نخ دندان ارتودنسي و دهانشویه

نخ دندان ارتودنسي و دهانشویه

 

استفاده از نخ دندان ارتودنسي  در سلامت دندان و لثه نقش بسیار مهمی دارد و استفاده روزانه از نخ دندان ارتودنسي سبب برداشتن پلاک موجود در زیر شیار لثه و بین دندان های می گردد.

برای استفاده درست از نخ دندان طبق موارد زیر عمل کنید:

  • نخ دندان را دور انگشت میانی خود بپیچید.
  • از انگشت شست و انگشت اشاره برای هدایت نخ، در بین دندان هایتان استفاده کنید.
  • نخ دندان را به شکل C بین دندان هایتان حرکت دهید. به این ترتیب می توانید اطمینان داشته باشین که فضای بین لثه و دندان هایتان (شیار لثه) به طور کامل تمیز شده است.
  • هنگام استفاده از نخ دندان لثه های خود را در آینه نگاه کنید.
  • لثه باید محکم و به رنگ صورتی باشد. اگر لثه قرمز رنگ، متورم و یا در حال خونریزی بود در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • با وجود خونریزی لثه استفاده از نخ دندان را متوقف نکنید.

روش استفاده از نخ دندان ارتودنسي 

نخ دندان ارتودنسي  (سوپرفلاس) شامل سه قسمت است:

 

 

 

این نوع مخصوص از نخ دندان ارتودنسي یک سر سوزنی شکل چند سانتی متری، یک بخش اسفنجی شکل و در نهایت خود نخ دندان ارتودنسي. ابتدا نخ دندان ارتودنسي  را از سر سوزنی شکل آن از زیر سیم عبور دهید، سپس دو طرف نخ دندان ارتودنسي  را دور انگشت های نشانه دستها بپیچید. آنگاه به کمک یک حرکت اره ای و به شکل مورب و به آرامی نخ دندان ارتودنسي را از تماس بین دندانها عبور دهید.
سپس با حرکات بالا و پایین (دقت شود که حرکات جلو و عقب اشتباه است) در حالیکه نخ دندان ارتودنسي به دندان چسبیده است، نخ دندان ارتودنسي را به ناحیه زیر لثه برده این ناحیه را تمیز کنید. بطور ایده آل صبح ها پس از صبحانه و شبها قبل از خواب بایستی از نخ دندان ارتودنسي استفاده کرد.

 

 

تمیز کردن زیر بند ارتودنسی به وسیله نخ دندان ارتودنسي 

چنانچه دستگاه ارتودنسی دارای بند باشد، باید به کمک نخ دندان ارتودنسي  زیر آن تمیز شود . به این شکل که ابتدا نخ دندان ارتودنسي را به شکل U در آورده و سپس آنرا دور تا دور بند قلاب کنید. سپس به کمک بخش اسفنجی شکل نخ دندان و با حرکات جلو و عقب زیر بند تمیز گردد. به دلیل دسترسی کم دندانهای عقبی هنگام مسواک زدن انجام این مانور با نخ دندان ارتودنسي برای جلوگیری از تجمع غذایی در این ناحیه و بروز پوسیدگی دندانهای آسیا ضروری می باشد.

 

دهانشویه ارتودنسی

 

 

بعد از استفاده از مسواک و نخ دندان ارتودنسي، دهان خود را با آب بشویید. استفاده از دهانشویه های فلوراید در طول درمان ارتودنسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها مفید می باشد. نحوه استفاده از این دهانشویه های فلوراید به این صورت است که به اندازه خطی که در سطح داخلی درب این دهانشویه ها حک شده است از دهانشویه های فلوراید داخل درب آن ریخته و به مدت زمان ۳۰ ثانیه دهانشویه کرده و سپس دهان را خالی کنید. بهتر است تا حدود نیم ساعت از مصرف مایعات دیگر یا شستشوی دهان خودداری کنید تا دهانشویه های فلوراید روی دندانها بیشتر اثر کند.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

 

مطب دکتر امیرحسین خطیبی واقع در شهریار، مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با امکانات پیشرفته و کادری حرفه ای است که در ساعت 11 تا 20:30 روزهای زوج هفته آماده ارائه مشاوره و خدمت به مراجعه کنندگان می باشد. مراجعه کنندگان و بیماران  عزیز می توانند به منظور دریافت خدمات درمان و مشاوره در زمینه  ارتودنسی در اندیشه، ارتودنسی در پرند، ارتودنسی در اسلامشهر، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در غرب تهران، ارتودنسی در رباط کریم، به مرکز ارتودنسی متخصص ارتودنسی  و ناهنجاری های فک و صورت در شهر شهریار دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه فرمایند.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

متخصص ارتودنسی در شهریار / متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما