دلیل پوسیدگی یا ساییدگی و شکستگی از دست داده اند کاندیدهای مناسبی برای لامینت پرسلن نیستند .دلیل آن هم این می باشد که ونیرها دندان ها را تقویت نمی کنند ، بلکه آنها فقط ظاهر دندان را بهبود می بخشد .

همانطور که در بالا ذکر شد اگر دندان به قدر کافی سفت و سخت و محکم نباشد نمی تواند از خمیدگی و یا شکستن جلوگیری کند .

در این وضعیت قرار دادن تاج دندان انتخاب مناسب تر و بهتری برای این افراد می باشد.

کمبود مینای دندان _ لامینیت یا ارتودنسی؟

روکش پرسلن در درجه اول در محل خود باقی نمی ماند مگر توسط پیوند به مینا، زمانی که لامینت دندان را به مینا پیوند می زنند این امر منجر به جذب بیشتر نیروهای اعمال شده به دندان می گردد. مینای دندان در بعضی از افراد ممکن است بسیار ضعیف می باشد و یا در دندان آنها اصلا مینایی باقی نمانده است. این افراد کسانی هستند که ممکن است دراثر حادثه بخشی از دندان خود را از دست داده باشند یا در اثر ترمیم های قبلی، مینای دندان آنها از بین رفته باشد و یا دندان آنها دراثر قرار گرفتن درمعرض غذاهای اسیدی ،نوشابه و بازگشت اسید معده فرسوده شده باشد .

اگر اینچنین است آنها هم نامزد خوبی برای لامینت دندان نمی باشند و تاج دندان انتخاب بهتری برای این دندان ها می باشد.

دندان قروچه _ لامینیت یا ارتودنسی؟

افرادی که دندان های خود را به هم می سایند و یا دندان قروچه شبانه دارند و یا به ناخن جویدن عادت کرده اند نامزدهای خوبی برای درمان ونیرهای پرسلن نیستند .

سطح نیروی تولید شده به وسیله این شرایط می تواند بصورت قابل توجهی به لامینت دندان آسیب می رساند.

علاوه براین ها هزینه ترمیم و نگهداری ونیرها ممکن است برای افراد جوان بسیار سنگین تر از هزینه درمان ارتودنسی باشد .زیرا ارتودنسی در افراد جوان یک بار و برای همیشه انجام می شود. در حالی که استفاده از ونیرهای دندانی غیر دائمی است و در بیشتر مواقع  به تعویض نیاز دارد .

ویژگی های ونیرهای پرسلن / معایب و مزایا

لامینت های  چینی یا پرسلنی ورقه های نازکی ساخته شده از سرامیک های دندانی می باشند که بر روی دندان ها متصل می شوند .

ضخامت آنها  ۰.۵ الی ۰.۶  میلی متر است که تقریبا به اندازه دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ می باشد.

ونیرها برای چه منظوری ساخته شده اند ؟

بهبود یافتن ظاهر دندان ها اولین و اصلی ترین هدف استفاده از ونیرها می باشد.

لامینت های چینی به صورت معمول به عنوان راهی جهت ایجاد تغییر در دندان استفاده می شود .

کاربرد لامینیت دندان _ لامینیت یا ارتودنسی؟

شما ممکن است تعجب کنید که چگونه یک پوسته نازک پرسلن می تواند در مقابل تمام ساییدگی ها و صدمات ناشی از غذا خوردن مقاومت کند .

جواب این سوال در دو واقعیت نهفته است . اگرچه لامینت ها ذاتا شکننده می باشند و به آسانی خم شده و می شکنند اما زمانی که آن را به یک زیرساخت محکم مثل دندان پیوند می زنند آنها از یک استحکام و مقاومت خوبی برخوردار می گردند. به همین دلیل است که نقاط ضعف ونیرها پشتیبانی می گردد/ خمش در حداقل میزان ممکن رخ می دهد / نیروهای وارده بر آن توسط ساختار محکم و سخت دندان کارگردانی می گردد.

ماهیت روکش سبب می گردد که یک سطح بسیار با دوام و غیر قابل نفوذ نسبت  به ترکیباتی که در معرض آن قرار می گیرد ایجاد گردد.

 

 

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از طی کردن دوره تخصصی ارتودنسی، دارای مدرک تخصصی ارتودنسی و همینطور بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار برجسته انجمن ارتودنتیست های ایران و و مسلط دانش نوین ارتودنسی هستند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با کادری فوق حرفه ای و مجرب و با بهره گیری از جدیدترین و برترین تکنولوژِی های  روز دنیا و دانش نوین دندانپزشکی در روزهای زوج هفته از ساعت 15 الی 20:30، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. منتظر حضور گرم شما مراجعه کنندگان عزیز در مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار هستیم.

مراجعه کنندگان عزیز و گرانقدر و بیماران محترم، شما میتوانید جهت بهره مندی از کاملترین و برترین خدمات در زمینه مشاوره و درمان ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، به مطب ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایند.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما