مسواک زدن

مسواک زدن


والدین می بایست با رویش اولین دندان های شیری به وسیله یک پارچه تمیز یا گاز نم دار دندان های نوزاد را یک بار تمیز کنند. با این عمل از تشکیل پلاک میکروبی جلوگیری می گردد. برای مسواک زدن از مسواک های مخصوصی به نام مسواک انگشتی که در انگشتان والدین کودک قرار می گیرند و با کمک موهای نرم آن دندان های کودک تمیز می گردند هم میتوان استفاده کرد. معمولا موهای مسواک انگشتی نرم می باشند تا آسیبی به لثه ی کودک وارد نشود. استفاده از این مسواک ها با توجه به طراحی و نحوه استفاده از آن و همچنین به دلیل کوچک بودن فضای دهان کودک، معمولا مسواک زدن را هم برای والدین و هم برای کودک راحت تر می کند.

مسواک انگشتی به منظور مسواک زدن 

زمانی که کودک قادر به پوشیدن و بستن بند کفش خود می گردد آن زمان توانایی مسواک زدن را خواهد داشت که حدود 6 سالگی می باشد. با وجود اینکه مسواک زدن در سن 6 تا 12 سالگی توسط خود کودک انجام می شود، ولی هنوز والدین می بایست روی بهداشت دهان کودک نظارت فعالانه داشته باشند. در این سن کودک مهارت لازم به منظور تمیز کردن دهان و دندان ها را کسب کرده و به انجام بهداشت دهان توسط والدین نیازی نیست.

بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

کمک کردن والدین به فرزندان برای مسواک زدن 

شاید دو دقیقه مسواک زدن برای کودک زمان زیادی باشد و از حوصله ی کودک خارج باشد. در روزهای اول همین که مسواک را به دست گیرد و به دندان ها بمالد شروع خوبی می باشد. هرکاری با اجبار همراه باشد به شکست خواهد انجامید.

خرید مسواک و خمیر دندان می بایست با حضور و نظر خواهی کودک انجام گردد، زیرا احساس شخصیت اجتماعی کودک در این زمینه تقویت شده و باعث می شود در رعایت بهداشت دهان دقت بیشتری کند. در زمان خرید مسواک برای کودک انتخاب را به خودش واگذار کنید تا دلبستگی بیشتری به مسواک زدن کودکان پیدا کند.

بهتر است مسواک کودکان در صورت امکان هر یک ماه یک بار عوض شود، زیرا کودکان به چیزهای تازه علاقه دارند و مسواک جدید برایشان انگیزه ای ایجاد می کند تا بیشتر به مسواک زدن کودکان اهمیت دهند و مسواک بزنند.

از مسواک زدن  کودک در حضور دوستان و بستگان تعریف کنید زیرا تحسین شما سبب تقویت رفتار کودکان خواهد شد.

 

 

 

مسواک کودکان، مسواک بچگانه، انواع مسواک اطفال

اگر کودک دوست دارد در مقابل آیینه مسواک بزند شرایط را برایش فراهم کنید و آیینه را با قد کودک تنظیم کنید .

در مورد فواید مسواک زدن به کودک توضیح دهید.

یک مسواک خوب مسواکی است که بعد از اینکه مدتی استفاده شد کلاف های نایلونی آن پخش و پلا نگردد و مسواک اگر خوب باشد به جای اینکه در مدت دو هفته حالت خود را از دست بدهد 3 تا 4 ماه بدون اینکه کلاف هایش (بریستلها) مشکلی پیدا کنند و پخش و پلا نگرشوند ظاهر آنها همچنان حالت طبیعی خود را حفظ می کنند.

برای مسواک زدن مسواکی را انتخاب کنید که سر آن با اندازه دهان کودکتان همخوانی داشته باشد و به آسانی به تمام نقاط دهان برسد. اگر سر مسواک بزرگ و متناسب با دهان کودکتان نباشد، نواحی دور از دسترس دندان های عقب امکان تمیز کردنشان فراهم نخواهد شد.

برای مسواک زدن انواع مسواک سفت، نرم و متوسط وجود دارد. بعضی از مردم فکر می کنند مسواک سفت (Hard) دندان ها را بهتر تمیز می کند اما این کاملا اشتباه است. در هنگام خرید مسواک نوع متوسط (Medium) را انتخاب کنید. مسواک نوع متوسط، الیاف خوبی دارد که به آسانی و بدون آسیب به لثه سطوح دندان هارا تمیز می کند. اگر دندان هایتان حساس می باشد، به صورتی که از خمیر دندانهای ضد حساسیت به توصیه ی دندانپزشکان استفاده می کنید، می بایست از مسواک نرم (Soft) استفاده کنید. (همچنین در این افراد توصیه می گردد از خوردن غذا های اسیدی مثل ترشیجات و آب پرتقال و گاز زدن لیمو ترش خودداری کنند.) همانگونه که گفتیم اگر برای خرید مسواک کودک برای مسواک زدن به خرید می روید، نوع مسواک نرم را انتخاب کنید. مسواک نرم مخصوص کودکان می باشد. کودکان به صورت معمول عادت دارند با فشار دست زیادی مسواک بزنند و این فشار دست زیاد سبب آسیب لثه های کودکان می شوند. سالمندان نیز مسواک نرم به منظور شستن دست دندان مصنوعی شان بهترین گزینه است، زیرا باعث خراش دست دندان مصنوعی نمی گردد. جنس لثه های دندان مصنوعی از آکریل است و اگر شما به منظور تمیز کردن و شستن آن از مسواک سفت استفاده کنید، اکریل خراشیده شده و خراب حواهد شد و به جایگاهی به منظور تجمع جرم و میکروب تبدیل می شود و رنگ پذیر تر هم خواهد شد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

مسواکهای میکرواکتیو نرم هم در بازار موجود می باشد که دارای برس های بسیار نرم و منحصر به فرد می باشد که مناسب برای مسواک زدن بیمارانی است که دندان ها و لثه های حساس دارند که دارای سر کوچک با برخورداری از انحنای مناسب به منظور حداقل رسیدن فشار و کاربری آسان تر می باشند.

تعویض مسواک می بایست هر 2.5 تا 3 ماه یکبار صورت گیرد.

در مسواک زدن حتما به شکل ظاهری کلافهای مسواک دقت کنید. اگر قبل از 2.5 ماه فرم موهای کلاف ها (بریستل) مسواک از حالت مستقیم خارج گشته و نامنظم شده اند، آن را تعویض کنید.

 

مسواک خراب، مسواک آسیب دیده

برخی از مسواک ها پرزهای هوشمندی دارند. زمانی که تا بعد مسواک زدن از پرزها نیمه کم رنگ شوند زمان تعویض مسواک را نشان خواهد داد که می بایست مسواک عوض شود.

بعد از سرما خوردگی و گلو درد و یا سینوزیت مسواک خود را دور انداخته  و حتما از مسواک جدید استفاده کنید. تجمع میکروب ها بر روی موهای مسواک می تواند سبب بازگشت بیماری گردد.

در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر یک تا سه هفته می بایست مسواک را عوض کنید.

در تعویض مسواک خود حتما وسواس به خرج دهید. براساس تحقیقات مسواک نو در مقایسه با مسواکی که سه ماه مصرف گشته، بعد از مسواک زدن سی درصد بیشتر پلاک میکروبی و لایه های رسوبی باقی مانده از مواد غذایی را از روی دندان ها پاک خواهد کرد.

حداقل زمان مسواک زدن یک دقیقه می باشد. اما زمان موثر و معمول که محققین پیشنهاد می کنند 2 دقیقه می باشد. تحقیقات نشان داده آنها که 3 دقیقه مسواک میزنند 26 درصد بیشتر پلاک دندانی دهان خود را نسبت به افرادی که 2 دقیقه مسواک می زنند حذف می کنند. (بهتر است دهان را به 4 قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را سی ثانیه مسواک بزنید.)

زمان مسواک زدن 2 تا 3 دقیقه کفایت می کند زیاد مسواک زدن سبب تحلیل لثه می گردد.

بیش از 4 بار مسواک زدن در روز ممکن است مشکلاتی را برای لثه و ریشه دندان به وجود آورد. مسواک زدن بیش از حد میتواند سبب تحریک لثه و ریشه های دندان شود.

مسواک زدن شدید هم به مینای دندان آسیب می زند. بنابراین فراموش نکنید به آرامی برای 2 تا 3 دقیقه مسواک کنید.

برخی از شرکت های ساخت مسواک، مسواک های موزیکالی ساخته اند که در داخل دسته ی این مسواک یک عدد ریز تراشه نصب گشته که موسیقی های مختلف ی در آن ذخیره شده است. زمانی که فرد شروع به مسواک زدن می کند، مسواک شروع به پخش موزیک می کند. زمان پخش موسیقی 2دقیقه می باشد، یعنی همان زمانی که دندانپزشکان به منظور مسواک زدن در هر بار توصیه می کنند.

 

چند نکته مهم در مسواک زدن

 

 

مسواک در زمان استفاده باید کاملا خشک باشد. زیرا رطوبت سبب کاهش کارآیی مسواک در برداشتن پلاک میکروبی می گردد. همچنین خیس کردن مسواک پیش از استفاده از آن اشتباه است و مسواک در زمان استفاده باید کاملا خشک باشد. (البته در بیمارانی که دچار تحلیل لثه می باشند پیشنهاد می شود علاوه بر اینکه از مسواک نرم (سافت) استفاده می کنند قبل از مسواک آنرا خیس کرده تا نرمی موهای مسواک بیشتر گردد تا از تحلیل بیشتر لثه جلوگیری شود.)

پیش از شروع مسواک زدن، ابتدا دهان را با آب خیس کنید تا خمیر دندان به خوبی کف کند نه مسواک را.

در زمان قراردادن خمیر دندان بر روی مسواک خمیر دندان را درون موهای مسواک فشار دهید تا در زمان مسواک زدن به همه جای دندان ها برسد.

در 24 ساعت حداقل 2 بار مسواک زدن دندان ها توصیه می شود. یک بار پس از صرف صبحانه یک بار هم نیز قبل از خواب.

نکته ای که باید در زمینه مسواک زدن پس از صبحانه به آن توجه کنید آن است که اگر نوشیدنی اسیدی در برنامه غذایی صبحانه شماست می بایست قبل از صبحانه مسواک بزنید. نوشیدنی اسیدی سبب نرم شدن مینا شده و با مسواک زدن سبب سایش مینا و پوسیدگی آن می شود.

روش های مختلفی برای مسواک زدن ارائه شده است شاید نمی دانستید که تا کنون نزدیک به 10 روش علمی به منظور مسواک زدن گزارش شده است.که هر کدام روش خاص خود را داراست و توسط دندان پزشکان معروف، در زمان های مختلف معرفی شده اند. اما تا کنون نتیجه هیچ مطالعه ای برتری یکی از این روش های مسواک زدن را نسبت به روش های دیگر نشان نداده است. ولی چیزی که ثابت شده است این است که دقت و حوصله در مسواک زدن، بطور کامل مسواک زدن و اختصاص دادن وقت کافی برای این کار، مهم تر از روش انجام دادن آن است. همینطور درست مسواک زدن و مهارت در بکار بردن مسواک از تعداد دفعات مسواک زدن مهم تر می باشد. در کل میتوان گفت که بهترین روش مسواک زدن، روشی است که برای فرد آسان تر بوده و موثر باشد، به صورتی که پس از مسواک زدن، دندان ها عاری از هر گونه پلاک دندانی باشند.
در زیر به توضیح مختصره چند مورد از این روش ها توجه کنید.

 در روش چارتر: با زاویه 90 درجه و فشردن مسواک بین دندان ها اقدام به برداشتن پلاک میکروبی می گردد

 روش دیگر روش لئونارد: که مسواک زدن با حرکت ساده بالا و پایین که بیشتر ما از کودکی از همین روش استفاده می کنیم

روش اسکراب: مسواک زدن با حرکات افقی (عقب _ جلو ) و با دامنه حرکت زیاد، که به سبب سایش مکانیکی حفراتی را بر روی سطح دندان ها ایجاد کرده و سبب حساسیت دندان ها گشته و هم چنین باعث عقب نشینی و تحلیل لثه نیز خواهد شد.( البته برای کودکان این روش توصیه می گردد. )

در روش فونس: که دندانهای بالا وپایین روی هم قرار داده شده و مسواک به صورت دورانی و مارپیچ روی دندانهای چرخش داده می گردد.

در ادامه به معرفی روش باس (مسواک زدن با زاویه 45 درجه با حرکت نوسانی کوتاه) می پردازیم که در بین دندانپزشکان دنیا مقبولیت بیشتری دارد.

شیوه صحیح مسواک زدن: متداول ترین روش مسواک زدن برای افراد با لثه نرمال روش سالکولار یا باس است که در امریکا و انگلستان توصیه می گردد. در این روش مسواک را در امتداد خط لثه در وضعیتی نگه می داریم که کلاف ها ( بریستلهای) آن زاویه 45 درجه نسبت به سطح دندان داشته باشد.

و به صورتی که سر مسواک 3 تا 4 دندان را پوشش دهد. برای مسواک زدن از خلفی ترین دندان در قوس فکی شروع میکنیم. بنابر این نوک بریستلها در داخل شیار لثه قرار میگیرد و با حرکت ورزشی 10 تا 15 مرتبه (حرکت لرزشی با حرکات کوتاه عقب و جلو بدون جا به جا کردن نوک الیاف مسواک و همچنین بدون تغییر محل بریستلها) مسواک حرکت داده می شود. این حرکت نوک الیاف را در شیار لثه و همینطور تا حدودی به داخل فضای بین دندان ها هول می دهد. این فشار می بایست یک سفیدی محسوسی در لثه ایجاد کند.(در روش باس اصلاح شده با کمک یک حرکت چرخشی مسواک، بریستلها را به سطح جونده دندان هدایت میکنیم.)

بعد از 5 بار تکرار عمل، مسواک را برداشته با قرار دادن مسواک بر روی 3 تا 4 دندان در قسمت دیگر دهان این عمل را تکرار خواهیم کرد تا اینکه مسواک زدن تمام قوس فکی کامل گردد. پس از مسواک زدن یک به یک سطوح خارجی دندان های هر فک، همان روش ذکر شده را در مورد سطوح داخلی دندان ها تکرار خواهیم کرد.

در مسواک زدن برای تمیز کردن قسمت داخلی دندان های جلو، نوک مسواک را به شکل عمودی روی ان قرار داده و به آرامی با قسمت جلو مسواک دندان ها را تمیز می کنیم.

برای مسواک زدن بر روی سطوح جونده دندان ها الیاف مسواک را در شیارهای سطح جونده فشار داده و با حرکت افقی (عقب و جلو بردن مسواک) عمل مسواک زدن را انجام دهید. سطح جونده را با حدود بیست حرکت کوتاه عقب و جلو مسواک بزنید.

روی سطح زبان را به آرامی از عقب به جلو مسواک بزنید تا از وجود باکتری ها پاک گردد. برای نظافت زبان، کناره ی مسواک را در حالی که موهای آن به طرف حلق قرار دارد در نزدیکی وسط زبان قرار داده، سپس 6 تا 8 مرتبه هر قسمت زبان را به سمت جلو مسواک نمائید بهتر است این کار را همراه با خمیر دندان انجام دهید خوب است بدانید تمیز کردن زبان نقش مهمی در کاهش بوی بد دهان خواخهد داشت.

در مسواک زدن توصیه می شود به این ترتیت نقاط مختلف دهان را تمیز کنید. اول سطح خارجی دندان های فک بالا و بعد سطح خارجی دندانهای سطح پایین را مسواک کنید. پس از آن سطوح داخلی دندان های فک بالا و سپس دندان های فک پایین را مسواک کنید و پس از آن سطوع جونده دندان ها رو مسواک بزنید و در آخر به منظور تمیز کردن زبان، مسواک را به آرامی بر روی زبان بکشید و زبان را تمییز کنید.

هنگام مسواک زدن سطح بیرونی دندان های آسیای بزرگ در فک بالا، از باز کردن دهان به اندازه زیاد خودداری کنید. این عمل مانع از رسیدن مسواک به آن نواحی خواهد شد، لذا دندان ها در این قسمت خوب تمیز نمی گردند.

به این نکته توجه کنید بعضی از افراد معمولا مسواک زدن سطح داخلی دندان ها فک پایین را فراموش می کنند.

تعداد زیادی از مردم هنگامی مسواک می زنند که فکرشان جای دیگر است این امر باعث فراموش کردن بعضی نواحی یا دوباره کاری در بعضی نواحی دیگر می گردد. به یاد داشته باشید مسواک زدن می بایست یک جریان آگاهانه باشد.

در کودکان مسواک زدن می بایست به روش اسکراب انجام شود، روش اسکراب بیشترین میزان پلاک میکروبی را از سطح دندان کودک حذف خواهد کرد. این روش مسواک زدن برای بالغین به علت ایجاد تحلیل لثه مناسب نمی باشد.

میکروب ها می توانند به آسانی از مسواک به دهان راه پیدا کنند و عدم نگه داری درست و صحیح مسواک می تواند این وسیله ی ضروری را به سوپر مارکتی از بیماری ها تبدیل کند. به منظور مصون ماندن در برابر بیماری ها می بایست مسواک خود را در شرایط تمیز و شسته قرار دهید. البته ضروری نیست که دستگاه گرانقیمت استریل کننده برای این کار تهیه کنید بلکه کافیست چند دستورالعمل ساده را که در زیر به آنها اشاره شده به منظور تمیز نگه داشتن مسواک خود به کار ببندیم :

بعد از مسواک زدن سر آن را با دقت و کامل بشورید توصیه می شود حداقل یک دقیقه زیر شیر آب قرار دهید.

سپس آن را با محلول ضد عفونی کننده ی قوی تمییز کنید.

به منظور ضد عفونی کردن مسواک مخصوصا در زمانی که دچار بیماری هایی مثل گلو دردهای چرکی، سینوزیت و غیره شده اید می توانید از محلول ضدعفونی کننده کلر هگزین 12، صفر درصد و یا سدیم هیپوکلریک 1 درصدی استفاده کنید.

بعد از خارج کردن مسواک از محلول ضد عفونی کننده (دهان شویه) آن را به خوبی آبکشی کنید تا چیزی از محلول روی مسواک باقی نماند.

پس از مسواک زدن می بایست مسواک را در جایی قرار دهید تا خشک شود. سرپوش یا ظروف نگه داری مسواک می بایست سوراخ هایی برای عبور هوا داشته باشد تا سبب خشک شدن مسواک گردد. رطوبت از عوامل موثر در رشد باکتری هاست.

مسواک را به صورت عمودی در فضایی از دست شویی که در معرض آلودگی نباشد قرار دهید. هیچ وقت مسواک خود را در وضعیت افقی قرار ندهید بلکه آن را به حالت ایستاده عمودی قرار دهید تا آب به راحتی از روی آن عبور کند. همچنین در حالت ایستاده رطوبت برس های مسواک هم به راحتی تبخیر می گردند.

اگر از یک جا مسواکی به منظور نگه داری چند مسواک استفاده می شود. بعد از مسواک زدن مراقب باشید مسواک ها بدون تماس با یکدیگر خشک گردند.

مسواک خود را هفته ای یک مرتبه در آبجوش قرار دهید. هرچند این کار به مرور زمان سبب نرم شدن برس مسواک می شود اما روشی بسیار موثر برای کشتن میکروب ها است. به منظور جلوگیری از آسیب دیدن مسواک تنها هفته ای یک بار از این روش استفاده کنید.

جا مسواکی های الکترونیکی هم در بازار موجود می باشد. این جا مسواکی ها دارای اشعه یو.وی بوده و در زمان کمتر از 2 دقیقه بعد از مسواک زدن مسواک را استریل می کنند و آماده استفاده دوباره می نماید. همچنین این جا مسواکی ها دارای پوشش محافظ نیز می باشد که مانع از آلودگی مجدد و یا نشستن باکتریها بر روی مسواک بعد از مسواک زدن می گردد.

مسواک هایی هم طراحی شده که انتهای دسته آنها به وسیله یک گوی متحرک سنگین گشته و در هر وضعیتی که آن را رها کنید یا جایی قرار دهید به صورت عمودی قرار گرفته و سر و دسته آن با سطح تماس نمی گیرد و تنها یک نقطه انتهای دسته با سطح تماس خواهد داشت و به جا مسواکی نیاز ندارد.

در سال 1993 میلادی مسواک برقی اختراع شد. این مسواکها در انواع مختلف به بازار عرضه شده اند که بر اسا نوع حرکتشان تقسیم بندی می گردند. این مسواک ها ممکن است دارای حرکات عقب و جلو یا چرخشی باشند.

انتخاب بین مسواک زدن با مسواک برقی (پاور براش) و یا مسواک زدن با مسواک معمولی در حقیقت یک انتخاب شخصی است.

مسواک معمولی دستی به همان اندازه ی مسواک برقی در مسواک زدن و تمیز کردن دندان موثر است اما ممکن است مسواک برقی در تمیز کردن ناحیه بین دندان ها بهتر عمل کند.

افراد سالمند ممکن است تمایل داشته باشند برای مسواک زدن از مسواک برقی استفاده کنند. چرا که قدرت و مهارت دستشان کاهش پیدا کرده است. محل دستگیره مسواک برقی بزرگ تر می باشد و راحت تر می توان آن را در دست گرفت و حرکت خودکار مسواک برقی نیز مسواک زدن را برای سالمند ساده تر می کند.

مسواک برقی برای بیمارانی که بستری می باشند و افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا می باشند توصیه می شود.

مسواک برقی در افرادی که تحت درمان با وسایل ارتودنسی ثابت می باشند موثر است و نوع سونیکر آن از دیگر انواع مفید تر می باشد.

مسواک برقی برای ترغیب بچه ها به مسواک زدن نیز مفید می باشد.

در افرادی که انگشتان آنها دچار مشکل بوده و یا انگشتان خود را از دست داده اند و فاقد انگشتان کافی می باشند استفاده از مسواک برقی برای مسواک زدن بسیار کمک کننده است.

همچنین در افراد معلول یا کودکان ناتوان (دیسابل) استفاده از مسواک برقی برای مسواک زدن در توانایی آنها در رعایت بهداشت دهانشان کمک کننده است.

توجه داشته باشید زمانی که از مسواک برقی برای مسواک زدن استفاده میکنید، زیاد مسواک نزنید. یک مطالعه در دانشگاه نیوکاسل انگلستان نشان داده است این عمل دندان ها را سفید تر نمی کند و می تواند موجب آسیب های جدی و پایدار گردد. به خصوص سبب سائیدگی مینا و لثه می شود. افراد زمانی که بیش از 2 دقیقه با فشار بیش از 150 گرم عمل مسواک زدن را انجام می دهند، هیچ پلاک اضافی را در دندان های خود از بین نمی برند. این نکته زمانی که از مسواک برقی استفاده می شود بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

به منظور مسواک زدن با مسواک برقی نیز مثل مسواک دستی باید 2 دقیقه وقت صرف کرد.

نحوه عملکرد مسواک برقی با مسواک دستی معمولی متفاوت است بنابراین زمان استفاده از مسواک برقی نکات زیر را به خاطر بسپارید:

از رسیدن برس مسواک برقی به تمام سطوح دندان ها مطمئن شوید تا دندانهایتان به صورت ایده آل تمیز شوند.

در زمان مسواک زدن برس مسواک را از دندانی به دندان دیگر هدایت کنید.

برای چند ثانیه برس مسواک را روی دندان نگه دارید ، سپس به سمت دندان دیگر ببرید.

از حرکت رفت و برگشت مسواک و فشار آوردن آن روی دندان ها خودداری کنید.

مسواک زدن را از سطوح خارجی دندان ها آغاز کرده ،سپس سطوح داخلی و در انتها سطوح جونده را تمیز کنید. پشت دندان های عقبی را هرگز فراموش نکنید.

زمانی که بریستلها از حالت اولیه خود خواست خارج شود سر مسواک را عوض کنید بعضی مسواکها شاخصی برای زمان تعویض دارند که یک زنگ خبر می باشد. زمانی که رنگ قسمت ایندیکاتور تا نیمه کمرنگ شد سر مسواک می بایست تعویض گردد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

بعد از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ بلافاصله اقدام به عمل مسواک زدن نکنید چرا که پس از تماس اسید با دندان ها مینای دندان نرم شده است و می بایست صبر کرد تا مینا مجددا توسط بزاق محکم گردد. اگر بلافاصله بعد از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ مسواک کنید روند فرسایش مینای دندان سرعت پیدا خواهد کرد . بعد از مصرف نوشیدنی مانند آب پرتقال که خاصیت اسیدی دارد حداقل تا یک ساعت از انجام مسواک زدن خودداری کنید . تحقیقات نشان داده پس از خوردن نوشیدنی اسیدی یک ساعت طول می کشد تا بزاق اثر خنثی کنندگی خود (رمیرالیزیشن) را بر روی دندان نشان دهد.

اگر می خواهید میوه و یا آب میوه اسیدی مانند مرکبات در صبحانه بخورید پیش از صبحانه مسواک بزنید.

در زمان نوشیدن نوشیدنی های اسیدی از نی استفاده کنید تا تماس آنها با دندانهایتان کم گردد.

پس از صرف نوشیدنی های اسیدی، آدامس بدون قند بجوید. این کار سبب ترشح بیشتر بزاق در دهان شده که حالت اسیدی آن را خنثی خواهد کرد.

شربت سرفه و سرماخوردگی و آنتی هیستامین ها خاصیت اسیدی دارند و به ساختمان دندان آسیب می رسانند. بنابراین بعد از مصرف این داروها دهان را با آب فراوان شستشو دهید و بلافاصله عمل مسواک زدن را انجان ندهید.

اگر دندان خود را با آمالگام ترمیم کرده اید تا 8 ساعت از مسواک زدن خودداری کنید تا ترمیم دندان کاملا محکم گردد.

افرادی که ارتودنسی انجام داده اند و در دهانشان براکت و سیم وجود دارد می بایست از مسواک های مخصوص ارتودنسی که موهای میانی کوتاه و سفت آنها برای تمیز کردن براکت و سیم ها می باشد و موهای اطراف (بیرونی) نوک گرد و بلند به منظور تمیز کردن دندان ها و لثه می باشد، استفاده کنند. از مسواک برقی هم می توان استفاده کرد.

از وسیله ی آب فشان ایریگاتور هم به منظور تمیز کردن دندان ها می توانید استفاده کنید. این دستگاه حباب های ریز هوا و آب را مخلوط کرده و با فشار آب که قابل تنظیم می باشد به منظور برداشتن مواد غذایی، پلاک میکروبی و تمیز کردن ایمپلنت ها و دستگاه های ارتودنسی ثابت و بریجها (دندانی که به صورت یک پل بین دو دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود ) استفاده کرد. اما تریگاتور ها نمی توانند جایگزین مسواک زدن شوند و تنها نقش مکمل دارند.

مسواک های بین دندانی مسواک های کوچکی می باشند که به منظور تمیز کردن و مسواک زدن فضاهای بزرگ بین دندان ها وبین سیم ها و براکت های ارتودنسی به کار می روند. به صورت معمول تمیز کردن این فضاها با مسواک معمولی ممکن نیست . توجه داشته باشید مسواک های بین دندانی جانشین مسواک معمولی یا نخ دندان نمی باشند و فقط مکمل این وسایل بهداشتی دهان و دندان هستند.

به منظور استفاده از مسواک بین دندانی و مسواک زدن نواحی گفته شده ابتدا می بایست سایز مناسب آن را با توجه به فضای بین دندانی انتخاب کرد. مسواک بین دندان به صورت عمود بر فضای بین دندانی با حرکت چرخشی آهسته وارد این فضا گشته و بعد از انجام چند حرکت عقب و جلو بدون فشار اضافی بر لثه خارج می گردد.

برخی مسواک ها در بازار وجود دارند که در انتهای دسته آنها یک زائده نوک تیز لاستیکی وجود دارد. در حقیقت این زائده به منظور ماساژ لثه ایجاد شده است، البته بعضی به عنوان خلال دندان از آن استفاده می کنند که اشکالی هم ندارد.

مسواک هایی هم در بازار وجود دارد که در قسمت پشت سر آن یک سطح شیار دار پلاستیکی وجود دارد. با کشیدن آن روی سطح  زبان پرزهای چشایی و بار زبان تمیز می گردد.

وقتی در شرایطی هستید که نمی توانید مسواک زدن را انجان دهید دو کار می توانید انجام دهید: شست و شوی دهان با آب پس از خوردن غذا که سبب خنثی شدن اسید و کاهش باکتری ها به میزان 30% (از هر 100 عدد 30 عدد) می گردد. همچنین می توانید از یک گاز یا یک تکه پارچه تمیز به منظور پاک کردن دندانها استفاده کنید تا زمانی که بتوانید با مسواک زدن دندان های خود را تمییز کنید. همچنین استفاده از دهان شویه های آنتی باکتریال مثل کلرهگزیدین که باکتری های موجود در دهان را کاهش می دهند، می تواند کمک کننده باشد.

مسواکهایی با عنوان مسواک مسافرتی هم در بازار موجود می باشد که در زمان سفر می توان از آن استفاده نمود .نکته مهم و قابل توجه در استفاده از آنها این است که پس از مسواک زدن می بایست علاوه بر شست و شو و ضدعفونی کردن آن، فرصت دهید تا مسواک کاملا خشک گردد سپس درپوش مسواک را قرار دهید.

بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

جناب آقای دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از کسب نمودن مدرک تخصصی ارتودنسی و سپری نمودن دوره های تخصصی ارتودنسی و با کسب نمودن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بنام و مطرح انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند و یکی از اعضای مطرح هیئت علمی دانشگاه هستند و به علم ارتودنسی تسلط کامل دارند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار کاملا مسلط به دانش دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی می باشد و با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژی های برتر دنیا و همچنین با در اختیار داشتن کادری دلسوز،بسیار مجرب و حرفه ای در طی ساعات 11 تا 20:30 روزهای زوج، آماده ارائه کاملترین و برترین خدمات درمان و مشاوره در ارتباط با علم ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان بزرگوار، عزیز و گرانقدر می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران بزرگوار، عزیز و گرانقدر در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

بیماران و مراجعه کنندگان بزرگوار، عزیز و گرانقدر شما میتوانید به منظور برخورداری و بهره مندی از خدمات مشاوره و درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما