نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی

پس از آنکه ناهنجاری دندانی و یا فکی به کمک دستگاه های ارتودنسی برطرف شد، کار شما با متخصص ارتودنسیتانتمام نمی شود. بلکه پس از برداشته شدن دستگاه های ارتودنسی مرحله بعدی درمان که شامل حفظ نتایج بدست آمده می باشد آغاز می شود. به این مرحله در درمان ارتودنسیریتنشن (retention) گفته می شود. بدین منظور بایستی از دستگاه هایی با عنوان نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ارتودنسی استفاده نمایید. مسلم است، عدم موفقیت در رعایت دستورالعمل استفاده از نگهدارنده ارتودنسی منجر به بهم خوردن مجدد نظم دندانی فکی و برگشت مشکل ارتودنسی خواهد شد. نگهدارنده ارتودنسی به دو شکل کلی متحرک و ثابت وجود دارند. 

 

چرا پس از براکت باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنیم؟ 
پس از این که یک تا دو سال را صرف مرتب کردن دندان‌ها نموده ‌اید، مسلماً نمی‌خواهید نتیجه زحمات تان به هدر برود. استفاده از نگهدارنده ارتودنسی به همین منظور توصیه می‌گردد. پس از آن که دندان‌ها به موقعیت مطلوب جابه‌جا شدند هنوز مدتی طول می‌کشد تا در جایگاه جدید و صحیح خود ثابت شوند. از طرفی هنوز نیروهای طبیعی بر دندان‌ها وارد می‌شوند که به مرور زمان باعث خارج شدن دندان‌ها از جایگاه مطلوب می شوند. نگهدارنده ارتودنسی دندان‌ها را در موقعیت جدید نگه می‌دارد تا زمانی که موقعیت آنها ثابت شود و خطر بازگشت آنها دیگر وجود نداشته باشد.

 

چه مدت باید نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنیم؟ 
به دلیل اینکه مدتی طول می‌کشد تا استخوان و بافت‌های پیرامون دندان بازسازی و محکم شوند، تا زمان باثبات شدن وضعیت، باید نگهدارنده ارتودنسی در جای خود بماند. در ماه اول پس از درآوردن براکت خطر بازگشت دندان‌ها بسیارزیاد است. این به این معناست که ممکن است یک یا چند سال پس از پایان درمان ارتودنسی، ضروری باشد نگهدارنده ارتودنسی در دهان شما بماند. در صورتی که پیش از درمان ارتودنسی بین دندان‌هایتان فاصله وجود داشته باشد، مدت زمان استفاده از نگهدارنده ارتودنسی بیشتر می‌شود
به طور کلی طول مدت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی به همان اندازه دوره درمان با براکت است. در صورتی که نگهدارنده ارتودنسی را درست استفاده نشود و دندان‌ها به موقعیت قبلی بازگردند، باید با براکت دوباره موقعیت آن‌ها اصلاح شود.

 

استفاده از نگهدارنده ارتودنسی چه تأثیری بر ظاهر دهان می‌گذارد؟ 
نگهدارنده ارتودنسی انواع مختلفی دارد و ظاهر آن بستگی دارد به اینکه از کدام نوع استفاده می‌شود. در صورتی که از نگهدارنده ارتودنسی ثابت استفاده شود هیچ تفاوتی در ظاهر دهان ایجاد نمی‌شود چرا که این نگهدارنده ارتودنسی یک سیم منحنی است که به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می شود و در معرض دید قرار ندارد. نگهدارنده ارتودنسی اسیکس یک پلاک شفاف شبیه به اینویزالاین می باشد که دندان‌ها را احاطه می‌کند و زیبایی دندان‌ها را متاثر نمیکند . در صورتی که از نگهدارنده ارتودنسی هالی استفاده شود یک سیم فلزی در دندانهای جلویی بالایی دیده می‌شود

 

 

 

آیا نگهدارنده ارتودنسی متحرک باید تمام وقت استفاده شود؟ 
روش دقیق استفاده از نگهدارنده ارتودنسی را باید از ارتودنتیست خود بپرسید. به طور کلی در برخی شرایط این نگهدارنده ارتودنسی به مدت یک سال تمام وقت استفاده می‌شود و پس از این مدت تا چند سال بعد تنها هنگام شب‌ آن را استفاده می‌شود. نگهدارنده ارتودنسی ثابت معمولاً به مدت دو تا پنج سال استفاده می‌گردد.

 

چه مواقعی نگهدارنده ارتودنسی  متحرک را باید در بیاوریم؟ 
اکثر دستگاههای متحرک (پلاک) ارتودنسی از جمله نگهدارنده ارتودنسی باید هنگام خوردن غذا و مسواک زدن و فعالیت‌های ورزشی از دهان خارج گردد. برای تمیز کردن نگهدارنده ارتودنسی باید آن را از دهان خارج کرده و با مسواک و آب خالی و مقداری مایع ظرفشویی تمیز شود. بهترین مکان برای نگهداری از این نگهدارنده ارتودنسی در زمانی که در دهان قرار ندارد، جعبه مخصوص آن است.  در صورتی که هر بار که آن را از دهان خارج می‌کنید در جعبه مخصوص خود نگذارید احتمال گم‌ شدن، شکستن و یا جا گذاشتن آن در محلی دیگر وجود دارد.

 

آیا در مدت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی دندان‌ها تغییر می‌کنند؟ 

تا زمانی که زنده هستیم استخوان‌ها توانایی تغییر و بازسازی دارند به همین علت، به عنوان مثال شکستگی استخوان جوش خورده و التیام پیدا می‌کند
از سن بیست سالگی تا پنجاه‌ سالگی دندان‌ها و ساختار صورت به تکامل ادامه می دهند و به این ذلیل دندانهای جلویی پایینی به هم فشرده می شوند. حتی اگر دندانهای عقل کشیده شده باشند و یا درمان ارتودنسی برای حل این مشکل انجام شده باشد، باز هم به مرور زمان ممکن است این اتفاق رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این وضعیت نگهدارنده ارتودنسی متحرک باید طی دوره طولانی تری شب‌ هنگام استفاده شود
بیماران بزرگسال معمولاً تا آخر عمر باید شب‌ها از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنند تا همیشه لبخندی بدون ‌نقص و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشند.

 

مراقبت و نگهداری از نگهدارنده ارتودنسی

در مدت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی و پس از آن، باید معاینات دندانپزشکی منظم را فراموش نکنید تا وجود هرگونه پوسیدگی دندان در مراحل اولیه شناسایی گردد و سلامت دندان‌ها حفظ شود. دندانپزشک اطراف نگهدارنده ارتودنسی ثابت را به دقت بررسی می‌کند تا مطمئن شود به درستی در محل خود قرار داشته و اطراف آن جرم و پلاک جمع نشده باشد. در مورد نگهدارنده ارتودنسی غیر ثابت، هرگز نباید از خمیردندان معمولی برای تمیز کردن این نگهدارنده ارتودنسی استفاده شود چون باعث تیره شدن و خراشیده شدن قسمت پلاستیکی آن شده و محلی برای تجمع باکتری‌ها فراهم می گردد. بسیاری از بیماران هزینه زیادی صرف مراقبتهای ارتودنسی می‌کنند. استفاده مرتب از نگهدارنده ارتودنسی پس از درآوردن براکت بخش مهمی از درمان است و باعث افزایش طول عمر نتایج درمان و زیبایی لبخند می شود.

 

بیماران و مراجعه کنندگان بزرگوار و گرانقدر و محترم شما میتوانید جهت برخورداری از خدمات درمان و مشاوره در ارتباط با درمان های تخصصی ارتودنسی و همچنین مشاوره از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

بیماران و مراجعه کنندگان محترم و بزرگوار و گرانقدر شما میتوانید جهت بهره مندی از بهترین خدمات درمان و مشاوره در ارتباط با درمان های تخصصی ارتودنسی و همینطور مشاوره از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، بهترین متخصص ارتودنسی پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  بعد از کسب کردن مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و عد از کسب کردن مدارک تخصصی ارتودنسی و همچنین با طی کردن دوره های تخصصی ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار بنام و بسیار برجسته و بسیار مطرح انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند و یکی از اعضای بسیار بنام و بسیار برجسته و بسیار مطرح هیئت علمی دانشگاه می باشند و به دانش و علم ارتودنسی به صورت کامل مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن کادری بسیار دلسوز، بسیار مجرب و بسیار حرفه ای و همینطور با تسلط کامل به دانش نوین و برتر دندانپزشکی در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی و همچنین با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین تکنولوژی های به روز و برتر دنیا، در طی روزهای زوج از ساعات 11 تا 20:30 ، آماده ارائه بهترین و برترین خدمات درمان و مشاوره در زمینه ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان محترم  و بزرگوار و گرانقدر می باشد. منتظر حضور گرم شما بیماران محترم و بزرگوار و گرانقدر در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مطب دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریارتماس بگیرید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما