کراس بایت دندانهای قدامی

کراس بایت دندانهای قدامی

در حالت طبیعی می بایست دندانهای جلویی یا قدامی فک بالا 2 میلیمتر جلوتر از دندانهای جلویی یا قدامی فک پایین قرار گیرند. کراس بایت دندانهای قدامی در صورتی اتفاق می افتد که در مورد یک یا چند دندان این حالت برعکس باشد یعنی دندان جلویی یا قدامی پایین جلوتر از دندان جلویی یا قدامی بالا باشد، اصطلاحاًبه آن کراس بایت دندانهای قدامی  (Anterior cross bite)گفته می شود.
کراس بایت دندانهای قدامی باید هر چه زودتر درمان شود در غیر این صورت سبب جلو قرار گرفتن فک پایین می گردد که در صورت رشد فک پایین به سمت جلو، ناهنجاری کلاس سه اسکلتال (Skeletal Cl III) ایجاد می شود.

کراس بایت دندانهای قدامی اگر در سنین پایین تحت درمان قرار گیرد به سادگی با یک پلاک متحرک قابل درمان است. کراس بایت دندانهای قدامی باید به محض مشاهده شدن درمان شوند در غیر این صورت به ناهنجارس کلاس سه اسکلتال تبدیل می شود که در صورت عدم رمان به موقع و زودهنگام نیاز به جراحی فک در سن 18 سالگی خواهد داشت.

 

کراس بایت چیست و چگونه ایجاد می شود؟

طبق تعاریف بالینی، کراس بایت به ارتباط غیر طبیعی یک یا چند دندان یک قوس فکی نسبت به دندان مخالف یا دندان قوس دیگر فکی گفته می شود که به دلیل انحراف موقعیت دندان یا موقعیت غیر طبیعی فک می باشد. احتمالا بعد از خواندن این جمله پیش خودتان گفته اید: “هان؟”

به بیان ساده تر، یک کراس بایت به حالتی گفته می شود که در زمان بسته بودن فک، دندان فک بالا داخل دندان فک پایین و در حقیقت پشت آن قرار می گیرد. کراس بایت دندانهای قدامی، زمانی اتفاق می افتد که دندان های جلویی یا قدامی فک بالا پشت دندان های جلویی یا قدامی فک پایین قرار بگیرند.

 

 

علت کراس کراس بایت دندانهای قدامی:

کراس بایت دندانهای قدامی در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. اگر یک یا هر دو والدین دچار کراس بایت دندانهای قدامی باشند، احتمال دارد که این ناهنجاری از آنها به فرزند به ارث برسد. عامل دیگر ابتلا به کراس بایت دندانهای قدامی اندازه فک است. در صورتی که اندازه فک بالا کوچک تر از اندازه فک پایین باشد یا فک ها از نظر اندازه با هم مطابقت نداشته باشند، به کراس بایت دندانهای قدامی دچار خواهید شد.

در صورتی که دندان های شیری در زمان مناسب نیوفتند، کودک مستعد، به کراس بایت دندانهای قدامی مبتلا می شود. به این دلیل که در صورتی که دندان های دائمی فک بالا شروع به رشد کنند در حالی که دندان های شیری هنوز در دهان هستند، فضایی برای رشد آنها باقی نمی ماند مگر آنکه پشت دندان شیری رشد کنند. زمانی که کودک دهان خود را می بندد، ردیف انتهایی دندان ها در سمت پشت دندان های شیری قرار می گیرند و کودک به کراس بایت دندانهای قدامی دچار می شود.

 

 

آدنوئید و لوزه های بزرگ نیز می توانند عامل بروز کراس بایت دندانهای خلفی باشند. در صورتی که لوزه های کودک بزرگ باشند، کودک مجبور خواهد بود به جای بینی از راه دهان تنفس کند. این تفاوت ممکن است بی خطر به نظر برسد، اما می تواند بر رشد فک کودک اثر بگذارد. زمانی که کودک از راه بینی نفس می کشد، زبان به سقف دهان می چسبد در نتیجه فک می تواند به سمت طرفین رشد کند. اما زمانی که کودک مجبور می شود از راه دهان نفس بکشد، زبان تغییر موقعیت خواهد داد و از کام دور می گردد. این امر باعث رشد نامتقارن فک و بروز کراس بایت دندانهای خلفی می گردد.

 

بیماران محترم و مراجعه کنندگان گرامی می توانند برای بهره مندی از کاملترین خدمات مشاوره و بهترین خدمات درمان از بهترین متخصص  ارتودنسی در شهریار، ارتودنسی در اسلامشهر،ارتودنسی در پرند، ارتودنسی در کرج، ارتودنسی در رباط کریم، ارتودنسی در غرب تهران،  به مطب دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه نمایند.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت دارای بورد تخصصی و مدرک تخصصی ارتودنسی و همچنین عضو انجمن ارتودنتیست های ایران، با کادری بسیار حرفه ای و مجرب و امکانات بسیار پیشرفته در مطب تخصصی ارتودنسی در شهریار، درروزهای زوج از ساعات 15 تا 20:30  آماده ارائه کاملترین خدمات در زمینه ارتودنسی به شما بیماران محترم و مراجعه کنندگان گرامی می باشد. 

متخصص ارتودنسی در شهریار/ متخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره : 02165247966
footer footer
 ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار

ارتودنسی در شهریار ، دندان پزشک شهریار ، من امیرحسین خطیبی، فارغ التحصیل ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت هستم، دارای بورد تخصصی. در حال انجام درمان‌های ارتودنسی مانند اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات فک با روش‌های ارتوپدی و جراحی فک. آماده کمک به شما در درمان ناهنجاری‌ها.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما