پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

 

متخصص ارتودنسی در شهریار

پوسیدگی دندان، تورم لثه و گیرغذایی از عوامل ایجاد کننده دردهای شدید دندان می باشد.
همینطور تحلیل لثه و در معرض قرار گرفتن ریشه در مقابل غذا، گرما و سرما می‌تواند سبب بروز علائمی مثل حساسیت و درد و ناراحتی شود.
پس از مرحله پوسیدگی دندان، دندان‌ها به سرما و گرما حساس می گردند. این علائم سبب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌شود که در این حالت دندان به عصب کشی نیاز دارد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

 

پیش از آنکه فرد با درد شدید دندان مواجه گردد، دچار علائمی شبیه به حساسیت به شیرینی، سرما و گرما می گردد که اینها علایم پوسیدگی دندان می باشد و می بایست پس از مشاهده این علائم به دندانپزشک مراجعه کنند.

بسیاری از بیماران در مواجهه با درد دندان به خوردن داروی مسکن روی می‌آورند و بعد از آرام شدن دندان، از پیگیری درد دندان غافل می گردند. کاهش درد دندان به دلیل بهبود بیماری و از بین رفتن پوسیدگی دندان نیست بلکه ناشی ازعفونی‌ شدن بافت، عروق و اعصاب دندان می باشد.

هیچ علت علمی در مورد افزایش درد پوسیدگی دندان در شب وجود ندارد. همینطور علت درد دندان و بیدار شدن فرد در زمان شب ممکن است به دلیل نیاز به عصب کشی دندان‌ها باشد.

همانطور که میدانیم دندان یکی از مهمترین اعضای بدن جهت گوارش غذا می باشد و اگر غذا بدرستی و کامل جویده نشود به منظور هضم غذا دچار مشکلات گوارشی خواهیم شد.منابع غذایی بسیار در پوسیدگی دندان وجود دارند که به تخریب دندان ها کمک میکنند مثل مواد غذایی شیرین, خوراکی هایی مانند پفک, بستنی, سیگار, چایی, قهوه و غیره.

برای ایجاد پوسیدگی دندان، مواد قندی هم می بایست در دسترس میکروبها باشند تا عامل تخریب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید شود. در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافتهای سخت دندان است. زمانی که یک بیماری در اثر فعالیت میکروبها ایجاد گردد آن را بیماری عفونی می نامند. و اگر بیماری بتواند از محلی به محل دیگر منتقل شود آنرا بیماری قابل انتقال و یا قابل سرایت می گویند. با تعریفی که از پوسیدگی دندان شد، می فهمیم که پوسیدگی دندان می تواند از یک دندان به سایر دندانها منتقل شود.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

محلهای شایع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی کند. بلکه برخی از سطوح دندانها به دلیل وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی دندان می شوند. این سطوح عبارتند از:
شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا دارای شیارهای باریک و عمیقی است که محیط مناسبی جهت زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی دندان می گردد.

این امر مخصوصا در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می دهد و باعث بروز زودرس پوسیدگی دندان می شود.
سطوح بین دندانی: این ناحیه از دندان نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی دندان و بیماری لثه بشمار می آید.
طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان: تجمع میکروبها معمولاً در این ناحیه سبب بروز بیماری لثه نیز می گردد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

نشانه های پوسیدگی دندان

وقتی دندانی دچار پوسیدگی دندان می شود، ممکن است یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد:
تغییر رنگ مینای دندان ، در محل پوسیدگی دندان، مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.
سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی دندان، گاهی میزان این تخریب کم است و تنها با معاینه دقیق مشخص می شود و گاهی مقدار زیادی از دندان از بین می رود، به صورتی که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.

حساس بودن یا درد گرفتن دندان در هنگام خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.

حساس بودن یا درد گرفتن دندان زمانی که دندانها را روی هم فشار می دهیم.
بوی بد دهان می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود که یکی از دلایل آن پوسیدگی دندان است.
گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان: پوسیدگی دندان از نوع بین دندانی می تواند سبب گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان در زمان استفاده شود.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

پوسیدگی دندان چرا و چگونه ایجاد می شود؟

برای پیشگیری از ایجاد هر بیماری باید دلایل ایجاد کننده آن بیماری را بشناسیم. در مورد پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن نیز نیاز است ابتدا با عوامل ایجاد کننده آن آشنا شویم. بسیاری از افرادی که به منظور درمانهای دندانپزشکی مراجعه می کنند، در پاسخ به اینکه چرا دندانهایشان دچار پوسیدگی دندان شده است به مسئله ارث و جنس دندان اشاره می کنند. مسلم است که خوبی جنس دندان در دوام آن مؤثر است با این وجود، عوامل دیگری هم دخالت دارند.
علل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی دندان مطرح شده است اما به صورت کلی چهار عامل اصلی شامل: میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.
این چهار عامل، همواره ایجاد پوسیدگی دندان می کنند و اگر هر کدام نباشد، دندان پوسیده نمی گردد. بدون میکروب، پوسیدگی دندان اتفاق نمی افتد. اگر میکروبها حضور داشته باشند و مواد قندی وجود نداشته باشد، شدت وقوع پوسیدگی دندان به این اندازه نخواهد بود. وجود میکروبها و مواد قندی هم در اشخاصی که مقاومت طبیعی نسبت به بیماری دارند نمی تواند سبب بروز پوسیدگی دندان گردد. و بالاخره میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت شخص و دندان هم در یک لحظه و یک روز باعث پوسیدگی دندان نمی شود، بلکه مدت زمانی نیاز است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را تخریب کنند.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

آثار مخرب پلاک میکروبی دهان و درنتیجه پوسیدگی دندان

وقتی پلاک روی دندان تشکیل می شود، رنگ طبیعی و شفاف دندان تغییر می کند.
پلاک سبب پوسیدگی دندان می شود.
پلاک سبب بیماری لثه و سایر بافتهای نگهدارنده دندان می گردد.
پلاک به جرم سخت اطراف دندان تبدیل می شود.

پوسیدگی دندان

میکروبهای ایجاد کننده پوسیدگی دندان

در دهان هر فرد بطور طبیعی انواع و اقسام میکروبها وجود دارد ولی تمام میکروبهای موجود در دهان، پوسیدگی دندان را به وجود نمی آورند. وقتی مدتی دندان تمیز نگردد، میکروبها بر روی دندان یک لایه را تشکیل می دهند که پلاک میکروبی نامیده می شود. پلاک میکروبی لایه نرم و غلیظی می باشد که از مقدار زیادی باکتریهای متفاوت و سلولهای موجود در دهان تشکیل می شود و طوری به سطح دندان می چسبد که به راحتی با آب شسته نمی شود. هر چه قدر زمان بیشتر می گذرد، انواع مختلفی از میکروبها به داخل پلاک میکروبی وارد می شوند و بیماریزایی آن را بیشتر می کنند.
نکته مهم این است که پلاک میکروبی با رسوب نرم سفیدی که بر روی دندان می نشیند و قابل دیدن می باشد، متفاوت می باشد. این رسوبات سفید رنگ به راحتی با آب شسته می شود. اما پلاک میکروبی قابل دیدن نیست و بی رنگ می باشد. پلاک میکروبی در صورتی قابل مشاهده می باشد که آن را با مواد رنگی مخصوصی رنگ کنیم. به منظور نشان دادن پلاک میکروبی از قرصهای رنگی که قرص آشکار کننده پلاک میکروبی نام دارد استفاده می گردد. به منظور از بین بردن پلاک میکروبی می بایست با دقت و حوصله دندان را مسواک کرد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

زمان و سرعت ایجاد پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود، بلکه مدت زمانی نیاز است تا مینا حل شود و بافت نرم مینا از بین برود. تحقیقات نشان داده است که پس از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به میکروبهای پلاک مدت زمان 2 تا 5 دقیقه طول می کشد تا اسید تولید شود. در طی مدت زمان 10 دقیقه میزان اسید به حداکثر میزان خود می رسد سپس 20 تا 60 دقیقه در همان وضعیت باقی می ماند و پس از آن به مرور به حال عادی بازمیگردد. با هر بار غذا خوردن، محیط پلاک میکروبی، اسیدی می گردد و تا این محیط اسیدی به حالت طبیعی بازگردد، با خوردن مجدد، محیط دهان مجددا اسیدی می گردد. به این ترتیب دندانها دچار پوسیدگی دندان می شود. اگر کودکی 9 مرتبه در طول روز آشامیدنی شیرین مصرف کند بعد از مدتی لکه های بر روی دندانهایش پیدا می شود که علامت شروع پوسیدگی دندان است.
به صورت کلی پوسیدگی دندان بیشتر بیماری نوجوانان است، یعنی دندانها معمولاً بلافاصله پس از بیرون آمدن بیشتر تخریب می شوند، تا در سنین بالاتر که مدتی از حضورشان در دهان گذشته باشد. بنابراین اهمیت مراقبت و نگهداری از دندانها در این سنین بسیار مشخص می گردد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

مقاومت شخص و دندان

مجموعه ای از عوامل دفاعی در دهان هر شخص وجود دارد که در برابر ایجاد پوسیدگی دندان مقاومت می کند. وضعیت بزاق دهان بیمار و سلولهای موجود در آن، شکل و فرم دندان، طرز قرار گرفتن دندانها، جنس و موارد این چنین تا حدودی در میزان پوسیدگی دندان تأثیر دارند، علاوه بر این بعضی از مردم در برابر عوامل مخرب مقاومت بیشتری نشان می دهند. مقاومت شخص در مقابل پوسیدگی دندان ممکن است ارثی، مادرزادی و یا اکتسابی باشد. همچنین مقاومت فرد در مقابل پوسیدگی دندان ممکن است همیشگی یا موقتی باشد. با این وجود از نظر محققین دو عامل مهم و اصلی یعنی میکروبها و مواد قندی، مهمترین عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان هستند. البته راههایی برای مقاوم کردن ساختمان دندان در برابر پوسیدگی دندان وجود دارد. یکی از این راهها، رساندن فلوراید به دندانها است، فلوراید مقاومت دندانها را در برابر پوسیدگی دندان افزایش می دهد.

پوسیدگی دندان در نوزادان به دلیل استفاده از شیر مادر و یا شیشه شیر ایجاد می شود و در سنین 2 تا 4 سالگی اتفاق می افتد. و به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان نوزاد باید سعی کنید بعد از هر بار شیر خوردن دندانهای کودک را تمیز کنید.

پوسیدگی دندان شیرخواران اتفاق شایعی است که برای بیشتر آنها به وجود می آید و علت آن استفاده مداوم و مکرر شیرخوار از شیر مادر و یا شیشه شیر می باشد. علاوه بر این نوزادان در هنگام شب هم چندین مرتبه از شیر استفاده می کنند و بعد از آن امکان تمیز کردن دندان ها وجود ندارد و بزاق دهان هم در زمان شب کمتر است در نتیجه نوزاد دچار پوسیدگی دندان می شود.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

انواع پوسیدگی دندان و حفره ها

حفره ها مناطق فاسدی از دندان شما می باشند که به یک دهانه کوچک یا یک منفذ باز شده اند .سه نوع حفره یا پوسیدگی دندان در دندان ایجاد می شود. حفره های سطح صاف در دو طرف صاف از دندان های شما ایجاد می شوند، در حالی که حفره ریشه در سطح اطراف ریشه های بروز می کنند. حفره گودال و شقاق در سطح جویدن از دندان های شما پدید می آید. تمیز نکردن دندان خود به خوبی، مصرف میان وعده های مکرر، نوشیدن نوشیدنی های شیرین عوامل ایجاد کننده حفره ها در دندان هستند.

 

انواع پوسیدگی دندان

بسیاری از بیماران ابراز می کنند که مسواک می زنیم و نخ دندان نیز مرتب استفاده می کنیم ولی باز هم دچار پوسیدگی دندان می شویم، حال علت چیست؟

علت ایجاد پوسیدگی دندان در این حالت بدین دلیل است که شاید فرد همواره مسواک زده ولی در کنار این وضعیت همیشه آدامس نیز بجود و قند دائمی را در داخل دهان داشته باشد و یا فرد ممکن است مکررا نوشابه های گازدار مصرف کند (در داخل نوشابه هم قند و هم اسید وجود دارد) و یا هم چنین مصرف دائم آب نبات، شربت و کلیه مواد غذایی که قند دارد.در هنگام نوشیدن نوشابه با «نی » اگر نی را ما بین دندان ها قرار دهید میزان پوسیدگی دندان بسیار بیشتر می شود، زیرا در این حالت نوشابه مرتب در تماس با دندان ها قرار می گیرد. نی بهتر است در داخل دهان قرار گیرد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر | بهترین متخصص ارتودنسی در پرند

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

ممکن است شما از تشکیل حفره در دندان خود اگاه نباشید، به همین دلیل مهم است حتی زمانیکه فکر میکنید دندان هایتان سالم است و پوسیدگی دندان ندارید به صورت منظم معاینات دندان پزشکی داشته باشید و دندان خود را تمیز نگه دارید. با این وجود اگر شما دندان درد را تجربه کردید دندان پزشک خود را در اولین فرصت ببینید.

پیشگیری بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

 

درمان پوسیدگی دندان

حفره ها مناطق اسیب دیده دائمی می باشند که در سطح سخت دندان شما ایجاد می گردند و منجر به گسترش یک دهانه کوچک یا یک منفذ در دندان شما می گردند. حفره همچنین پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی دندان نامیده میشود و به وسیله ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد می گردد. از جمله علت های پوسیدگی دندان عبارتند از: باکتری های موجود در دهان، مصرف میان وعده های مکرر، نوشیدن نوشیدنی های شیرین و تمیز نکردن دندانها به خوبی.

حفره و پوسیدگی دندان در میان مشکلات بهداشتی از جمله شایع ترین مشکلات در جهان می باشند. آنها در کودکان، نوجوانان و به خصوص در افراد بالغ رایج اند. اما هر کسی که دندان دارد می تواند در دندانش حفره و پوسیدگی دندان داشته باشد، از جمله نوزادان.

اگر حفره ها و پوسیدگی دندان درمان نشود، آنها بزرگ تر و لایه های عمیق تر از دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. پوسیدگی دندان می تواند به دندان درد شدید، عفونت و از دست رفتن دندان منجر شود. معاینه دندان به صورت منظم و مسواک زدن خوب و عادات نخ دندان، بهترین راه مقابله با حفره و پوسیدگی دندان است.

بهترین متخصص ارتودنسی در شهر قدس | بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک

علل ایجاد پوسیدگی دندان زودرس دوران کودکی چیست؟

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد این پوسیدگی دندان هیچ نقشی ندارد، بلکه فقط باعث تغییر رنگ دندانهای پوسیده می‌گردد. مهم‌ترین علل ایجاد این پوسیدگی دندان، شامل موارد زیر است:

 • تمیز نکردن دهان کودک بهوسیله والدین از زمان رویش اولین دندان‌های شیری.
 • الگوی تغذیه‌ای نا‌مناسب که شامل موارد زیر است:
  الف) استفاده از شیشه حاوی شیر یا سایر نوشیدنی‌های شیرین بعنوان پستانک، به منظور آرام کردن و کمک به خوابیدن کودک.
  ب) خوردن مکرر شیر از شیشه در طول مدت شب، مطابق میل کودک.
 • کاهش جریان بزاق در حین خواب.
 • وجود پوسیدگی دندان متعدد درمان نشده در دهان پدر و مادر کودک.
 • عدم مراجعه والدین کودک به دندانپزشک برای معاینه کودک و دریافت اطلاعات صحیح و انجام اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی دندان از زمان رویش اولین دندان‌های شیری.
 • مصرف مکرر میان وعده‌های پوسیدگی زا در طول روز به وسیله کودک.
  این عوامل، محیط مناسبی را به منظور فعالیت میکروب‌های پوسیدگی زا در دهان کودک فراهم می‌کنند که با تولید برخی اسید‌ها، سبب پوسیدگی دندان می‌شوند.

بهترین متخصص ارتودنسی در مارلیک | بهترین متخصص ارتودنسی در فردیس

دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت  پس از گذراندن و طی کردن دوره های تخصصی ارتودنسی، دارای مدرک بورد تخصصی ارتودنسی و مدارک تخصص ارتودنسی، یکی از اعضای بسیار برجسته و برتر انجمن ارتودنتیست های ایران می باشند که به دانش نوین ارتودنسی کاملا مسلط می باشند. مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و کاملترین امکانات و تکنولوژِی های دنیا و دانش برتر دندانپزشکی در زمینه علم ارتودنسی و همچنین با در اختیار داشتن کادری مجرب و حرفه ای، در روزهای زوج هفته، در طی ساعات 15 تا 20:30، آماده ارائه بهترین خدمات مشاوره و درمان ارتودنسی به شما مراجعه کنندگان گرامی و محترم می باشد. منتظر حضور گرم شما عزیزان و دوستان در مطب تخصصی دکتر امیرحسین خطیبی متخصص ارتودنسی در شهریار خواهیم بود.

بیماران و مراجعه کنندگان گرامی و محترم، شما میتوانید به منظور استفاده از بهترین خدمات مشاوره و کاملترین خدمات درمان در زمینه درمان های تخصصی ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی شهریار، بهترین متخخص ارتودنسی در اندیشه، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در شهرقدس، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، به مطب تخصصی ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما